"Кропивницький і західні області нас вразили": як ринок оренди житла відреагував на війну. Пояснює експертка

"Кропивницький і західні області нас вразили": як ринок оренди житла відреагував на війну. Пояснює експертка

Ексклюзивно
"Кропивницький і західні області нас вразили": як ринок оренди житла відреагував на війну. Пояснює експертка
Фото: Суспільне Рівне/Fb Вікторія Берещак

За рік в Україні оренда житла зросла в середньому на понад 32%, інформують у Державній службі статистики. Експертка ринку нерухомості Вікторія Берещак в етері Суспільне. Спротив розповіла, що подекуди ціни на оренду під час війни зросли у чотири рази, але на зміні 2022-23 років знову пішли на спад.

За рік найбільше зростання ціни за оренду однокімнатної квартири продемонстрували:

  • Львівська,
  • Закарпатська,
  • Івано-Франківська,
  • Чернівецька
  • Кіровоградська область.
ринок нерехомості
Фото: Суспільне Рівне

У чотирьох регіонах України житло стало дешевше. На понад 30% знизилася оплата за оренду житла, наприклад, на Харківщині. А ще ціни зменшилися у Києві, Одеській та Запорізькій областях.

ринок нерехомості
Фото: Суспільне Рівне

Ціни на оренду почали знижуватись в грудні 2022 року, каже експертка ринку нерухомості Вікторія Берещак:

"Передусім це пов'язано з енергетичним терором Росії і загалом з припиненням активної внутрішньої міграції внутрішньо переміщених осіб, як на початку весни минулого року. Але якщо говорити про зростання ціни в таких регіонах, які зазвичай не демонстрували карколомні стрибки ціни оренди, то, звичайно, і Кропивницький, і західні області — вони нас вразили".

Експертка пояснює це двома причинами — попитом й пропозицією, а також — бажанням заробити.

"Попит дійсно є, але певний відсоток – це максимум 30%, а не X2, X3, X4, які ми бачили протягом весни минулого року у Львівській, Тернопільській, Івано-Франківській, Закарпатській області, а також на Полтавщині, Кіровоградщині. Не доєднався до них хіба що Дніпро, хоча і там зросли ціни в межах 30-60%, залежно від об'єкта, на скільки квартира або будинок придатний до життя", — ділиться Вікторія Берещак.

Восени, каже, ажіотаж спав, не в останню чергу — через успіхи України на фронті. Адже частина внутрішньо переміщених людей вирішила повертатись додому, частина вирішила не їхати зі своїх домівок за будь-яких умов.

"І людям вже не було кому здавати квартири за такою підвищеною ціною. Тобто середньозважена вартість оренди, звичайно, пішла вниз. Але, якщо порівнювати з січнем 2022 року, ми бачимо заростання набагато вище, по факту, ніж те, що демонструє нам держава. Ми бачимо цінники в X2, X4 рази. Тому насправді це зараз поки що ажіотажний попит таким чином зіграв на нашу статистику", — зазначає експертка.

Вона уточнила, що ціни пішли на спад. Реальні доходи українців не дозволяють їм винаймати квартиру за такими цінниками.

Реакція ринку на війну

"Це не нормально, коли ціна була 3,5 тисячі гривень, а потім квартиру здають за десять тисяч. Тому що квартира сама по собі не змінилась. Не змінились умови платні за комунальні платежі. Змінилась тільки позиція власників", — акцентує Вікторія Берещак.

Водночас вона зауважила, що чимало власників житла пішли на поступки й запропонували або знижену вартість на період повномасштабної війни:

"Як правило, ця вартість сягала -30%, а то й -50% від довоєнного рівня. Це було дуже помітно в Київському регіоні, це помітно в Кіровоградській області, зокрема, Кропивницькому, в Дніпропетровській області, в Кривому Розі, коли він приймав внутрішньо переміщених осіб. Це дуже хороший показник того, що у нас все ж таки громадянське суспільство".

Окрім того, деякі власники не брали забезпечувальний платіж — за останній місяць перебування. Пішли на поступки й рієлтори, які або знизили вартість своїх послуг, або взагалі скасували сплату для ВПО.

Прогноз на 2023 рік

Вікторія Берещак зазначила, що ціни на оренду житла повернуться до звичного рівня, як тільки буде стабілізуватись ситуація в Україні. Це залежить насамперед від перемог ЗСУ на фронті, від стабілізації всередині країни та від психологічного фактору.

"Тобто коли люди нарешті приймуть, що, на жаль, поки Росія поруч з нами і енергетичний терор продовжується, безпечних регіонів практично немає. Якщо ви переїдете, вас там прихистять і це буде найкраще місце на планеті, але за ціною X4, люди будуть думати холодною головою, приймати реальну дійсність. В такому випадку ми побачимо, що ажіотажний попит не буде підживлювати пропозицію і відповідно ринок стабілізує ціни", — пояснює вона.

Вікторія Берещак акцентує, що ринок нерухомості оживився улітку. Але після того, як восени почався енергетичний терор РФ, частина людей знову виїхали за кордон.

"Ми вже бачимо, що росіянам не вдається так сильно тероризувати нас ракетними атаками, сподіваюся, що в 2023 році наш ППО посилиться кількома важливими установками і люди почнуть повертатись. І в цей момент, звичайно, знову ж таки буде підживлення ринку оренди. Тому що чимало людей, на жаль, втратили свої домівки, вони не можуть повернутись. Тому люди будуть шукати прихистку", — каже експертка.

Вона прогнозує, що люди обиратимуть центральні регіони, а не західні області, щоб жити ближче до дому і за можливості повернутись у свої домівки.

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Вибір редакції

На початок