"Звільнення Дмитра Живицького — це не про кримінальні історії, це політична відповідальність": Андріана Костенко

"Звільнення Дмитра Живицького — це не про кримінальні історії, це політична відповідальність": Андріана Костенко

"Звільнення Дмитра Живицького — це не про кримінальні історії, це політична відповідальність": Андріана Костенко
Фото: Суспільне Суми

Політологиня, керівниця Центру соціальних досліджень Андріана Костенко поділилася своєю думкою про звільнення, ризики для Сумщини та нову кандидатуру на посаду голови Сумської ОВА. Детальніше в ексклюзивному коментарі Суспільному.

Причини звільнення очільника області

— По-перше, ми маємо звернути увагу, що кадрові рішення відбуваються паралельно, пакетом в багатьох сферах. Це і лінія Офісу президента, звільнення Тимошенка і далі по цій лінії побачимо звільнення в обласних військових адміністраціях, зокрема Сумська область. Далі подібні звільнення ми бачимо в генеральній прокуратурі та на рівні місцевої прокуратури. Й подібні також у військовому блоці. Тобто, це про що свідчить: кадрові чистки, боротьба з корупцією розпочалася системно, видно що це такий процес достатньо плановий і контрольований. Це процес, який має демонструвати українському суспільству, якому дуже важливо сьогодні розуміти, що війна це не привід для того, щоб закривати очі на якісь правопорушення, корупцію, ознаки зловживання з боку влади. Та не лише суспільству, а й показати західним партнерам про те, що Україна дуже серйозно налаштована на ці моменти.

Дуже важлива демонстрація політичної відповідальності: звільнення голови Сумської військової адміністрації швидше не про кримінальні історії, це швидше про політичну відповідальність. Живицький несе політичну відповідальність за помилки, які були ним допущені у своєму колі та зоні відповідальності серед заступника та радників. Тому це теж дуже гарний приклад, коли влада говорить, що політична відповідальність є складовою взагалі нашого європейського руху.

Сам Дмитро Живицький своє звільнення в інтерв'ю Суспільному коментувати не став, зазначивши, що накази не обговорюються, є рішення держави й він його виконує.

"Звільнення Дмитра Живицького — це не про кримінальні історії, це політична відповідальність": Андріана Костенко
Інтерв’ю колишнього очільника Сумської ОВА Дмитра Живицького Суспільному.25 січня, 2023 р. Фото: Суспільне Суми

Які ризики для Сумщини, поки область залишається без очільника ОВА

— Немає людини, яка координує виконання і питання на рівні області, немає очільника в прокуратурі, немає очільника у військовій сфері.

З позиції політологічної — це розбалансування влади між різними структурними підрозділами, тому що часто голова військової адміністрації виконує координуючу роль між центральною владою, між структурними підрозділами, місцевою владою державного підпорядкування і просто відсутність очільника означає, що буде напряму взаємодіяти там, наприклад, Департаменту соцзахисту напряму з Міністерством, але не буде достатньої координації всередині області між територіальними. Це й погіршення послуг, може бути системні проблеми які потрібно буде реагувати швидко. Коли немає керівництва в області часто проблеми, які виникають, вони не доходять до центральної влади.

Тобто по суті ми можемо опинитися в ситуації, коли будуть з'являтися системні проблеми у військовій сфері, економічні питання, гуманітарні зараз теж дуже важливі. Це може бути накопичування просто проблема соціального характеру. Це дуже небезпечно, тому що коли в суспільстві наростає якесь невдоволення, особливо в умовах небезпеки військової, наростають економічні соціальні проблеми, на них не реагують адекватно та швидко органи влади місцеві — це ще підрив стабільності зсередини. Тому важливо, щоб була людина, яка могла б всі процеси координувати, тому я кажу: має бути зараз кризовий менеджер — людина, яка вміє в умовах серйозної кризи: економічної, соціальної та безпекової кризи управляти процесами, вчасно реагувати, координувати з центральними органами влади, певним чином доносити та лобіювати інтереси Сумщини.

Наразі виконуючим обов`язки голови обласної військової адміністрації є колишній перший заступник Дмитра Живицького — Тарас Савченко. На посаду заступника чоловік був призначений у березні 2021 року. До цього понад чотири роки працював завідувачем кафедри бухгалтерського обліку та оподаткування навчально-наукового інституту “Бізнес–Технологій” Сумського державного університету.

"Звільнення Дмитра Живицького — це не про кримінальні історії, це політична відповідальність": Андріана Костенко
Фото: Сумська ОВА

Прогнози на призначення нового очільника ОВА

— Багато говорять про боротьбу кланів, але здається, що це боротьба кланів зараз не спрацює. Можна було гратися в політику трішки в інший час. Зараз потрібні показувати ефективність, і я думаю, що Офіс президента це чудово розуміє, бо якщо не вистоїть Сумщина, то складно буде і Києву, і іншим регіонам України. А політична стабільність Сумщини — це в тому числі стабільність східної та південної України. Сподіваюся це розуміння є і нам не призначать людину зі сторони. Останнім часом так і було і ми бачили, що такі призначення себе не виправдовували.

З іншого боку, я дуже сподіваюся, що наступне призначення буде швидким, не можна безвладдя залишати на довгий період часу. Я дуже сподіваюся, що ці призначення будуть з-поміж команди Дмитра Живицького, тому що є певна кількість заступників, які, по-перше, в темі та які чудово розуміють безпекову, економічну, соціально-гуманітарну ситуацію в області та зможуть підхопити хороші починання обласної військової адміністрації й продовжити щось нове започаткувати, рухатися на розвиток. Сьогодні має бути призначена дуже швидко людина для того, щоб забезпечити цивілізований транзит влади.

Авторки: Катерина Гладенко, Валентина Погорєлова, Вікторія Грамм

Що відомо

  • 24 січня Зеленський підписав указ про звільнення Дмитра Живицького.
  • Того ж дня на засіданні Кабінету міністрів України прийнято рішення підтримати указ президента України про його звільнення.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

На початок