"Це величезне диво". Експерт розповів про ситуацію з електропостачанням в Україні та Києві

"Це величезне диво". Експерт розповів про ситуацію з електропостачанням в Україні та Києві

Ексклюзивно
"Це величезне диво". Експерт розповів про ситуацію з електропостачанням в Україні та Києві
Фото: УНІАН

У Киві, як і раніше, найскладніша ситуація з генерацією електроенергії. Наразі у столиці понад 35% дефіциту енергетики, з якої половина йде на критичну інфраструктуру. Про це Суспільному розповів директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

За його словами, Росія випустила по українській енергетичній інфраструктурі понад 1000 ракет і сотню дронів.

"Це величезне диво, що наша енергетична система зберіглася після таких потужних ударів. Думаю, що енергетична система жодної з країн ЄС таких ударів не витримала б", — розповів Омельченко. Він зазначив, що багато енергетиків загинули та були поранені під час ремонту енергосистем.

Яка енергетична ситуація в Києві

Ситуація в столиці надалі залишається однією з найскладніших. Для того, щоб не було вимкнень, потрібно приблизно 1,4 ГВт потужності.

"На сьогодні "Укренерго" на столицю виділяє тільки 970 Мегават — дефіцит великий, понад 35%, причому 400 мегават припадає на критичну інфраструктуру і трохи менше для населення", — інформує Омельченко.

Посадовець розповідає, що українська енергетична система виходить поступово на стабілізаційні відключення після останнього удару. Проте все одно залишається дефіцит енергозабезпечення на рівні близько 4-5 Гігават.

Які ризики блекауту

Високі ризики блекауту були в листопаді-грудні, зазначає експерт. Після новорічних свят ці ризики зменшились. Директор енергетичних програм Центру Разумкова пояснює, що це стало можливим завдяки посиленню ППО в Україні та поставками енергетичного обладнання з країн ЄС, Японії, США, Середньої Азії.

Він додає, що зараз енергетики працюють вже не реактивно, коли відбуваються обстріли, а проактивно — заздалегідь розвантажують систему, по суті зберігаючи частоту в енергетичній системі нормативну.

"Тому я дивлюся на ситуацію оптимістично, що ми пройдемо нормально цей осінньо-зимовий період наскільки це можливо в цій ситуації. Але попереду ще багато труднощів, тому що все це треба відновлювати насамперед", — розповідає Володимир Омельченко.

За його словами, у квітні-травні споживачі можуть розраховувати, що ситуація з енергопостачанням дещо стабілізується. Але графіки відключень все одно будуть діяти для того.

Це буде робитися для того, щоб готуватися до наступного осінньо-зимового періоду, та проводити планові ремонти на атомних блоки, а також ТЕС, зазначив експерт.

Що відомо про ситуацію з енергопостачанням Києва та області

З 14 січня після ракетної атаки РФ у Києві та області запровадили екстрені вимкнення електроенергії, які діяли до 18 січня. З 19 по 25 січня столиця і область повернулися до відключень світла за стабілізаційними графіками.

Зранку 26 січня через загрозу нової ракетної атаки у Києві та області знову почали застосовувати екстрені відключення. Того ж дня росіяни поцілили в енергетичний об’єкт на Київщині. 26 січня у Києві енергетики стабілізували енергосистему після чергової атаки РФ, тож столиця повернулася до стабілізаційних графіків. А в Київській області через значний дефіцит потужності 27 січня застосовували аварійні відключення світла.

У Києві та області у понеділок, 30 січня, світло вимикатимуть за стабілізаційними графіками. Це дозволяють ліміти споживання електроенергії, надані для столиці й регіону НЕК "Укренерго".

Читайте також

"Як прийде квітень — гарно не стане". ДТЕК про електропостачання в Україні весною

Вибір редакції

На початок