Сподіватися на добру волю командира? Як військовому перевестися з одного підрозділу в інший

Сподіватися на добру волю командира? Як військовому перевестися з одного підрозділу в інший

Український військовий на позиції в Бахмуті
Український військовий у Бахмуті. Фото: AP

Мобілізація та воєнний стан в Україні тривають, формуються нові підрозділи. Під час розподілу не всіх "за бажанням" відправляють туди, де їм би хотілося служити. Згодом військові подають рапорти на переведення і сподіваються, що їх прохання задовольнять. Складність полягає в тому, що ухвалення рішення — певного роду лотерея, терміни якої не регламентуються законодавством, а рішення залежить лише від командирів на місцях.

Суспільне звернулося до правозахисників та представників командування Сил оборони, щоб дізнатися, за яких умов військовий може перевестися з одного підрозділу в інший, від чого це залежить та що можна зробити у разі відмови.

"Не відпустили"

На умовах анонімності військовослужбовець однієї зі штурмових бригад розповів Суспільному, що впродовж двох місяців намагався перевестися зі свого підрозділу в інший, але йому це так і не вдалося.

Кілька його старших братів були у складі бригади, яка знаходилася на позиціях на сході України. Одразу потрапити до них в підрозділ йому не вдалося, тож певний час військовий проходив навчання у складі іншої бригади Сухопутних військ та намагався звідти перейти до рідних. Боєць розповів, що надав необхідні документи командирам і в підрозділі братів також знайшлося для нього місце. Втім, процес розтягнуся на кілька місяців і зрештою не завершився успіхом. Спершу говорили, що документи переглядають, а потім, що "переведення не на часі".

Читайте також: Як захистити права людини під час війни. Відповідають правники

Це не єдиний випадок, коли військовому не вдалося змінити підрозділ на суміжний, бо його "не відпустили". Інший боєць поділився, що йому надійшло відношенняПисьмовий документ, який видається командиром військового формування, до якого військовослужбовець має бажання бути переміщеним для подальшого проходження військової служби, в якому відповідний командир підтверджує наявність вакантної посади, що відповідає військово-обліковій спеціальності військовослужбовця, та висловлює свою позицію, що він не заперечує, аби відповідний військовослужбовець був переміщений до ввіреної йому військової частини. від командира іншої частини, втім, коли він передав його своєму керівникові, той відповів, що потрібен вищий наказ.

Тож які документи взагалі потрібні, щоб змінити один підрозділ на інший?

Що кажуть правозахисники

Загалом порядок переведення військового визначено "Положенням про проходження служби громадянами України в ЗСУ". Для того, щоб перейти в іншу військову частину, спочатку необхідно отримати відношенняПисьмовий документ, який видається командиром військового формування, до якого військовослужбовець має бажання бути переміщеним для подальшого проходження військової служби, в якому відповідний командир підтверджує наявність вакантної посади, що відповідає військово-обліковій спеціальності військовослужбовця, та висловлює свою позицію, що він не заперечує, аби відповідний військовослужбовець був переміщений до ввіреної йому військової частини. з тієї військової частини, куди людину мають намір прийняти, після чого можна подавати рапорт на ім'я свого командира.

Право на переведення з частини можливе за кількох умов:

 • за станом здоров'я згідно з висновком військової лікарської комісії;
 • за сімейними обставинами;
 • у разі службової необхідності;
 • у разі проведення організаційних заходів;
 • за висновком службової характеристики.

Юристи пояснюють, що терміни розгляду рапортів щодо переведення військовослужбовця в інший підрозділ або частину не визначені законодавством, тому процедура довготривала і має пройти багато погоджень на різних рівнях і стадіях. Окрім того, командир не зобов'язаний задовольняти рапорт про переведення і може вирішувати все на власний розсуд, тож іноді лишається сподіватися лише на добру волю керівника. Є виняток: військового мусять перевести в інший підрозділ, якщо є висновок військової лікарської комісії щодо обмеженої придатності до служби.

Читайте також: Уряд затвердив новий порядок бронювання військовозобов’язаних. Що змінилося

В умовах дії бойового наказу або розпорядження також немає заборон на розгляд рапорту про переведення. Втім, правозахисники наголошують, що "командуванню навряд чи буде до цього", тому документ можуть навіть не розглянути.

У які підрозділи можна переводитися і від кого потрібен наказ

У Генеральному штабі кажуть, що їм відомо про складнощі у питанні переведення бійців з однієї бригади в іншу. Здебільшого це стосується військовослужбовців у складі Сухопутних військ або Сил територіальної оборони.

У відповіді на запит Суспільного у командуванні ТРО пояснили, що переміщення осіб рядового складу, сержантського та старшинського здійснюється якщо для цього є обґрунтовані підстави та з урахуванням висновків і рекомендацій їх безпосередніх командирів на підставі клопотання начальників, які порушили питання переведення. Загалом переводитися можна:

 • між військовими частинами, оперативними командуваннями за наказами посадової особи, якій підпорядковані відповідні з'єднання;
 • між видами ЗСУ та військовими частинами, які підпорядковані керівникам структурних підрозділів Генштабу — наказом Головнокомандувача ЗСУ;
 • між військовими частинами ЗСУ, які підпорядковані Міноборони — наказом керівника служби персоналу Міністерства оборони.

Переміщення осіб офіцерського складу між військовими частинами у підпорядкуванні ЗСУ здійснюється за наказом особи, якій підпорядковані відповідні види Збройних сил.

Що може зробити військовий, якщо рапорт не погодили

Юристи зазначають, що безпосередній командир на місці залишає за собою право погоджувати або не погоджувати переведення, навіть якщо є наказ від вищого керівництва. У разі відмови військовий може подати скаргу в Міністерство оборони, Генштаб або Військову службу правопорядку у ЗСУ.

Також він може подати заяву про вчинення злочину, передбаченого статтею 403 Кримінального кодексу України — невиконання наказу командира. У такому разі необхідно буде зазначити, чому на думку військового "має місце вчинення злочину його командиром, який без жодних підстав не виконує наказ (має бути вказана дата та номер наказу) про переведення військовослужбовця".

Читайте також: Як і скільки військові порушували права ЛГБТ-людей минулого року — звіт правозахисників

Правоохоронці наголошують, що існує пункт 110 Дисциплінарного статуту, де визначено, що всі військовослужбовці мають право надсилати заяви чи скарги або особисто звертатися до посадових осіб, органів військового управління, органів управління Служби правопорядку, органів, які проводять досудове слідство, та інших державних органів у разі:

 • ухвалення незаконних рішень;
 • дій (бездіяльності) стосовно них командирами або іншими військовослужбовцями;
 • порушення прав, законних інтересів та свобод;
 • незаконного покладення на них обов’язків або незаконного притягнення до відповідальності.

Дзвонити на “гарячу лінію” Міністерства оборони України можна за цим номером: 0 800 500 442.

Читайте також

Вибір редакції

На початок