Бійці можуть звертатися до психологів Кіровоградського обласного шпиталю без направлення

Бійці можуть звертатися до психологів Кіровоградського обласного шпиталю без направлення

Бійці можуть звертатися до психологів Кіровоградського обласного шпиталю без направлення
Фото з Facebook-сторінки Ганни Колєвої

Побільшало людей, які розуміють, що їм потрібна психологічна допомога. Про це в етері Українського радіо Кропивницького розповіла координаторка центру психологічної реабілітації Кіровоградського обласного госпіталю ветеранів війни Ганна Колєва. За її словами, бійці можуть звертатися у шпиталь самостійно, без направлення лікаря.

Психологічну допомогу в шпиталі надають за європейськими стандартами, каже Ганна Колєва. Увесь комплекс реабілітації безплатний.

Для кожного бійця розробляють індивідуальний план. У шпиталі проводять тестування і визначають, якою саме має бути психологічна допомога – у вигляді індивідуальних консультацій чи групового заняття, чи повинна вона включати, окрім психолога, також психіатра.

Приймають психологи шпиталю і членів родини бійців. Потрібно принести копію свідоцтва про шлюб і копію документа, який підтверджує статус військового (посвідчення учасника бойових дій, військового квитка або довідки, що боєць служить у якійсь частині). Це саме стосується і членів родини загиблих воїнів.

Консультації психологи пропонують амбулаторні або онлайн. Працюють поки що лише з повнолітніми. Але не виключено, що в майбутньому консультуватимуть і дітей.

"Це все дає можливість надати допомогу великій кількості людей", – говорить Ганна Колєва. З її слів, фахівців у кропивницькому шпиталі вистачає. В Україні ж загалом бракує. За оцінками міністерства охорони здоров'я, 15 мільйонів українців потребують психологічної допомоги.

Ще один європейський підхід у кропивницькому госпіталі – підписання угоди про психологічну реабілітацію. Військовий дає згоду на те, що з ним працюватимуть, пояснила психологиня.

"Коли розповідаєш, що відбуватиметься, встановлюється кращий контакт. Клієнт розуміє, чому я йому прописую саме такий план реабілітації. Наприклад, може запитати, чому з ним працюють індивідуально, а колега ходить на групові заняття. Я все це пояснюю".

Деякі люди відмовляються йти до психолога. Зі слів Ганни Колєвої, таке трапляється і в інших країнах. Про це їй говорили колеги зі США й Ізраїлю.

"Тут спрацьовує захисний механізм психіки, – розповідає психологиня. – Боєць хоче уникнути травми й всього, що пов’язує з нею. Похід до психолога – це і є зустріч з травмою. Бійці кажуть: їм неприємно про це згадувати. Вони не хочуть у це занурюватися. Це нормальна природна реакція. Я до цього ставлюся спокійно. Людині потрібен час. Моє завдання – запропонувати. Ми розповідаємо бійцям про цю особливість психіки".

За спостереженнями Ганни Колєвої, українці отримали колективну психотравму. "Ми не можемо взяти кальку з будь-якої іншої країни, яка воювала, – каже психологиня. – Це зовсім інша війна. Вона йде на нашій території. Вона тривала. У нас люди залучені в війну тим чи іншим чином. Навіть якщо ніхто з родичів не служить, людина все одно не може нікуди дітися від звуків сирен. Як з цієї колективної психотравми вийти? Я думаю, що в Україні народиться своя унікальна модель відновлення й психологічної реабілітації".

Авторка радіопрограми – Наталія Сметанко.

Читайте також

  • "Неважливо, наскільки тварина пухнаста". У Кропивницькому військових реабілітують за допомогою мешканців зоопарку
  • Нас не зламає війна. Жителька Олександрії впродовж 11 місяців пече булочки для військових
  • У кропивницькій дитячій лікарні відкрили навчальний центр. Лікарі, інтерни й медсестри тренуватимуться на манекенах
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області https://u.to/HNf5HA
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб

Вибір редакції

На початок