Правильний догляд за зубами — запорука гарної усмішки. Поради хмельницьких стоматологів

Правильний догляд за зубами — запорука гарної усмішки. Поради хмельницьких стоматологів

Правильний догляд за зубами — запорука гарної усмішки. Поради хмельницьких стоматологів
Фото: Суспільне Хмельницький.

Нині на ринку представлено чимало засобів з догляду за порожниною рота. А в рекламних роликах постійно бачимо усміхнених людей з білосніжною усмішкою. Тому, надивившись реклами, більшість біжить у найближчий магазин та купує чудо-засіб. Однак, як стверджують стоматологи, одна лиш зубна паста не спричинить дива. Щоб зуби були здорові та білі, потрібно прикласти чимало зусиль.

Зуби потрібно чистити після їжі

Найперше, потрібно постійно доглядати за своїми зубами, правильно чистити їх двічі на день після їжі (зранку та ввечері), а протягом дня після прийому їжі прополоскати порожнину рота водою від залишків їжі, каже стоматолог-терапевт Олена Овчарук.

Також потрібно правильно підібрати зубну пасту та щітку, каже лікарка: "Є різні види зубних щіток, кожна з яких призначена для різних зубів. Найкраще, звісно, використовувати щітку середньої жорсткості, якщо у вас здорові зуби та ясна. Але коли в людини швидко руйнується емаль, то тоді варто застосовувати м'яку щітку, щоб не руйнувати її. Однак, необхідно консультуватися в стоматолога, який порадить засоби з догляду індивідуально”.

За її словами, можна користуватися міжзубними йоршиками, зубною ниткою, щоб видалити залишки їжі з-поміж зубів. Однак їх також має порадити лікар, оскільки ці засоби також мають різний розмір, тому підбираються індивідуально. Це все допоможе у профілактиці карієсу.

Щодо зубних паст, то нині дуже величезний вибір: вікові (для дітей різного віку), для щоденного застосування, для здоров'я ясен, для чутливих зубів, відбілюючі тощо.

“Пасти мають містити фтор+кальцій, їх застосовуйте для щоденного чищення. А от що стосується паст з відбілюючим ефектом, то не варто ними зловживати, користуйтеся лише двічі на тиждень. Спеціальними пастами для лікування запалення ясен чи інших проблем ротової порожнини варто користуватися за призначенням лікаря-стоматолога. А от зубний порошок — абразивний матеріал, тому не варто його застосовувати, - каже Олена Овчарук. - Якщо маєте неприємний запах з рота, це може бути карієс. Якщо ж із зубками і яснами все гаразд, причина криється всередині організму. Тут вже необхідна консультація й дообстеження у вузьких спеціалістів — гастроетеролог, терапевт, отоларинголог тощо”.

Відбілювання псує емаль

До слова, нині дуже популярна процедура відбілювання зубів у стоматологічних клініках. Однак, за словами лікарів, є чимало юансів щодо неї, тому не завжди варто прибігати до неї, аби мати білі зубки. Краще вже застосовувати відбілюючі зубні пасти.

Як каже Артем Овчарук, лікар-стоматолог, суть процедури відбілювання зубів полягає у зняттяі верхнього шару емалі, а емаль, як відомо, не відновлюється. Тому за певних обставин пацієнт через деякий час знову приходить з тією ж проблемою.

“Після процедури хімічного відбілювання зубів потрібно дотримуватися багатьох рекомендацій, притримуватися дієти, не вживати їжу та напої з барвниками, оскільки це впливає на колір зубів. А якщо у вас багато запломбованих зубів, то пломби під час процедури не відбілюються, тому після відбілювання маєте змінити всі пломби відповідно до нового кольору, - каже лікар. - Звісно, бувають випадки, коли один зуб псує всю загальну картину, сильно відрізняється кольором. Тоді можна його вибілити. А от всі я б не радив. Сам би собі такої процедури не зробив. Тому перш, ніж зробити відбілювання, дізнайтеся в лікаря усі можливі наслідки та нюанси догляду. У мене була пацієнтка, яка дуже хотіла відбілити зуби. Після того, як я розповів їй деталі, вона передумала”.

За його словами, не те що процедура, навіть застосування довгий період певних паст може нанести шкоду зубній емалі. “Свого часу я користувався однією пастою відомого бренду, кілька років, був дуже задоволений результатами: зубки гладенькі, без нальоту. Виявилося, я нею трохи пошкодив шар емалі, тож маю проблему чутливості зубів. А що вже казати про їх відбілювання”, - каже пан Віталій. Тому він радить за будь-яких проблем із зубами і ротовою порожниною порадитися з лікарем, а тоді вже купувати зубну пасту конкретного призначення. Після зникнення проблем пасту змінюють на звичайну, щоденного застосування. Якщо є кілька проблем, де потрібно застосовувати дві спеціальні пасти, то однією користуєтеся вранці, а іншою — ввечері.

Чистіть зуби з першої появи

“Переважна більшість людей просто неправильно доглядає за зубами, чистить зуби аби як, тому й виникають певні проблеми. А майже всі, кого не спитаєш, не чистять зуби на ніч, лише вранці. То ж скажу так: вранці ви чистите зуби для людей, а ввечері — для себе. Краще вже на ніч почистити зуби, щоб не розмножувалися шкідливі бактерії після їжі, які зібралися за цілий день, і будуть гнити у вашій ротовій порожнині, - каже Олена Овчарук. - Паста обов'язково має містити у складі фтор та кальцій - це базові елементи. Щодо інших інгредієнтів, то треба бути професійним хіміком, щоб розібратися у тих назвах”.

Багато запитань щодо дитячих зубів: коли починати чистити, чим і як? За словами дитячого лікаря-стоматолога Ольги Луценко, щойно з'являються перші зубки, їх треба починати чистити. “Застосовуйте для цього пальчикові силіконові щіточки, вони м'які, не травмують ясен. Чистять ними зубки без пасти, м'якими масажними рухами, - каже лікарка. - До 2,5 років у дітей виростають всі молочні зубки, тож використовуйте вже зубну пасту відповідно до віку, беріть трішки, маленьку горошинку. Зазвичай, такі пасти не шкідливі, якщо дитина їх проковтне”.

Коли у діток з'являються перші постійні зуби, і є тенденція розвитку карієсу, тоді, за словами Ольги Луценко, варто їх вкрити спеціальним герметиком, щоб захистити від ураження, а також проходити профілактичні огляди раз на 3-6 місяців.

Профілактика — краще лікування

Існує міф, що хто їсть молочні продукти, то має здорові зуби. Це не зовсім так, адже інколи любителі молочного мають також погані зуби, і навпаки, хто безмолочний, має здорові зубки. Тут все залежить від засвоєння кальцію та інших вітамінів й мікроелементів організмом. Багато хто поспішає до аптеки за вітамінами, щойно виникають якісь проблеми. “Не варто займатися самолікуванням. Вітаміни також мають свої покази й протипокази, можуть викликати передозування. Для того, щоб призначати препарати кальцію чи інші, потрібно визначити, чого саме не вистачає організму. Тобто здати певні аналізи крові. Це має бути комплексний підхід, і займаються цим не стоматологи, а інші спеціалісти, після консультації та обстеження”, - радить Артем Овчарук.

Чи ж можна їсти дітям цукерки? Заборона цукерок до певного віку, як кажуть стоматологи, не завжди вихід. “Знаю багато прикладів, коли одні діти їли змалечку цукерки, мали погані молочні зубки, а інші ні, то й мали здорові. Однак у певний період ситуація вирівнялася — і в тих, і в інших зуби були зіпсовані. Добре, що молочні. Тому тут теж індивідуально, - каже Артем Овчарук. - Звісно, вуглеводи не дуже корисні для зубів, це сприятливе середовище для розмноження бактерій. Тому просто прополощіть зуби водою. Якщо ні, то слина — природній очисник ротової порожнини протягом дня”.

За його словами, найкраща профілактика здоров'я зубів - здорове харчування. “Однак ми ж не знаємо, що нам продають на ринку чи в магазинах. Екологічно чисте — це хіба що вирощене на власній присадибній ділянці, без застосування хімікатів, - каже стоматолог. - А ще мінімум двічі на рік потрібно проходити профілактичний огляд у стоматолога. Якщо маєте певні проблеми із зубами, то й раз у квартал”.

Не пошкодуйте на похід до свого лікаря часу. І тоді здорова усмішка вам гарантована, радять стоматологи.

Читайте також

  • У Хмельницькому ресторанному бізнесу виплатять першу компенсацію за купівлю генератора
  • У Хмельницькому почали більше звертатися до офтальмологів. В чому причина

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube та Instagram.

Вибір редакції

На початок