"Держава має співфінансувати сонячні електростанції": інтерв'ю голови ОСББ Оксани Горової

"Держава має співфінансувати сонячні електростанції": інтерв'ю голови ОСББ Оксани Горової

"Держава має співфінансувати сонячні електростанції": інтерв'ю голови ОСББ Оксани Горової
Фото: Суспільне Дніпро

У Павлограді на одній з багатоповерхівок встановили сонячні панелі. Як працює це джерело резервного живлення при вимкненнях світла, яка вартість такого обладнання та які можливості є в ОСББ для придбання сонячних електростанцій — в інтерв’ю Суспільному розповіла голова правління ОСББ Оксана Горова.

З чого складається сонячна електростанція?

Це 5 кВт cонячних панелей, 10 по 500 Вт, це п'ятикіловатний інвертор, він багатовекторний, він не тільки  заряджається від сонця, він може заряджатися від електрики і акумулятор. Вона не дуже великої потужності, але на загальнобудинкові потреби нам вистачає.

Що це за пристрій інвертор, розкажіть детальніше про нього.

Інвертор не акумулює енергію, а приймає її від сонця і направляє на акумулятор або бере з мережі. Ми коли його встановлювали, то розуміли, що сонця особливо взимку, ось наприклад. 3 листопада включили станцію – 7 сонячних днів, 2 в грудні. Але навіть зараз виробляється 200 Вт сонячної енергії і на під'їздне освітлення і на домофон цього вистачає.

Ми робили капітальний ремонт під'їздів, модернізоване освітлення з датчиками руху, саме тому у нас невеликі потужності, саме тому що ми в це вклалися. Енергоефективні вікна і двері, утеплені торці під”їздів і дуже хочеться утеплити весь будинок і відремонтувати капітально покрівлю.

А яка вартість цього?

У нас вийшло зі всіма роботами, з тим, що ми підіймали краном – 80 гривень один ват. Ми розпочинали розробку проєкту ще до повномасштабної війни. Це був грантовий проєкт. З нами ще співпрацювала громадянська мережа “Опора”, як інформаційна мережа. Це мав бути поштовх для всіх ОСББ, для всієї України.

“Держава має співфінансувати сонячні електростанції”: інтерв'ю голови ОСББ Оксани Горової
“Держава має співфінансувати сонячні електростанції”: інтерв'ю голови ОСББ Оксани Горової. Фото: Суспільне Дніпро

І ми завозили обладнання саме в блекаути, от починаються обстріли, вся країна без світла, а ми в цей день піднімаємо на дах сонячні панелі. Стало актуально і я дуже рекомендую багатоквартирним будинкам задуматися стосовно цього обладнання, от саме щодо інверторів, акумуляторів.

Через який час така сонячна станція окупиться?

Для ОСББ немає зеленого тарифу. Воно неокупне, але в умовах, коли світла немає і коли люди готові заплатити, аби тільки воно було, то воно не просто неокупне, а воно необхідне.  В умовах, коли ми розуміємо, що при відключеннях ми можемо декілька місяців жити, поки буде мережа вся відремонтована, безцінне.

“Держава має співфінансувати сонячні електростанції”: інтерв'ю голови ОСББ Оксани Горової
“Держава має співфінансувати сонячні електростанції”: інтерв'ю голови ОСББ Оксани Горової. Фото: Суспільне Дніпро

Ми бачимо, що з панелей іде енергія, коли вимкнулося світло ми це не відчули, наприклад, якщо у вас дахова котельня на електриці або насос, то це обладнання не вимкнеться.  Все, що є на інверторі, я бачу в додатку, модем передає мені у реальному часі, те, як працює інвертор.

Які є можливості зараз у мешканців багатоквартирних будинків користуватися таким альтернативним джерелом енергії? Є підтримка держави чи міжнародних організацій?

Зараз підтримки держави немає і міжнародних організацій теж немає, але у нас був щорічний форум ОСББ у Львові у 2022-му році і саме там у резолюції ми вказали плани, щоб таке обладнання було включене. Бо я ще є членкинею консультативної ради Фонду енергоефективності, у нас є така пропозиція і ми працюємо над її втіленням. Це перше. По-друге, ми готуємо сім проєктів і будемо шукати кошти, щоб реалізувати їх у різних містах і у різного типу будинках, щоб мати і надалі позитивні результати, як працює це обладнання. По-третє, зараз ми живемо в умовах війни, вимкнень світла і це не завершиться завтра. Тому, це майбутнє не тільки з точки зору окупності чи не окупності, а комфортного існування. Воно не настільки коштовне, щоб не було можливості його встановити самим.

“Держава має співфінансувати сонячні електростанції”: інтерв'ю голови ОСББ Оксани Горової
Сонячні панелі на даху багатоповерхівки у Павлограді. Фото: з особистого архіву Оксани Горової

Розкажіть, з чого почати тим, хто зацікавився. Які перші кроки?

В першу чергу – розрахувати, які потреби хочуть закрити, які треба потужності. Тому що, коли питають, а скільки воно коштує і як буде працювати, то немає одного рішення для всіх. А скільки мені потрібно - 200 Вт, 500 Вт, 1, 2, 3, 5 кіловат? З цього виходите тоді: на які години, де ви знаходитесь, є у вас часті вимкнення світла чи немає.

Другий крок - розуміти, яке обладнання нам потрібно, якої потужності, скільки акумуляторів нам потрібно. Якщо говоримо про сонячну станцію, то можна розпочати з інвертора і обов'язково з акумулятора, а потім вже докупити сонячні панелі, або все одразу, якщо вистачає коштів. Можна звертатись до місцевої влади і пропонувати якісь програми компенсації. ОСББ саме так і діяли всі ці роки.

Читайте також

Армія РФ вдарила по промисловому підприємству у Дніпрі

Армія РФ обстріляла два райони Дніпропетровщини: є пошкодження

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

На початок