28 січня — 339 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.
Головне на цей час
- До України прибули інспектори зі США, які займаються аудитом допомоги Києву від Вашингтона. Про це повідомила посол США в Україні Бріджит Брінк.
- Німеччина розширила перелік військової допомоги, яку держава надає для України. Серед запланованої до передачі техніки — танки Leopard 2 та ремонтно-евакуаційні машини Bergepanzer 3.
- У зв’язку з повномасштабним вторгненням Росії та окупацією частини українських регіонів Україна втратила близько чверті своїх посівних територій.
- На виконання рішення РНБО, Кабінет міністрів схвалив постанову, яка забороняє на час війни виїзд чиновників за кордон без поважних причин.
- Президент РФ Путін планує новий наступ проти України у лютому-березні одночасно готуючи свою країну до конфлікту із США та їхніми союзниками. У ГУР МО Суспільному зазначили, що це не нова інформація і українській владі відомо, до березня російській армії дана вказівка вийти на адмінкордони Донецької області.
- США визнали ПВК "Вагнер" транснаціональною злочинною організацією та запровадили провадив проти неї та пов'язаних з нею організацій санкції.
На цьому Суспільне завершує текстовий онлайн подій 339 дня війни. Нову текстову хроніку 29 січня — читайте тут.
На Луганщині вчительку української мови та заступницю директора школи підозрюють у співпраці з окупантами
Про це повідомила пресслужба Луганської обласної прокуратури.
"До початку повномасштабного вторгнення Росії жінки працювали у Сєвєродонецькій середній загальноосвітній школі №15. Одна — заступником директора навчального закладу, друга — вчителем української мови та літератури", — йдеться у повідомленні.
Як розповіли у прокуратурі, після захоплення міста російськими окупантами співробітниці навчального закладу перейшли до новоствореного "державного загальноосвітнього закладу т.з. ЛНР "Сєвєродонецька школа №15". Одна стала "директоркою школи", а інша — "заступницею директора з навчально-виховної роботи".
"Також в інтерв'ю місцевим телеканалам окупантів жінки заявляли про отримання російських підручників та підготовку школярів до проходження "єдиного державного іспиту", який проводиться в Росії", — зазначили у прокуратурі.
У ДСНС нагадали правила використання генераторів
Про це в ефірі телемарафону на Суспільному повідомив начальник відділу організації профілактичної роботи Вишгородського районного управління Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Київській області Іван Рибець.
"Правила доволі часто порушують в наш час. Але обізнаність населення стала більшою. Випадки виникнення надзвичайних ситуацій, пожеж внаслідок використання генераторів тримається на тому рівні, який був місяць тому. Наприклад, по Вишгородському району — внаслідок використання генераторів 5 пожеж протягом грудня-січня. В основному вони виникли в житловому секторі", — розповів посадовець.
За його словами, ДСНС проводить масову роз’яснювальну роботу щодо правильного використання генераторів. Зокрема, рятувальники закликають купувати лише сертифіковану продукцію.
"Основною проблематикою є те, що використовуються генератори, які не мають сертифікатів і які були закуплені в неліцензованих виробників. Вони не мають інструкції, були куплені "з рук". ДСНС в жодному разі не рекомендує так робити. Якщо ви хочете купити генератор, його потрібно купити у того, хто має сертифікат на нього та відповідну ліцензію. Це зможе вберегти від виникнення надзвичайних ситуацій, пожеж", — підкреслив чиновник.
Як жителям Донецької області та переселенцям оформити житлову субсидію
Подати заяву для оформлення субсидії жителі Донеччини можуть онлайн, а також через уповноважених представників Пенсійного фонду у своїх громадах. Донеччани, які були вимушені виїхати з області, мають право подавати заяву на житлову субсидію у будь-якому відділенні фонду. Як це зробити детально розповіла начальниця управління Пенсійного фонду України в Донецькій області Наталія Рад.
Яким чином і куди жителі Донецької області можуть звернутися за призначенням субсидії
За словами Наталії Рад, можна подати заяву на призначення субсидії через веб-портал Пенсійного фонду України. Для цього потрібно зареєструватися і пройти авторизацію за допомогою кваліфікаційного електронного ключа. Ще один онлайн шлях для звернення — мобільний додаток "Дія".
Крім того, на території Донецької області у 27 громадах працюють 69 уповноважених осіб Пенсійного фонду, які мають приймати пакет документів для призначення субсидії.
"Тобто мешканцям Донеччини, що знаходяться на території області можна звернутись безпосередньо до такої уповноваженої особи. Окремо можна звернутись до ЦНАПів", — зазначила Наталія Рад.
Зеленський запровадив санкції проти 185 компаній та осіб, причетних до перевезення техніки РФ
Про це Володимир Зеленський заявив це під час відеозвернення.
"Сьогодні я підписав указ про введення в дію рішення РНБО щодо санкцій проти юридичних і фізичних осіб, яких використовує держава-агресор, щоб перевозити залізницею військову техніку та солдатів. Ідеться про 185 компаній та осіб", — розповів президент.
Їхні активи в Україні будуть заблоковані, а наявне майно — використане для оборони України, зазначив Зеленський.
"Ми будемо працювати над тим, щоб аналогічне блокування було застосоване й іншими країнами", — наголосив президент.
Він подякував усім, хто допомагає посилювати санкції проти Росії, зокрема, розслідувачам, які викривають шляхи, які використовує РФ, намагаючись обійти запроваджені обмеження.
Армія РФ здійснила 13 обстрілів семи громад Сумщини
Протягом дня 28 січня військові Росії здійснили 13 обстрілів 7 територіальних громад Сумщини − Білопільської, Глухівської, Зноб-Новгородської, Краснопільської, Шалигінської, Середино-Будської та Юнаківської. Про це повідомили в ОВА.
Російські армійці стріляли з мінометів, артилерії, а також здійснили авіаційний (ракетний) удар. Загалом було зафіксовано 88 влучань.
Після 13 години солдати РФ здійснили авіаційний удар по території Середина-Буди. Наразі відомо, що там пошкоджені чотири багатоквартирні будинки, 26 приватних будинків, місцевий готель, адміністративну будівлю підприємства, будинок молитви однієї з релігійних організацій, будівлю спорткомплексу, три магазини, кафе, дитячий садок та приміщення пошти.
У️ Юнаківській громаді військові РФ били із САУ − 8 влучань. Від вибухів частково пошкоджені дах та вікна у двох приватних будинках та одну господарчу споруду.
РФ тримає в Чорному морі 3 носії крилатих ракет — ОК "Південь"
Станом на 28 січня Росія тримає в Чорному морі 16 кораблів, серед яких — 3 носії крилатих ракет. Про це в ефірі Суспільного повідомила керівниця об’єднаного пресцентру Сил охорони та оборони "Південь" Наталія Гуменюк.
"Ситуація динамічно змінюється. І кількісний склад корабельного угруповання Чорноморського флоту РФ також. Наразі їх 16 в Чорному морі, серед яких 3 ракетоносії: два надводних, один підводний. Це 20 ракет типу "Калібр" готові до пуску", — зазначила вона.
За словами посадовиці, певним чином на ситуацію впливає шторм, який вирує в Чорному морі, досить типовий для цієї пори року.
"Але все ж таки він не критичний для того, щоб абсолютно виключити застосування ракетоносіїв. Їхній постійний змінний склад говорить про те, що ворог має на меті тримати під загрозою південне узбережжя щонайменше, а в цілому всю Україну. Тому що ракети типу "Калібр" мають тактико-технічні характеристики і здатність ураження з цієї відстані, де вони зараз перебувають, по всій Україні", — пояснила Наталія Гуменюк.
Деморалізація цивільних та імітація успіхів: у Силах оборони розповіли про дії РФ на півдні
Російські збройні формування ведуть обстріли українських територій, намагаючись залякати цивільне населення, а також зімітувати успіхи на фронті для російської аудиторії. Про це в ефір телемарафону на Суспільному розповів начальник об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку Євген Єрін.
"Обстріли в основному здійснювали (росіяни — ред.) з артилерійських систем та РСЗВ. Обстрілюють регулярно, вплив йде постійно. І, як завжди, це "фірмовий почерк" окупантів — їхньою мішенню стали, як правило, цивільні об’єкти, житлові приміщення та об’єкти інфраструктури", — повідомив військовий.
За його словами, у такий спосіб російські збройні формування намагаються деморалізувати цивільних українців.
"Мета в них одна — не можуть перемогти силою, пробують залякати населення, яке перебуває як на підконтрольній нам території, так і на тимчасово окупованих територіях. Також це спроба створити ілюзорну картинку для їхньої пропаганди і показати певні успіхи на фронті, начебто здобувають якихось успіхів", — пояснив Єрін.
Окрім обстрілів, росіяни час від часу здійснюють певні спроби атак та штурму українських позицій невеликими групами в спробі покращити своє тактичне положення.
"Ці спроби відбиваються, і успіху ворог не має. Але таким чином він постійно тримає в напрузі Сили оборони і наших захисників. І не дає можливості перекинути додаткові сили на інші напрямки", — наголосив військовий.
Експерт розповів, як формуються графіки відключень електрики в Україні
При визначенні графіків відключення електроенергії в регіонах пунктах України враховується кількість електрики, яка зазвичай споживається в цій області, загальні обсяги обмежень в країні, а також проблеми з високовольтною мережею в регіоні, де розташована область. Про це в ефірі телемарафону на Суспільному повідомив директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.
"Механізм доволі простий. У нас є певний обсяг генерації, який доступний. Протягом ранкових годин з 4-ї до 6-ї, національний оператор "Укренерго" проводить моніторинг, які саме потужності йому доступні. Після цього серед обленерго розповсюджується графік, скільки електроенергії кожна область може отримати", — розповів експерт.
За його словами, цей графік залежить від того, яка кількість електрики зазвичай споживається в цій області, який розмір обмежень діє в країні, і які проблеми з високовольтною мережею в регіоні, де розташована область.
"Оце три параметри, які впливають на те, який саме ліміт отримає кожна конкретна область", — підкреслив Харченко.
Після цього обленерго складають графіки відключень відповідно до визначених лімітів енергоспоживання.
"Далі відбувається наступне. Області отримали ці ліміти. І обленерго самостійно складають графіки відключень своїх споживачів. Якщо обленерго так склало графік, що він не виконується, то "Укренерго" їм вказує, що вони перебирають. І інші області можуть постраждати через це. Тому кажуть прямо зараз відключати зайвих, і немає іншої ради на те, оскільки генерації в системі фізично не вистачає", — наголосив Олександр Харченко.
У разі ж ураження енергетичної інфраструктури російськими військами запроваджуються екстрені відключення, додав він.
На відновлення пошкодженого обстрілами РФ університету ім. Бекетова у Харкові потрібно понад 55 млн грн
Усі гуртожитки й три чверті навчальних корпусів університету міського господарства імені Бекетова у Харкові пошкоджені російськими обстрілами, повідомили у пресслужбі вишу. На відновлення навчального закладу, який вже 100 років поспіль випускає працівників будівельних спеціальностей, необхідно понад 55 мільйонів гривень.
Житлово-комунальний фаховий коледж — один із підрозділів харківського університету міського господарства. 20 червня 2022 року будівлю зруйнувала російська ракета. Відновлювати її доведеться майже з нуля, розповідає Віктор Лук'янов, який працює директором коледжу вже 19 років.
"Корпус розвалений навпіл. Коли я це побачив, мої враження не можна було описати словами. До вторгнення разом з колегами укріплювали матеріально-технічну базу", — каже Віктор Лук’янов.
З 21 навчального корпусу університету імені Бекетова руйнувань зазнали 16. З 10 гуртожитків вишу — дев'ять пошкоджених, один зруйнований.
З 24 лютого 2022 року по об'єктах вишу окупанти завдали 13 ударів, розповідає ректор Володимир Бабаєв. У корпусах університету нема 43% вікон.
"Ми позакривали їх ДСП та плівкою, але теплоносій не можна подавати, тому що тепло виходить на вулицю. Через вологість та морози почали руйнуватися приміщення. Ми законсервували обладнання. Були пошкоджені дах і територія, мережі опалення", — розповідає Бабаєв.
Зараз у виші підраховують збитки.
"Вартість відновлення тільки цієї частини й восьми гуртожитків з 10, грубо – це 55 мільйонів гривень. Це дуже велика сума, безумовно, ми не зможемо її самі знайти. Тим більше, що сьогодні маємо мінус 20 мільйонів на бюджетне фінансування", — говорить ректор університету.
Ситуація на Волноваському напрямку загострилася — райрада
На Волноваському напрямку ситуація загострилася. Вугледарська, Великоновосілківська та Комарська громади постійно під ударом російських військ. Майже щодня є вбиті та поранені місцеві жителів. Про це під час телемарафону на Суспільному повідомив депутат Волноваської райради Володимир Халабузар.
Він закликав місцевих евакуюватись, поки є така можливість.
"Окупаційні війська повністю зруйнували Римівку, Нескучне та Велику Новосілку. В одному з сіл Старомлинівської громади кілька днів тому було розстріляне подружжя та вбита худоба російськими солдатами на його власному подвір’ї. Також в цій громаді окупанти заганяють свої танки в оселі місцевих, маскуючи свою техніку", розповів депутат райради
Халабузар каже, що люди, які залишилися, сидять у підвалах. Вони розраховують тільки на гуманітарну допомогу, бо інфраструктура не працює.
Війська РФ з важкої артилерії вдарили по громадах двох районів Дніпропетровщини
Протягом 28 січня два райони Дніпропетровщини потрапили під вогонь важкої артилерії військ РФ. Про це на своєму Telegram-каналі повідомив голова Дніпропетровської облради Микола Лукашук.
За його словами, вранці на Покровську громаду, що на Нікопольщині, скерували близько десяти снарядів. Пообіді — атакували Великомихайлівську громаду Синельниківського району.
Загиблих і поранених немає. Наслідки ударів уточнюють, додав посадовець.
Мінфін США попередить Туреччину про наслідки недотримання санкцій проти Росії — Reuters
Високопосадовець Міністерства фінансів Сполучених Штатів здійснить візит до Туреччини та країн Близького Сходу, під час якого попередить країни та підприємства про наслідки недотримання санкцій, запроваджених США проти Росії через її вторгнення в Україну.
Про це повідомляє Reuters із посиланням на представника міністерства.
Зазначається, що Браян Нельсон, заступник міністра з тероризму та фінансової розвідки, відвідає Оман, Об'єднані Арабські Емірати та Туреччину у період із 29 січня по 3 лютого. Він зустрінеться з державними посадовцями, а також із представниками ділових та фінансових установ країн, щоб підтвердити, що Вашингтон продовжуватиме активно вживати санкційні заходи.
"Особи та установи, які працюють у дозвільних юрисдикціях, ризикують потенційно втратити доступ до ринків США через ведення бізнесу з організаціями, які перебувають під санкціями, або непроведення належної комплексної перевірки", — сказав чиновник Мінфіну США.
Перебуваючи в регіоні, Нельсон обговорить зусилля Міністерства фінансів щодо припинення спроб Росії ухилитися від санкцій та експортного контролю, запроваджених у зв'язку з її жорстокою війною проти України, дестабілізаційною діяльністю Ірану в регіоні, ризиками незаконного фінансування, що підривають економічне зростання, та іноземними інвестиціями.
Окупанти обстріляли два села на Харківщині: частина одного з них без світла
28 січня окупанти обстріляли два села Золочівської громади Харківської області. У першій половині дня з боку РФ загарбники обстріляли з мінометів село Червона Зоря, повідомив Суспільне Харків голова громади Віктор Коваленко.

У Червоній Зорі внаслідок ударів пошкоджені два будинки.
"О 17:45 окупанти обстріляли артилерією село Одноробівку. Попередньо, пошкоджені два будинки, частина населеного пункту без світла. Поранених немає", — сказав Коваленко.
Протягом доби армія РФ обстріляла понад 25 населених пунктів Донеччини та Луганщини — Генштаб
Протягом доби російські військові обстріляли 27 населених пунктів Донецької та Луганської областей. Про це йдеться у вечірньому зведенні Генерального штабу ЗСУ.
"Попри втрати російські військові продовжують наступати на Бахмутському, Авдіївському та Новопавлівському напрямках. На Куп’янському, Лиманському, Запорізькому та Херсонському – обороняються", — йдеться у повідомленні.
За даними штабу, російські військові обстріляли Костянтинівку на Донеччині.
РФ веде оборону на Куп’янському напрямку — Генштаб
Російські окупанти продовжують оборонятися на Куп'янському напрямку. На Слобожанському напрямку ситуація залишається без суттєвих змін. Про це йдеться у вечірньому зведенні Генштабу 28 січня.
На Слобожанському напрямку війська РФ обстріляли з мінометів та артилерії Гур'їв Козачок, Красне, Старицю, Охрімівку, Варварівку, Новомлинськ, Дворічну, Западне, Нескучне, Тернову та Куп’янськ.
На куп'янському напрямку окупанти завдали ударів по Іванівці, Кислівці та Крохмальному.
Росія здійснила 15 обстрілів з РСЗВ, є загиблі цивільні — Генштаб
Протягом доби 28 січня російські війська здійснили 15 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, а також завдала ракетного удару по Костянтинівці, в результаті чого серед мирних мешканців є поранені та загиблі. Про це повідомляє Генеральний штаб Збройних сил у вечірньому зведенні.
"Російська Федерація завдала ракетного удару по цивільній інфраструктурі міста Костянтинівка Донецької області та загалом здійснила понад 15 обстрілів з реактивних систем залпового вогню. Є жертви серед мирного населення", — йдеться у повідомленні.
У Генштабі нагадали, що небезпека авіаційних та ракетних ударів ворога є високою на всій території України.
У небі над Славутичем помітили невідомий повітряний об'єкт – Ігнат
Вдень 28 січня на Київщині оголосили повітряну тривогу лише у Славутичі. Там у небі зафіксували несанкціонований об’єкт. Про це повідомив речник Повітряних сил ЗСУ полковник Юрій Ігнат в ефірі національного телемарафону.
Наразі встановлюють, що це був за об'єкт. Він пояснив, що тривогу вмикають навіть тоді, коли помітили розвідувальний БПЛА ворога.
"По безпілотнику можуть бути відпрацьовані засоби ППО. Наприклад, зенітна ракета буде запущена для його збиття. Уламки падають усі вниз, тож просто так тривога не вмикається", — розповів Ігнат.
У Повітряних силах виключають, що це був "Шахед", оскільки знають, звідки їх запускають російські військові. Тому наразі не варто говорити, який саме це був тип безпілотника.
"Наші фахівці встановлять, що це була за ціль. А ще краще, якщо це ворожа ціль, то вона буде знищена", – сказав речник Повітряних сил.
Міноборони уклало 16 державних контрактів з українськими виробниками БПЛА
Міністерство оборони протягом останнього часу уклало 16 державних контрактів із українськими виробниками безпілотних літальних апаратів. Як повідомляє пресслужба міністерства, про це стало відомо під час спільної наради представників Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних сил України, вітчизняних розробників та виробників БПЛА.
"На зустрічі було відзначено, що оборонне відомство поглиблює співпрацю з українськими розробниками та виробниками БПЛА. Зокрема, протягом останнього часу укладено 16 державних контрактів з вітчизняними виробниками безпілотних літальних апаратів", — йдеться у повідомленні.
При цьому завдяки проведеній фахівцями Міноборони роботі, в Україні найпростіша у Європі процедура допуску БПЛА до експлуатації в армії, заявили в міністерстві.
"У результаті, після введення нової процедури допуску, яка раніше тривала півтора-два роки, а зараз займає лічені тижні, в період з листопада 2022 року по січень 2023 року Міністерством оборони України отримано від українських виробників 75 заявок на БПЛА різних типів. 13 із них уже отримали кодифікацію, затверджено технічні умови. Ще 3 типи БПЛА перебувають на стадії кодифікації", — зазначається в дописі.
Також у МО заявили, що у 2023 році планують збільшити закупівлі БПЛА для потреб Збройних сил.
"Враховуючи потреби і запити української армії, у 2023 році на цей сегмент має бути спрямовано близько 20 мільярдів гривень", — повідомили в міністерстві.
На території Азовсталі окупанти облаштували вертолітну базу — радник мера Маріуполя
В окупованому Росією Маріуполі на території Азовсталі облаштували вертолітну базу. Про це повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.
"Гвинтокрили класу МІ-8. Щонайменш 10 зльотів зафіксовано за світловий день сьогодні. Пріоритетний напрям польотів — Запорізька область", — каже Андрющенко.
Як розповів Петро Андрющенко, в окупованих населених пунктах спостерігають стрімке збільшення військових. Окупанти поновили рух вантажівок з "зубами дракона", БК та солдатами у напрямку Бердянська з Росії.
"В одному з селищ по напряму в с.Нікольське розміщено нових російських мобілізованих. Це третя точка табір на території Маріупольського району. Також розміщено військовий корпус російських військових, де живуть близько 3 тис. окупантів в селищах в напрямку Волновахи", — зазначив Андрющенко.
За даними радника мера Маріуполя, їх розміщують у пусті приватні будинки серед місцевого населення.
Фінляндія сподівається увійти в НАТО до липня — МЗС країни
Фінляндія сподівається, що разом зі Швецією зможе долучитися до Північноатлантичного альянсу до наступного саміту НАТО, запланованого на липень 2023 року. Про це заявив міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Гаавісто в інтерв’ю Ylen Ykkösaamu.
"Маю сподівання, що обидві країни стануть членами Альянсу до наступного саміту НАТО, який відбудеться у Вільнюсі в липні. На мій погляд, дорога у НАТО не закрита для жодного з нас", — зазначив він.
Гаавісто наголосив, що членство Швеції в НАТО є ключовим для безпеки Балтійського регіону.
"У можливій кризовій ситуації в регіоні Балтійського моря Швеція є нашим найближчим партнером, зокрема через географічне положення. З огляду на оборонне планування НАТО, Швеція буде дуже важливою частиною регіональної безпеки", — сказав посадовець.
При цьому міністр додав, що Фінляндія не очікує на прогрес щодо ратифікації членства країни в НАТО травня, коли у Туреччині відбудуться президентські та парламентські вибори.
Росіяни ставляться до українців в окупації, як до людей другого сорту — мер Мелітополя
На тимчасово окупованій території Запорізької області російські окупанти продовжують чинити тиск на мирне населення. Наразі особливо страждають найбільш вразливі категорії, зокрема, пенсіонери.
Про це 28 січня повідомив міський голова Мелітополя Іван Федоров.
За його словами, з 1 січня окупанти заборонили гривню, через що соціально вразливі жителі і пенсіонери не можуть вільно користуватись грошима, які отримують від України. При цьому росіяни затримують виплату пенсійних і заробітних плат, погрожують звільненням, якщо працівник не оформить російський паспорт.
"Російські загарбники пропагандують утопічний "рускій мір". Натомість відносяться до українців в окупації, як до людей другого сорту", — зазначив Федоров.
Також росіяни на ТОТ підвищили пенсійний вік жінок з 55 до 60,5 років, зрівнявши пенсійний вік чоловіків і жінок:
"Зрівняли розмір пенсійних виплат до 10 тис рублів на місяць всім пенсіонерам, незалежно від стажу і попередньої зарплати. При цьому спровокували підвищення цін настільки, що людям ледве вистачає грошей на їжу", — розповів Федоров.
Окрім того, окупаційна адміністрація встановила на непідконтрольних Україні територіях прожитковий мінімум в 11 тисяч рублів на місяць: у 2 рази нижчий, ніж у Москві, і в 3 рази нижчий, ніж на Чукотці, наголосив посадовець.
Двом колишнім правоохоронцям з Харківщини заочно повідомили про підозру у держзраді
Двом колишнім правоохоронцям, які, за даними слідства, зрадили присязі та працювали на окупантів на Харківщині, заочно повідомили про підозру у держзраді. Про це повідомили у пресслужбі теруправління ДБР у Полтаві.
За даними слідства, одного з підозрюваних спочатку призначили дільничим у псевдоправоохоронному органі на території Куп'янського району. Чоловік чергував у місцевому відділку та виконував накази російських загарбників.
"За старання його підвищили – він став старшим оперуповноваженим. Псевдоправоохоронець втік з російськими військами, коли ті відступали", — йдеться у повідомленні.
Другу підозру оголосили жительці Вовчанська. Колишня працівниця правоохоронного органу також співпрацювала з окупантами.
"Під час захоплення міста вона взялася розбудовувати окупаційний правоохоронний орган. У місцевих правоохоронців вимагала не чинити опору і переходити на бік РФ. До тих, хто не погоджувався — обіцяла направити для "профілактичних бесід" окупантів", — повідомляє ДБР.
За даними відомства, жінка працювала з неповнолітніми. Особливу увагу приділяла проукраїнським підліткам, які могли бути небезпечними, та проводила з ними "роз'яснювальну роботу".
У ДБР кажуть, що нерідко у складі так званої слідчо-оперативної групи жінка виїжджала на виклики за участю дітей. У вересні вона втекла з Вовчанська разом з російськими військовими.
Обом підозрюваним загрожує довічне позбавлення волі.
На Вугледарському напрямку окупанти накоплюють сили та підтягують артилерію — Сергій Череватий
На Вугледарському напрямку окупанти накоплюють сили, підтягують мотострілецькі підрозділи та артилерію. Про це під час телемарафону розповів речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий.
"Декілька місяців російські військові роблять спробу прорвати оборону ЗСУ у Вугледарі на Донеччині. Окупанти концентрують свої сили. За цю добу армія РФ 299 разів обстріляла наші позиції з різних видів озброєння. Вони здійснили 34 спроби штурму. Але без успіху. Вони зазнали втрат 108 вбитих і 136 поранених окупантів. Жива сила в армії РФ, це головний підсилювач динаміки війни, бо на всіх інших напрямках її не мають", — розповів Череватий.
За його словами, російські військові хочуть прорвати оборону ЗСУ та рухатись у район Покровська та Добропілля.
"Російські військові хочуть захопити Донеччину. Та подати її, як успіх", — розказав речник.
Майже пів тисячі переселенців з Луганщини отримали допомогу у хабі Новомосковська на Дніпропетровщині
485 переселенців з Луганщини, що живуть у Новомосковську, отримали гуманітарну допомогу. Про це йдеться на сторінці Луганської обласної адміністрації.
За повідомленням, 148 осіб отримали одяг та іграшки. Допомогу переселенцям з Луганська видавали в хабі Новомосковська, за адресою Мітягіна, 21а.
Всього впродовж тижня 3000 переселенців отримали допомогу від штабів Попаснянщини, більше 2000 із них — поштою.
На війні з РФ загинули захисники з Кіровоградської області
У війні проти Росії загинули четверо захисників з Кіровоградської області. Це – Олександр Супрун, Олександр Гонтюк, Олександр Красюк, Ринат Фасхудінов.
Олександ Супрун народився у селищі Власівка Світловодської громади Олександрійського району. Був курсантом, старшиною другої частини Одеської національної морської академії та служив за контрактом. Бійцю було 20 років. Поховали захисника у рідному селищі.
23 січня 2023 року поблизу села Садове Херсонської області загинув Олександр Гонтюк. Боєць народився 24 вересня 1998 року у селі Йосипівка Благовіщенської громади Голованівського району.
Навчався у Кам'янокриничанській школі, здобував професію муляра-штукатура-плиточника в Ульяновському професійно-технічному училищі. Після військової служби підписав контракт.
Після повномасштабного вторгнення ворога, Олександр Гонтюк знову пішов захищати країну. Був водієм 124-ї окремої бригади Територіальної оборони. Поховали чоловіка 26 січня у рідному селі.
У Німеччині зібрали вантажівку з допомогою для жителів Донеччини
Вантажівка з гуманітарною допомогою для жителів Донеччини приїхала з Німеччини. До Костянтинівки, Дружківки, Бахмута передали генератори, лікарняні ліжка, окопні свічки, подарунки для дітей.
Об’єднання українців у Касселі спільно з Мальтійською службою допомоги такі гуманітарні вантажі збирає з моменту вторгнення Росії в Україну.
"Треба пам’ятати, що звідси, з мальтійської служби, транспорти йдуть не тільки в Україну, а й в Румунію та інші місця. В цьому випадку для України — це транспорт номер 46. Обсяги вже рахувати стало важко, бо це тонни й тисячі коробок з допомогою", — розповів священник церкви Св. Йозефа.
Волонтерка Юлія Бушуєва евакуювалася в Німеччину із родиною з Краматорська. Разом із іншими волонтерами у німецькому місті Кассель вона готувала гуманітарну допомогу до рідної Донеччини.
"Ми передаємо близько 10 коробок свічок, які робили самі. Парафін давали нам переважно німці. І були навіть такі випадки, що жінки з дому для літніх людей надсилали парафін, платили за доставлення чималі гроші. Для них було важливо, щоб це було саме для України", — розповідає Юлія.
Також завантажили подарунки для дітей, пакунки зі спальними мішками та теплими речами.
Допомагали волонтерам з Німеччини, біженці з Сирії, які, як і українці, вимушені були виїхати зі своєї країни через війну у 2015 році. Також долучилися волонтери з Польщі.
"Для українців зараз ми збираємо генератори. Так їх підготували, щоб одразу можна було починати використовувати. Бажаю вам всього доброго і щоб ця війна найшвидше закінчилась", — побажав волонтер Яцек Філюш.
За допомогою до штабу може звернутись кожен, хто цього потребує. Пріоритетним напрямком зараз є допомога переселенцям, пенсіонерам та військовим, розповідає начальник штабу “Світлячки благо” Федір Земцов.
Зруйнований будинок, пошкоджені спорткомплекс та дитсадок: наслідки удару по Сумщині
По місту Середина-Буда на Сумщині російські військові завдали, ймовірно, авіаційний удар. Вибухом зруйнований двоповерховий будинок, пошкоджені спорткомплекс та дитсадок, вибиті вікна в приватних будинках. За попередньою інформацією, жертв немає. На місці працюють фахівці ДСНС, повідомили в ОВА.
Судді з Хмельниччини подарували військовим позашляховик
Спільними зусиллями судді Кам’янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області придбали автомобіль "Opel Frontera" та передали на потреби військової частини А2641, військовослужбовці якої виконують бойові завдання у найгарячіших точках на сході та півдні України.
Про це повідомляє Кам’янець-Подільський міськрайонний суд.
"Сподіваємося, що вказаний транспортний засіб допоможе нашим Захисникам своєчасно реагувати на небезпеку та ефективно використовувати свої вміння в ім’я Перемоги", — йдеться у повідомлені.
Обленерго попередило про можливі аварійні відключення 29 січня у Харкові
У Харкові можливі аварійні відключення світла протягом 29 січня. Про це повідомив речник "Харківобленерго" Володимир Скічко.
За його словами, аварійні відключення електроенергії можливі з 07:00 до 18:00.
"У зв’язку з ремонтними роботами по відновленню електричних мереж після ракетних обстрілів очікується значний дефіцит потужності, можливі аварійні відключення електроенергії по Харкову", — повідомив Скічко.
За його словами, аварійні відключення Харківської області не планують.
"Заздалегідь сказати на скільки й в яких обсягах, ми поки що не можемо. Треба з розумінням ставитися до того, якщо поза графіком будуть відключення по місту Харкову. У нас діють погодинні графіки відключень, і це додатково можуть бути вимкнення через необхідність проведення робіт безпосередньо в наших мережах, що живлять місто Харків", — пояснив Володимир Скічко у коментарі Суспільне Харків.
Троє загиблих та 14 поранених: що відомо про ракетний удар по Костянтинівці
14 людей отримали поранення внаслідок ранкового ракетного удару по житловому сектору у Костянтинівці, троє цивільних загинули. Про це повідомив у коментарі Суспільному начальник Костянтинівської МВА Олексій Рослов.
"Допомогу людям вже надаємо. Привезли матеріали жителям пошкоджених будинків", — сказав очільник Костянтинівської громади.
Як розповіли у поліції, за попередніми даними, російські війська поцілили у житловий масив ракетою С-300.
Внаслідок обстрілу пошкоджені чотири багатоповерхових будинки — вибиті вікна, зруйновані та пошкоджені балкони та дахи будинків, готель, гаражі та цивільні автівки.
На Дніпропетровщині після обстрілів відновили електропостачання для понад тисячі родин
Протягом 27 січня енергетики Дніпропетровщини повернули світло в одному населеному пункті області, знеструмленому через обстріли. Про це йдеться у пресрелізі компанії "ДТЕК Дніпровські електромережі", який отримало Суспільне.
У ДТЕК повідомили, що електрику знову отримують 1020 родин.
"Через близькість до зони бойових дій південна частина Дніпропетровщини постійно страждає від знеструмлень через обстріли. Енергетикам доводиться регулярно лагодити пошкоджені лінії та повертати в оселі світло", — зазначають у компанії.
Через війну Україна втратила 10 ГВт електрогенерації — ДТЕК
Унаслідок воєнних дій та окупації частини українських територій російськими військами Україна втратила близько 10 гігават потужностей генерації електроенергії. Про це в ефірі загальнонаціонального телемарафону повідомив виконавчий директор компанії ДТЕК Дмитро Сахарук.
Дмитро Сахарук пояснив, що нині дефіцит електрогенерації становить до 5 гігават при пікових навантаженнях удень та до 3 гігават вночі.
"Фундаментальна проблема — це відсутність можливості виробити необхідний обсяг. У нас 10 гігават встановленої потужності наших станцій, які були до війни, знаходяться на окупованій території: Запорізька атомна станція, Запорізька теплова станція, Вуглегірська теплова станція, Луганська теплова... І просто є фактично дефіцит в системі, а зверху — ще й проблеми з передачею", — зауважив він.
Жителі деокупованого Куп'янська впізнали пітона, якого врятували ЗСУ з танка РФ
Пітон "Куп'янськ", якого військовий врятував з-під російського танка під час деокупації міста, може бути Петрушею, який жив до вторгнення РФ у місцевому готельно-ресторанному комплексі "Камелот".
Про це Суспільне Харків розказала адміністраторка готелю Валентина Литвинова.
Жінка побачила колишнього підопічного у сюжеті Суспільне Харків. Нині готель зруйнований внаслідок обстрілів, каже Валентина.
"Ми за ним доглядали — адміністратори та покоївки, він жив у тераріумі в холі готелю, там був обігрів, умови були добрі", — розповіла Валентина Литвинова.
Пітона звуть Петя, доглядачі лагідно називали його Петрушею: "Коли ще був маленький, його привезли сюди, йому вже майже 20 років".
За словами жінки, найімовірніше, врятований військовим Богданом пітон — саме їхній Петя: "Думаю, що це єдиний пітон на весь Куп'янськ був".
"Ми такі раді були, що йому вдалося вижити", — сказала Валентина.
У G7 пояснили від чого залежить збільшення допомоги Україні
Посли країн "Групи семи" наголосили на важливості боротьби з корупцією для збільшення іноземної допомоги та під час відновлення і відбудови України.
Про це йшлося під час зустрічі дипломатів з керівником Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Олександром Новіковим, повідомляє японське головування у групі послів країн G7 у Києві.
"Посли G7 зустрілися з головою НАЗК Новіковим і були ознайомлені з антикорупційною політикою та законодавством. Ми підкреслили критичну важливість боротьби з корупцією, в тому числі в контексті збільшення зовнішньої допомоги та під час відновлення та реконструкції України", — йдеться у повідомленні.
На Харківщині неідентифікованj ще понад 400 вбитих росіянами людей
Робота з ідентифікації тіл загиблих українців внаслідок збройної агресії Росії триває щодня, повідомляє Національна поліція України.
Від початку роботи на очищених від російських окупантів територіях Харківщини їм вдалося ідентифікувати 199 тіл, виявлених у братських могилах, на вулицях, у будинках, стихійних похованнях. Серед них — закатовані, розстріляні українці.
"Зазвичай лише за допомогою генетичної експертизи можна ідентифікувати вбитих. Спеціалісти-криміналісти відбирають зразки ДНК від родичів загиблих. І за допомогою мобільних ДНК-лабораторій на місці події проводять дослідження та детальний огляд вилучених біологічних зразків", — зазначили у поліції.
ДНК-лабораторії дозволяють за 105 хвилин виділити ДНК-профіль загиблого та порівняти його з вилученими у родичів зразками.
"Лише на Харківщині залишаються неідентифікованими ще понад 400 тіл загиблих людей, виявлених на деокупованих територіях", — повідомили правоохоронці.
Ізраїль допомагає набагато більше, ніж відомо: посол про підтримку України
Підтримка Ізраїлем України більша, аніж про це повідомляється публічно. На це в інтерв’ю німецькому виданню Morgenpost сказав посол Ізраїлю Рон Просор.
"Ми допомагаємо – хоч і за кулісами, і набагато більше, ніж відомо", — сказав дипломат.
На запитання, чому Ізраїль не надає Україні військову допомогу попри прохання Києва, Просор зауважив: "Це не так просто. У нас росіяни в Сирії. Як відомо, ізраїльська армія регулярно блокує постачання зброї з Ірану до Сирії та Лівану. Серед них іранські безпілотники та ракети, які Росія використовує в Україні".
При цьому він відповів негативно на запитання, чи може Ізраїль повністю заблокувати постачання Іраном безпілотників.
За словами посла, блокування постачань Іраном зброї це перша причина, чому Ізраїль "тримається тихо". Друга — це наявність великої єврейської громади в Росії.
Україна очікує отримати 24 сучасних винищувачі — Ігнат
Україна очікує отримати від партнерів два батальйони по 12 винищувачів у кожному у рамках першого подібного пакета допомоги. Про це в інтерв'ю El Pais заявив речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.
Він зазначив, що пріоритетом для українських пілотів є американські винищувачі F-16, однак також розглядається можливість надання французьких Rafale і шведських Gripen.
Ігнат пояснив, що для отримання літаків знадобиться не менше як пів року. Протягом цього часу триватимуть і складні політичні дискусії, і навчання пілотів та команд наземного обслуговування.
Напередодні міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Німеччина не передасть Україні свою бойову авіацію.
Кораблі з українським зерном "застрягли" у Туреччині: в чому причина
В Мінінфраструктури України заявили, що через цілеспрямований саботаж російською стороною інспекцій суден в Босфорі світ щомісяця недоотримує мільйони тонн продовольства. Турецький журналіст з посиланням на джерела в ООН повідомив Суспільному, що Росія непричетна до затримки кораблів з українським зерном.
"Мої джерела в ООН кажуть, що російська сторона не є причиною затримок. Затримки — результат поганих погодних умов останніх тижнів", — сказав кореспондент турецького телеканалу TRT Алі Мустафа у коментарі Суспільному.
За даними Мінінфраструктури, за умови повноцінного функціонування коридору обсяги українського експорту на світові ринки мали становити 25-29 млн тонн. Але, з жовтня українські порти змушені працювати на половину своєї потужності через "цілеспрямований саботаж російською стороною інспекцій суден в Босфорі, що призводить до стабільно великої черги з понад 100 суден".
"Станом на 18 січня в Босфорі на інспекцію СКЦ очікує 121 судно (28 – з агропродукцією на борту, 93 – судна, які йдуть до портів під завантаження). Середній час очікування – від 2 до 5 тижнів, що також призводить до мільйонних збитків вантажовласників", — йдеться у повідомленні.
За інформацією міністерства, з 1 серпня 2022 року з портів Великої Одеси ("Одеса", "Чорноморськ" та "Південний") до 40 країн світу було експортовано 17,8 млн тонн української агропродукції. Всього з початку роботи "Зернової ініціативи" три порти відправили 659 суден з продовольством до країн Африки, Азії та Європи, а і прийняли 643 нових під завантаження агропродукцією.
Російська армія обстріляла кілька прикордонних населених пунктів на Сумщині
28 січня російські війська обстрілювали три населені пункти Шосткинського району Сумської області. Про це повідомляє ОК "Північ".
З 10:45 до 11:30 стало відомо про 6 ударів в районі с. Стара Гута.
З 11:33 до 11:40 повідомили про 3 удари неподалік с. Стягайлівка.
З 11:40 до 11:50 стало відомо про 6 ударів в районі с. Будівельне.
Про втрати серед місцевого населення чи пошкодження цивільної інфраструктури інформація не надходила, йдеться в повідомленні ОК "Північ".
Російські війська обстріляли прикордонну громаду на Чернігівщині
Російські війська 28 січня обстріляли прикордоння Чернігівської області з міномета. Про це повідомляє оперативне командування “Північ” на своєму Телеграм-каналі.
З 10:27 до 11:30 спостерігачі повідомили про 12 приходів, ймовірно з міномета калібру 120 мм, в районі села Миколаївка в Семенівській громаді.
Втрат серед особового складу та техніки немає. Про втрати серед місцевого населення чи пошкодження цивільної інфраструктури інформація не надходила.
Внаслідок російського обстрілу по Запоріжжю поранена людина
27 січня армія РФ нанесла два ракетні удари по Запоріжжю з ОТРК "Іскандер", а також вчергове обстріляла населені пункти у Запорізькій області. Через ракетний обстріл у Запоріжжі ушпиталили чоловіка. Про це повідомили у ГУ Нацполіції Запорізької області.
Внаслідок ракетної атаки з мінно-вибуховою травмою ушпиталили 31-річного чоловіка.

Вибуховою хвилею вибиті шибки, потрощені дахи й фасади в довколишніх будівлях, пошкоджені транспортні засоби.

У Києві пропонують заборонити продаж піротехніки
Відповідна петиція з’явилася на сайті Київради і вже зібрала необхідну кількість підписів. Автор петиції зазначив, що попри війну, деякі люди запускають салюти. Їхні гучні звуки схожі на вибухи ракет, що додатково лякає киян.
"Треба заборонити продаж салютів, а також ввести штрафні санкції за продаж піротехніки в воєнний стан, щоб ні на одному прилавку не було цього товару", — пропонує автор звернення.
Київрада ще у червні 2022 року заборонила на час війни продаж і запуск феєрверків. Тоді ж заборонили їздити у столиці на авто без глушника. Оскільки петиція зібрала необхідну кількість голосів, вона буде розглянута відповідальними особами, які нададуть офіційну відповідь на звернення.
Артилеристи ЗСУ підірвали склад РФ на Луганщині
"Аеророзвідка ДПСУ виявила ворожий склад на Луганщині. Дочекавшись поки окупанти підвезуть туди ресурси, охоронці кордону передали координати артилеристам ЗСУ", — повідомили у Державній прикордонній службі.
На кордоні з Угорщиною затримали трьох чоловіків, один із яких вдавав із себе жінку
На Закарпатті затримали трьох чоловіків, які намагалися незаконно перетнути кордон з Угорщиною. Один із них вдавав з себе жінку, повідомили у Західному регіональному управлінні Держприкордонслужби України.
Чоловіків, які намагалися перетнути кордон поза пунктами пропуску зупинили прикордонники відділу "Вилок" у ході реалізації оперативної інформації. Затримані є військовозобов’язаними громадянами України.
"Один із чоловіків намагався вдавати із себе жінку, проте, зрештою зізнався в обмані. Незаконно покинути територію країни чоловіки намагалися з метою уникнення мобілізації", — йдеться у повідомленні.
Армія РФ артилерією обстріляла Курахове
Зранку 28 січня російські війська артилерію обстріляли місто Курахове Донецької області. Загиблих та поранених немає. Про це у коментарі Суспільному начальник Курахівської військової адміністрації Роман Падун.
За його словами, обстріл розпочався о 10 ранку і тривав протягом 40 хвилин. Очільник громади зазначив, що внаслідок обстрілів пошкоджені багатоповерхові будинки, будівля лікарні та трансформатор.
Франція та Італія готуються передати Україні комплекс протиповітряної оборони SAMP-T
Країни досягли домовленості під час зустрічі міністрів оборони у Римі 27 січня 2023 року, повідомляє французьке видання l’Opinion.
Міністр оборони Франції Себастьян Лекорню у п'ятницю, 27 січня, відвідав Рим, де зустрівся з італійським колегою Гвідо Крозетто. За даними видання, глави Міноборони Франції та Італії Себастьян Лекорню та Гвідо Крозетто обговорили передачу Україні ЗРК SAMP-T, відомого як Mamba і вирішили замовити 700 ракет Aster-30 до комплексу на суму близько 2 млрд євро.
"Сьогодні в Римі ми узгодили спільний намір продовжувати підтримувати Україну, захищати Середземне море від нових загроз і збільшувати наші спільні виробничі потужності, зокрема в сфері протиповітряної оборони", – написав у Twitter французький міністр.
Через шторм до берегів Одещини може прибивати міни
Через шторм у Чорному морі зростає ймовірність зриву з якорів морських мін, які може прибити до берега. Про таке попередили у патрульній поліції Одещини.
Також там зазначили, що міни можуть дрейфувати уздовж узбережжя. Про погіршення погодних умов попереджали напередодні: на Одещині на три дні прогнозували сніжну погоду та ожеледицю.
У Росії може перебувати понад 150 тисяч українських дітей — Лубінець
Понад 150 тисяч українських дітей могли примусово вивезти до Росії під час війни, про це повідомив Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець в інтервʼю Суспільному.
"У нас є дані, що наразі в Росії знаходиться більш як 14 тисяч українських дітей. Це ті, яких вдалося верифікувати. Насправді, припускаю, таких дітей може бути понад 150 тисяч", — розповів Лубінець.
Як зазначив омбудсман, російська сторона відмовляється надавати конкретну інформацію та списки дітей, які мають українське громадянство і перебувають на території Росії. Водночас, омбудсман Росії Тетяна Москалькова повідомила, що якщо український Офіс звернеться до неї щодо конкретних дітей, чиї родичі хочуть їх повернути, то вона готова співпрацювати.
У 10 областях України оголошено повітряну тривогу: у Миколаївській, Херсонській, Запорізькій, Кіровоградській, Дніпропетровській, Донецькій, Луганській, Харківській, Полтавській та Сумській.
Дефіцит в енергосистемі залишається значним — "Укренерго"
Як повідомляє прессслужба "Укренерго", споживання електроенергії в Україні дещо зменшилось і це характерно для вихідних, але обсяг зменшення невеликий, тож дефіцит в енергосистемі залишається значним.
"Внаслідок російських ракетних та дронових атак пошкоджені електростанції (генеруючі потужності) та високовольтна мережа. Атака росіян 26 січня завдала суттєвих пошкоджень декільком об’єктам високовольтної мережі. Втім, енергосистема все ще відновлюється після попередніх серій ворожих ракетних обстрілів, які спричинили пошкодження енергоблоків електростанцій. В результаті виробництво електроенергії на працюючих електростанціях не може повністю покрити споживання", — йдеться у повідомленні регулятора.
В "Укренерго" додали, що триває відновлення об’єктів енергетичної інфраструктури, пошкоджених під час масованої атаки 26 січня. Найскладніша ситуація в Одеській області, де через значні пошкодження відновлення планової схеми живлення регіону потребує більше часу, ніж раніше.
Вранці росіяни вдарили по Костянтинівці, троє цивільних загинуло
"Троє цивільних загинуло, щонайменше двоє поранено від ракетного удару, якого завдали російські окупанти по Костянтинівці сьогодні вранці. Росіяни стріляли по житловому кварталу, пошкодили 4 багатоповерхівки, готель, гаражі та цивільні автівки", — йдеться у повідомленні голови Донецької ОВА Павла Кириленка.
Росія втратила понад 300 людей в Макіївці 1 січня — британська розвідка
Російська армія втратила понад 300 людей внаслідок удару по місці розташування військових у Макіївці неподалік Донецька 1 січня 2023 року. Про це повідомляє Міноборони великої Британії.
У британській розвідці оцінюють, що більшість російських військових, швидше за все, загинули або зникли безвісти, а не поранені.
"Після удару Міноборони РФ зробило рідкісний крок, публічно визнавши, що зазнало втрат, заявивши про 89 убитих. Російські офіційні особи, ймовірно, оцінили, що уникати коментарів було неможливо в умовах широко поширеної критики російського командування з приводу інциденту", — йдеться у повідомленні.
У британській розвідці зазначили, що різниця між кількістю втрат, яку визнала Росія, та ймовірною справжньою загальною кількістю підкреслює повсюдну присутність дезінформації в російських публічних заявах.
Протягом ночі в громадах Дніпропетровщини не зафіксовано ворожих обстрілів
Про це повідомив голова Дніпропетровської облради Микола Лукашук.
"Суботній ранок починаємо з хороших новин: протягом ночі в громадах Дніпропетровщини не зафіксовано ворожих обстрілів. Також повідомляю: звук, схожий на вибух, який вчора ввечері чули жителі деяких районів Кривого Рогу, не був пов‘язаний із військовими діями", — написав Лукашук у Telegram.
Як минула ніч в регіонах. Ранкове зведення від ОВА
Як йдеться у ранковому зведенні від обласних військових адміністрацій, російські війська обстрілювали населені пункти уздовж лінії фронту.
Чернігівщина: за минулу добу — 3 обстріли, Новгород-Сіверський та Корюківський райони, із мінометів та артилерії. Без жертв та руйнувань.
Сумщина: вночі та зранку на ворог обстріляв території Есманьської, Шалигінської, Середино-Будської громад. Зранку по околиці села Бачівськ Есманьської територіальної громади здійснено мінометний обстріл. Також з мінометів росіяни стріляли по околиці села Вовківка Шалигінської громади. Інформація про постраждалих, руйнування об’єктів інфраструктури уточнюється.
Вчора протягом дня росіяни здійснили обстріли Білопільської, Есманьської та Середино-Будської громад. Зафіксовано 52 прильоти. За попередніми даними — без жертв та постраждалих.
Запорізька область: за минулу добу окупанти обстріляли цивільну інфраструктуру у районі населених пунктів Запоріжжя, Малинівка, Гуляйполе, Чарівне, Червоне, Білогір'я, Мала Токмачка, Новоандріївка, Новоданилівка, Ольгівське, Щербаки, Полтавка, Залізничне, Оріхів, Кам'янське, Степове, Лук'янівське, Юрківка. Є руйнування будинків (квартир) громадян та об’єктів інфраструктури в результаті обстрілів.
Харківщина: на Слобожанському напрямку війська РФ обстріляли понад 30 населених пунктів, серед них: Гур’їв Козачок, Красне, Стариця, Охрімівка, Варварівка, Новомлинськ, Дворічна, Западне та Куп’янськ. На Куп’янському напрямку противник обстрілював населені пункти: Іванівка, Кислівка, Крохмальне і Берестове.
У с. Кіндрашівка Куп'янського району пошкоджено корпусу ліцею. У с. Глибоке Харківського району пошкоджено приватне домоволодіння, горіли 2 господарчі споруди. У с. Петропавлівка Чугуївського району поранення отримав цивільний чоловік, госпіталізований у стані середньої тяжкості.
Луганщина: підрозділи Сил оборони України відбили атаки окупантів в районі Білогорівки. На Куп’янському напрямку противник здійснив мінометні та артилерійські обстріли Новоселівського, Стельмахівки і М’ясожарівки. На Лиманському напрямку під вогневий вплив потрапили Червонопопівка, Макіївка, Невське і Діброва. Ситуація в області залишається складною.
Донеччина: протягом ночі — хаотичні обстріли наших позицій. Точкових ударів завдали окупанти по кільком населеним пунктам: по селищу Очеретине, по Лиману, по Авдіївці. Вночі також відбувся артобстріл території Карлівського водосховища на території Очеретинської ТГ. Інформація щодо постраждалих серед цивільних уточнюється. Загальна ситуація на лінії фронту залишається незмінною: активні бойові дії поблизу Бахмута, Соледара, Торецька, Мар'їнки, Вугледара. По області 4 загиблих, 7 поранених за добу.
Миколаївщина: вчора вдень військові РФ завдавали артилерійських ударів по населеному пункту Очаківської громади, внаслідок чого зруйновано та пошкоджено житлові будинки, господарські споруди й гаражі. Постраждалих немає.
Херсонщина: за інформацією ГШ ЗСУ, обстрілів з РСЗВ, ствольної артилерії та мінометів зазнали райони населених пунктів Золота Балка, Гаврилівка, Дудчани, Червоний Маяк, Монастирське, Томарине, Бургунка, Тягинка, Станіслав та Херсон.
Армія РФ вкотре обстріляла житлові квартали Херсона та Херсонського району. Уламками від російського снаряду у Суворовському районі понівечений автомобіль, у салоні якого були чоловік та жінка. Чоловіка забрала бригада швидкої допомоги, а жінка загинула на місці. Обстріляли росіяни й Комишани, де були поранені троє людей, 25-річна дівчина від отриманих ран померла.
У Херсонській області в цілому поранення внаслідок російської агресії дістали 7 людей, 2 загинули. У тимчасово зайнятому курортному селищі Залізний Порт Скадовського району, російська так звана "адміністрація" здійснює перепис та конфіскацію в українських громадян не перереєстрованого за російським законодавством бізнесу (пансіонати, кафе, ресторани).
Армія РФ 19 разів обстріляла Херсонщину: загинули двоє людей, семеро — поранених
Про це повідомила в Telegram Херсонська ОВА.
У Херсоні снаряди влучили в будинки та медичні заклади. За добу місто обстріляли дев'ять разів. Гатили з різних видів озброєння, йдеться в повідомленні.
Внаслідок обстрілів пошкоджені і будинки у Бериславському районі, повідомив в Telegram керівник РВА Володимир Літвінов.
За його даними, протягом доби російська армія обстрілювала чотири територіальні громади району — Бериславську, Нововоронцовську, Новоолександрівську та Тягинську. Найбільше уражень зазнали населені пункти — Берислав, Осокорівка, Гаврилівка та Ольгівка.
Повітряна тривога в Запорізькій, Дніпропетровській, Харківській Кіровоградській, Донецькій, Полтавській, Херсонській та Сумській областях.
Також є загроза артобстрілу в Нікополі та Нікопольській територіальній громаді.
Російськими обстрілами зруйновано будинки на Миколаївщині
Протягом доби 27 січня російські війська вчергове завдали ударів по Очаківській громаді з артилерії.
Про це повідомляє Миколаївська обласна військова адміністрація.
У Миколаївському районі 27 січня о 13:04 ворог завдавав артилерійських ударів по населеному пункту Очаківської громади. Внаслідок цього зруйновано та пошкоджено житлові будинки, господарські споруди й гаражі. Постраждалих немає.
У Миколаєві, Первомайському, Вознесенському та Баштанському районах день та ніч минули відносно спокійно.
За добу армія РФ втратила літак, вертоліт і 800 військових — Генштаб
Станом на ранок 28 січня загальні бойові втрати Росії з початку повномасштабного наступу на Україну 24 лютого становлять близько 125 510 військовослужбовців. Про це йдеться у повідомленні Генштабу Збройних сил України.
За добу російське військо втратило 800 солдатів.
З техніки росіяни втратили:
- танків ‒ 3189 (+7) од,
- бойових броньованих машин ‒ 6344 (+4) од,
- артилерійських систем – 2188 (+8) од,
- РСЗВ – 453 (+1) од,
- засоби ППО ‒ 221 (+0) од,
- літаків – 293 (+1) од,
- гелікоптерів – 284 (+1) од,
- БПЛА оперативно-тактичного рівня – 1947 (+6),
- крилаті ракети ‒ 796 (+0),
- кораблі /катери ‒ 18 (+0) од,
- автомобільної техніки та автоцистерн – 5027 (+26) од,
- спеціальна техніка ‒ 199 (+0).
Дані уточнюються.
В ISW назвали напрямки можливого нового наступу РФ
Президент РФ Володимир Путін у найближчі шість місяців готується спробувати здійснити рішучу стратегічну дію, найімовірніше, в Луганській області або ж у районі Вугледара на Донеччині. Про це йдеться у звіті американського інституту вивчення війни.
В ISW нагадали, що інсайдери Кремля повідомили Bloomberg, що президент Росії Володимир Путін готує новий наступ, аби повернути ініціативу на полі бою, який може початися вже в лютому або березні 2023 року.
"Цей звіт узгоджується з поточною оцінкою та прогнозом ISW про те, що Кремль, ймовірно, готується здійснити рішучу стратегічну дію — швидше за все в Луганській області — протягом наступних шести місяців, спрямовану на відновлення ініціативи та припинення нинішньої низки операційних успіхів України", — йдеться у звіті.
Раніше ISW оцінював, що вирішальною стратегічною дією в Луганській області може бути або великий наступ, або російська оборонна операція для зупинки українського контрнаступу.
За словами аналітиків, недавні обмежені російські наземні атаки в Запорізькій області можуть мати на меті розпорошити українські сили і створити умови для наступу в Луганській області.
В ISW також зазначили, що РФ передислоковує частини 2-ї мотострілецької дивізії з Білорусі в Луганську область.
Ця подія свідчить про те, що запланований російський наступ, про який йдеться у матеріалі Bloomberg, найімовірніше, спрямований на Луганську область, хоча він також може відбутися у районі Вугледара на заході від Донецька", — йдеться у звіті.
На думку аналітиків, цей новий наступ навряд чи буде спрямований на північну Україну з Білорусі.
"Як і раніше немає ознак того, що російські війська формують ударні групи в Білорусі; Російські елементи в Білорусі здебільшого використовують білоруську інфраструктуру та навчальний потенціал для тренувальних ротацій", — зазначили в ISW.
На окуповані території Запоріжжя завезли 800 поліцейських з РФ
За словами міського голови Мелітополя Іван Федоров, росіяни впроваджують на тимчасово окупованих територіях України модель поліцейської держави.
"Спочатку видали наказ про створення на окупованих частинах 4-х областей України 28-и колоній. ️Тепер відзвітували у росЗМІ, що завезли до Запорізької області 800 поліцейських з Ростовської області та Краснодарського краю", — написав він у Telegram.
Федоров зазначив, що росіяни відчувають кадровий голод.
"Місцеві поліцейські-колаборанти зарекомендували себе як щури-втікачі: або звільняються, або намагаються виїхати до Криму. Тож довелось шукати кадри в РФ. Заїжджих поліцейських збираються возити на роботу в Токмак, Пологи і Василівку, а на ніч забирати у більш безпечне місце — бояться партизан", — сказав мер Мелітополя. Він додав, що окупанти лякають жителів черговими "наглядачами за порядком" і в’язницями, намагаючись укоренити покірність.
На Донеччині від обстрілів загинули четверо людей, ще семеро поранені
Протягом 27 січня на Донеччині від обстрілів російської армії загинули четверо мирних жителів — троє у Парасковіївці та один у Великій Новосілці. Ще семеро людей отримали поранення. Про це повідомив начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.
За його даними, поранені четверо людей у Парасковіївці, двоє жителів Бахмута та один житель села Бердичі.
Від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну на Донеччині загинули 1330 людей, поранення отримали 2912 людей. Точну кількість загиблих та поранених у Волновасі та Маріуполі встановити неможливо.
Відбій тривоги у Полтавській, Харківській, Кіровоградській, Дніпропетровській, Херсонській, Запорізькій, Донецькій та Миколаївській областях
Лубінець закликав не називати публічно прізвища військовополонених
Уповноважений ВР з прав людини Дмитро Лубінець закликав родичів військовополонених не називати їхніх прізвищ, щоб не ускладнювати роботу з їх повернення додому. Про це омбудсмен сказав в етері телемарафону.
"Треба казати про те, що РФ тримає наших героїв і героїнь. Але як тільки ви називаєте конкретні прізвища — ви маєте зрозуміти, що це ускладнює нам нашу роботу (з їх повернення — ред.). Привертайте увагу до процесу, до того, що РФ порушує Женевські конвенції не називаючи конкретних прізвищ", — заявив Лубінець.
Омбудсмен також зазначив, що не можна говорити про кількість українських полонених, бо Росія може це використати не на користь процесу їх повернення.
Раніше Лубінець повідомив, що у російському полоні залишаються близько 800 важкопоранених українських військових, які мають повернутися в Україну відповідно до Женевської конвенції.
За 11 місяців повномасштабної війни Росія скоїла 477 злочинів проти медіа в Україні
Серед цих злочинів — викрадення і вбивства журналістів, кібератаки, обстріли телевеж, повідомляє Інститут масової інформації за результатами проведеного моніторингу.
"Протягом цього місяця війни ІМІ зафіксував 10 порушень свободи слова, які вчинила Росія. Зокрема, це обстріли та поранення журналістів, викрадення, кіберзлочини, вимкнення українського мовлення на окупованих територіях, а також закриття газет через відсутність фінансування у зв'язку з війною", — йдеться у повідомленні.
В ІМІ зазначили, що наразі відомо про вбивства 43 журналістів, вісім із яких загинули під час виконання редакційного завдання. Було викрадено 21 медійника, 14 вважаються зниклими. 17 журналістів поранено, 67 осіб зазнали залякувань, зокрема, одна – юридичного тиску.
Також, за даними ІМІ, росіяни скоїли 16 обстрілів телевеж, 25 вимкнень українського мовлення, 42 кіберзлочини та дев'ять блокувань сайтів ЗМІ.
Крім того, через бойові дії та окупацію щонайменше 208 телерадіомовників та друкованих ЗМІ припинили повністю або частково свою діяльність та мовлення у Запорізькій, Херсонській Харківській, Київській, Донецькій, Миколаївській, Сумській, Луганській, Чернігівській областях.
Повітряна тривога в Запорізькій, Дніпропетровській, Харківській Кіровоградській, Миколаївській, Донецькій, Полтавській, Херсонській та Сумській областях.
Німеччині вдалося відбити більшість останніх кібератак з РФ
Завдяки зусиллям німецьких кіберфіхівців вдалося мінімізувати наслідки російських хакерських атак, скоєних після рішення ФРН передати Україні танки.
Про це на брифінгу повідомила заступниця речника федерального уряду Крістіне Гоффманн, передає Укрінформ.
За її словами, у середу та четвер DDoS-атаки спостерігалися на багатьох комп’ютерах і серверах.
"Здебільшого вдалося ці атаки відбити, тож масштабних і серйозних пошкоджень не сталося", — сказала представниця пресслужби уряду.
Вона додала, що Федеральне відомство інформаційної безпеки попередило уразливі інституції та дало поради, як протистояти таким атакам.
Сили оборони відбили 12 атак на Донбасі та збили літак і вертоліт — Генштаб
Про це йдеться у ранковому зведенні Генштабу ЗСУ.
Протягом минулої доби російські війська завдали 10 ракетних і 26 авіаційних ударів. Одна з ракет поцілила по цивільній інфраструктурі Запоріжжя. Також росіяни здійснили 81 обстріл з реактивних систем залпового вогню, зокрема, по цивільних об'єктах у місті Очакові. Є поранені та загиблі серед мирного населення.
Загроза авіаційних та ракетних ударів залишається по всій Україні.
За минулу добу підрозділи Сил оборони відбили атаки росіян в районах населених пунктів Білогорівка Луганської області та Роздолівка, Красна Гора, Бахмут, Іванівське, Кліщіївка, Дружба, Водяне, Мар’їнка, Побєда, Вугледар і Пречистівка Донецької області.
Ситуація на фронті
Війська РФ продовжують вести наступи на Бахмутському, Авдіївському та Новопавлівському напрямках. На Куп’янському, Лиманському, Запорізькому та Херсонському напрямках – обороняються.
На Волинському, Поліському, Сіверському та Слобожанському напрямках обстановка без суттєвих змін, наступальних угруповань росіян не виявлено.
На Сіверському напрямку російські війська обстріляли з мінометів райони населених пунктів Миколаївка Чернігівської області та Рожковичі і Бачівськ — Сумської.
На Слобожанському напрямку армія РФ не припиняє обстрілів населених пунктів вздовж лінії зіткнення. Вогневого ураження зазнали райони понад тридцяти населених пунктів, серед них: Гур’їв Козачок, Красне, Стариця, Охрімівка, Варварівка, Новомлинськ, Дворічна, Западне та Куп’янськ Харківської області.
На Куп’янському та Лиманському напрямках росіяни відкривали вогонь по районах понад 25 населених пунктів. Зокрема, це — Іванівка, Кислівка, Крохмальне і Берестове Харківської області та Новоселівське, Макіївка, Червонопопівка і Діброва на Луганщині.
На Бахмутському напрямку вогневого ураження зазнали райони понад 40 населених пунктів. Серед них – Спірне, Верхньокам’янське, Роздолівка, Веселе, Білогорівка, Бахмут, Часів Яр, Кліщіївка, Курдюмівка, Майорськ, Дружба, Північне, Залізне і Торецьк на Донеччині.
На Авдіївському напрямку під російський вогонь потрапили Бердичі, Авдіївка, Веселе, Водяне, Невельське, Красногорівка, Мар’їнка і Новомихайлівка.
На Новопавлівському напрямку війська РФ обстріляли Богоявленку, Вугледар та Золоту Ниву.
На Запорізькому напрямку постраждали, зокрема, Залізне, Іллінка, Времівка і Новопіль на Донеччині, а також Ольгівське, Полтавка, Малинівка, Червоне, Гуляйполе, Староукраїнка, Чарівне, Оріхів, Новоданилівка, Новоандріївка і Кам’янське Запорізької області. Загалом понад 30 населених пунктів.
На Херсонському напрямку обстрілів з реактивних систем залпового вогню, ствольної артилерії та мінометів зазнали райони населених пунктів Золота Балка, Гаврилівка, Дудчани, Червоний Маяк, Монастирське, Томарине, Бургунка, Тягинка, Комишани та Херсон.
Авіація Сил оборони протягом минулої доби завдала 8 ударів по районах зосередження особового, озброєння і військової техніки росіян та удар по позиціях зенітно-ракетних комплексів.
Окрім того, Сили оборони знищили літак Су-25, вертоліт Мі-8 та 2 БпЛА типу “Суперкам”.
Підрозділи ракетних військ і артилерії Сил оборони України за добу уразили два пункти управління, дві позиції ППО військ РФ та п'ять районів зосередження особового складу.
Хорватія виділила Україні 1 млн євро
Кошти виділені для програми ЮНІСЕФ із термінового забезпечення шкіл і лікарень України генераторами, повідомляє Міністерство закордонних і європейських справ Хорватії.
Зазначається, що кошти підуть на закупівлю 50 генераторів потужністю 50 кВт. Їх передадуть в школи та лікарні, щоб забезпечити їхню безперервну роботу під час відключень електроенергії.
Тренер України з дзюдо прокоментував можливе повернення спортсменів з РФ та Білорусі до міжнародних змагань
Міжнародний олімпійський комітет 25 січня підтримав можливе повернення спортсменів з Росії та Білорусі до міжнародних змагань. Про намір повернути атлетів цих країн в організації за підсумками засідання Виконавчої ради Комітету.
В Україні на ініціативу МОК вже відреагував Вадим Гутцайт, очільник Національного олімпійського комітету та Міністерства молоді та спорту. У своєму дописі в соціальних мережах той заявив, що у разі подальшої інтеграції російських та білоруських спортсменів у міжнародні старти - навіть на умовах нейтралітету - Україна може ухвалити рішення про бойкот літньої Олімпіади-2024.
Читайте також: "Не виключаю, що Україна бойкотуватиме Олімпіаду". Гутцайт відреагував на ймовірне повернення атлетів з РФ та Білорусі
Ідею з бойкотом міжнародних турнірів підтримує й головний тренер збірної України з дзюдо Віталій Дуброва. У цьому спорті Україна минулого року вже вдавалася до бойкоту, коли у червні-вересні Міжнародна федерація дзюдо дозволила спортсменам з Росії та Білорусі змагатися в нейтральному статусі. У підсумку восени обидві країни були відсторонені від змагань до кінця 2022 року.
В ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт тренер також висловився щодо позиції Міжнародної федерації дзюдо на тлі війни в Україні, поглядів українських збірників на розвиток подій у світовому спорті та відсутності антивоєнних заяв з боку дзюдоїстів РФ та Білорусі.
До України прибули аудитори військової допомоги з Вашингтону
В Україну прибули інспектори зі Сполучених Штатів, які займаються аудитом допомоги Києву від Вашингтона. Про це у своєму Twitter повідомила посол США в Україні Бріджит Брінк.
"Тепло привітала генерального інспектора Державного департаменту, генерального інспектора Міністерства оборони та генерального інспектора USAID, які прибули із чітким графіком зустрічей і метою покращити незалежний нагляд за допомогою США Україні", — написала вона.
Брінк зазначила, що інспекція відбуватиметься із дотриманням стандартів перевірки.