Майже удвічі, на 19 і на 6 відсотків. Три громади Кіровоградщини розповіли, як в умовах війни перевиконали бюджети

Майже удвічі, на 19 і на 6 відсотків. Три громади Кіровоградщини розповіли, як в умовах війни перевиконали бюджети

Майже удвічі, на 19 і на 6 відсотків. Три громади Кіровоградщини розповіли, як в умовах війни перевиконали бюджети
Гроші. Ілюстративне фото: УНІАН

Громади Кіровоградської області, якщо брати всіх разом, перевиконали бюджети за минулий рік на понад вісім відсотків. В абсолютних цифрах це 681 мільйон гривень. Загалом зібрали понад вісім мільярдів. Про це в етері Українського радіо Кропивницького розповів заступник начальника Кіровоградської обласної військової адміністрації Сергій Шеремет. За його словами, заробляли всі по-різному. Своїми методами поділилися голови Вільшанської, Аджамської й Компаніївської громад.

Понад мільярд на рахунку

Громади Кіровоградщини перевиконали бюджети на 8,2 відсотка і збільшили їх порівняно з минулим роком на 19 відсотків. Ці цифри потрібно відрізняти, говорить Сергій Шеремет. З його слів, важливіший другий показник. "Ми розуміємо, що можна побудувати великі плани і їх не виконати. Можна навпаки – побудувати маленькі й перевиконати. Це суб’єктивна оцінка. Тому ми більше звертаємо увагу на те, як територія спрацювала, порівнюючи з минулим роком", – пояснює фінансист.

Зі слів Сергія Шеремета, 10 громад не виконали своїх планових показників. Ще 12 – зменшили доходи порівняно з 2021 роком. Водночас усім їм вистачило коштів для першочергових видатків – виплати зарплат, закупівлі ліків, оплати харчування й комунальних послуг в бюджетних установах. "У декого взагалі незначне невиконання, – говорить Сергій Шеремет. – Просто не дотягнули до 100 відсотків".

Загалом же всі 49 громад Кіровоградщини зібрали доходів на суму вісім мільярдів 800 мільйонів гривень. Це більше на один мільярд 396 мільйонів гривень, ніж у 2021 році (і це саме ті 19 відсотків перевиконання, про які йшлося вище – ред.). За словами Сергія Шеремета, це попередні цифри. "Остаточні результати будуть в другій половині лютого, але вони кардинально не відрізнятимуться від нинішніх", – каже фінансист.

Найбільше грошей (74 відсотки) у місцеві бюджети приходить з доходів фізичних осіб, говорить Сергій Шеремет. Решта – це плата за землю (у вигляді земельного податку або орендної плати за землю), єдиний і акцизний податки.

У всіх трьох громадах, керівники яких взяли участь в радіопрограмі, картина з бюджетами різна.

Аджамська громада

Аджамська громада перевиконала свій бюджет майже удвічі, розповіла голова Тетяна Зайченко. З її слів, на збільшення надходжень вплинув податок з доходів військових. Видатки тут також пов’язані з армією. У громаді торік створили кілька програм для підтримки Збройних Сил. На армію витратили понад 10 мільйонів гривень. Цей напрямок продовжать і цього року.

Також у громаді торік ремонтували укриття й будинки для переселенців. "Допомагаємо й землякам, пораненим на фронті, й іншим жителям, які звертаються. За 2022 рік такої матеріальної допомоги виплатили 700 тисяч", – говорить Тетяна Зайченко.

Вільшанська громада

У Вільшанській громаді перевиконали бюджет на 19 відсотків. "Це через виявлення й облік платників, які до цього не були залучені. Вони сплатили відповідно до своїх конституційних прав і обов’язків податки, і таким чином ми підтягнули фінансовий стан у нашій громаді", – каже голова Микола Паранчевський.

З його слів, надійшло більше грошей з плати за землю й доходів фізичних осіб. У 2021 році в громаді збільшили орендну плату на землю до 12 відсотків. "Усі відгукнулися, і так ми працюємо", – говорить Микола Паранчевський.

За словами голови громади, гроші розподілятимуть у лютому. Попередньо їх мають спрямувати на підтримку комунального підприємства, заміну вікон і котла в адміністративній будівлі, ремонт будинок старостату в селі Йосипівка, а також на дороги, шкільний автобус, генератор для гімназії й грошову оцінку населених пунктів.

Компаніївська громада

У Компаніївській громаді бюджет перевиконали на понад 6 відсотків – тобто на 10 мільйонів гривень. "Це через податок на додану вартість, – говорить голова громади Олександр Маслюков. – У нас розміщувався військовий батальйон".

На ці гроші у громаді хочуть придбати кисневу станцію й ендоскопічний комплекс для лікарні, підтримати територіальну оборону, купити шкільні автобуси (за умови, якщо держава докладе грошей), виготовити документацію й оновити грошову оцінку земель, щоб у майбутньому збільшити земельний податок.

Гроші залишаться в громадах

Зі слів Сергія Шеремета, усі громади Кіровоградщини торік виконали першочергові видатки (зарплати й енергоносії в бюджетній сфері – ред.), але економили на будівництві й реконструкції.

"Ми перебуваємо в стані війни. Певні труднощі з фінансовими ресурсами є на державному рівні. Тому видатки капітального й інвестиційного спрямування торік обмежено фінансувалися. Але першочергове завдання – утримати в межах коректного фінансування соціально-культурну сферу – нам вдалося виконати", – каже фінансист.

Зі слів Сергія Шеремета, зібрані гроші залишаться в громадах. "Громади перевиконали бюджети, і ці кошти зараз знаходяться на їхніх рахунках".

Читайте також

  • На освіту передбачили найбільше. Ухвалили бюджет Кіровоградської області-2023
  • Бюджет кропивницької громади в умовах війни. Аналіз від кандидатки економічних наук Тетяни Грінки
  • "Це була мрія мого життя". Вікторія Рясна зі Знам’янки отримала грант на розвиток власного бізнесу
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області https://u.to/HNf5HA
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Юту

Вибір редакції

На початок