У російському полоні залишаються близько 800 важкопоранених українських військових, які мають повернутися в Україну відповідно до Женевської конвенції.
Про це в інтерв’ю Радіо Свобода повідомив уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець, зазначивши, що обговорював це питання на зустрічі з російською омбудсманкою Тетяною Москальковою.
"Під час цих перемовин ми озвучували цифри. На території Російської Федерації, за нашими даними, перебуває 800 важкопоранених військовослужбовців Збройних сил України", — зазначив він.
Посадовець наголосив, що ці військові мають бути повернуті в Україну згідно зі статтею 110 Третьої Женевської конвенції. Це процедура репатріації, яка не передбачає обмінів.
"Репатріація — це не обмін. Це повернення саме поранених, важкопоранених військовополонених без жодних умов, без прив’язки до кількості", — підкреслив Дмитро Лубінець.
За його словами, російська сторона стверджує, що на території України перебуває 200 важкопоранених військовополонених російської армії.
Що відомо про українців, які перебувають у полоні РФ
У полоні Росії перебувають 3,4 тисячі українських військових та цивільних, щонайменше 15 тисяч вважаються зниклими безвісти під час повномасштабної війни. Про це Суспільному повідомила уповноважена президента з питань забезпечення прав захисників Альона Вербицька.
"15 тисяч — громадян України зниклих безвісти (військові і цивільні), 3,4 тисячі — підтверджених Росією в полоні (військові і цивільні)", — зазначила вона.
Раніше Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки повідомив, що ідеться про 3,4 тисячі саме військовослужбовців.
Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець за результатами перемовин України і Росії у Туреччині, які відбулися 16 січня повідомляв, що сторонам вдалося домовитися про створення коридору для обміну полоненими.
Читайте також: Повернути всіх. Як працює Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими
За словами Лубінця, під час зустрічі вдалося змусити Росію визнати необхідність повернення в Україну важкопоранених осіб без жодних умов, як це вимагається відповідно до статті 110 Женевської конвенції. При цьому українська сторона наголосила, що йдеться не про обмін, а саме про репатріацію, та передала російській стороні список з іменами 800 важкопоранених українських військовослужбовців.
Також тривають перемовини про визволення цивільних українців, які перебувають в російському полоні ще з 2014 року. Цей перелік налічує 377 людей. Окрім того, обговорювалось питання про порятунок політв’язнів Кремля, в переліку яких перебувають 158 українців, здебільшого — кримські татари.
Лубінець також додав, що станом на 15 січня до нього звернулося понад 20 тисяч сімей, які розшукують своїх рідних.
"Це величезна кількість, і по цих громадянах України ще ніхто не порушував питання перед російською стороною. Ми це зробили", — зазначив омбудсман.
Читайте також: "Російська сторона не погоджується на обмін всіх на всіх" — омбудсман України
17 січня Тетяна Москалькова заявила, що не обговорювала з українським колегою Дмитром Лубінцем обмін полоненими. Вона додала, що такі питання — компетенція Міноборони Росії.
"Здивована публікаціями про можливі обміни полоненими між Росією та Україною, які поширилися у ЗМІ та соцмережах і в яких з київської сторони фігурує 800 осіб, а з російської – 200. У моїх переговорах з омбудсменом України Дмитром Лубінцем в Анкарі ніколи не йшлося про обміни, і я завжди роблю акцент на тому, що ці питання перебувають у компетенції Міністерства оборони Росії", — повідомила на своєму Telegram-каналі.
Також Москалькова зазначила, що вважає такий "нерівноцінний обмін" несправедливим.
Читайте також
Україна отримає вдосконалену версію танків Abrams, США визнали "Вагнер" злочинною організацією. 338 день війни. Онлайн