54% українських освітян мають ознаки професійного вигорання — соціологи

54% українських освітян мають ознаки професійного вигорання — соціологи

Вчителька однієї зі шкіл Харкова у перший день нового навчального року, 1 вересня 2022 р
Вчителька 3-го класу однієї зі шкіл Харкова Ірина Бровченко проводить on-line урок, 1 вересня 2022 р. Фото: Марієнко Андрій/УНІАН

З 25 листопада до 22 грудня 2022 року дослідницька компанія Gradus Research для освітньої фундації GoGlobal провела опитування серед вчителів, директорів та заступників директорів українських шкіл стосовно впливу війни на освітній процес. Це дослідження показало: 54% освітян мають професійне вигорання, а 75% учнів мають ознаки когнітивного прояву стресу. Про те, як держава та учасники навчального процесу реагують на виклики, які постали перед після повномасштабного вторгнення Росії — у матеріалі Суспільного.

80% опитаних освітян сказали, що їхнє навантаження збільшилося після полномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року. 46% опитаних вчителів говорять, що психологічно-методична підтримка має стати основним фокусом для освітян найближчим часом. Такий же відсоток вчителів потребують знань про те, як діяти в екстремальних ситуаціях. Про це під час презентації дослідження розповіла Тетяна Коврига, директорка освітньої фундації GoGlobal.

У 41% шкіл навчальний процес повністю або переважно відбувається онлайн. У 29% випадків процес змішаний — навчання відбувається і онлайн, і офлайн. Ще у 30% він відбувається переважно або повністю офлайн. Для 85% опитаних освітян є проблема неможливості повноцінного проведення уроків через повітряні тривоги та відключення світла.

Вчителька та учні у шкільному бомбосховищі в одній зі шкіл у Бучі (Київська область), 1 вересня 2022 р.
Учні та вчителька у бомбосховищі в школі, Буча, київська область, 1 вересня 2022 р. Фото: УНІАН

"Вчителі визнають необхідність роботи з батьками, але хочуть самі контролювати свою аудиторію і не хочуть делегувати роботу з учнями психологам. Водночас, вчителі говорять про те, щоб зменшити навантаження в шкільному процесі і відчувають себе перенавантаженими", — каже Любов Залюбовська керівник освітніх програм GoGlobal.

Вплив війни на дітей

75% дітей, за результатами дослідження мають ознаки когнітивного прояву стресу, тривожність та стурбованість проявляється у 24% дітей, відсутність мотивації до навчання у 22%, розгубленість та неуважність у 16%, апатію та байдужість відчувають 13%.

54% українських освітян мають ознаки професійного вигорання — соціологи
Соціологічне дослідження впливу війни на освітян.

82% навчального персоналу заявили, що можуть працювати з дітьми, які мають ознаки стресу. Водночас, вчителі відчувають і заявляють про потребу у додатковому навчанні, спеціальних психологічних тренінгах.

"Не задача вчителів працювати з травмами та стресом дітей. Але одна з задач виявляти їх у себе, в першу чергу, та дітей. І потім направляти до психологів. Ми починаємо імплементувати систему по навчанню вчителів, щоб ті могли працювати з власним стресом та виявляти ознаки стресу в дітей. Наш комітет до цього долучений. Крім того, будуть впроваджуватись зміни в законодавство стосовно підвищення кваліфікації вчителів", — розповів Сергій Бабак, голова комітету ВР з питань освіти.

Статус ВПО та шкільне навчання

Вчителі, які брали участь в опитуванні, зазначили наявність у школі учнів, що мають статус внутрішньо переселених осіб. У 86% випадків учні отримали такий статус внаслідок початку повномасштабної війни та є переселенцями після 24 лютого 2022 року. У цих дітей помітна тривожність і стурбованість, відсутність мотивації до навчання, апатія та байдужість, а також розгубленість і неуважність. Серед інших важливих проявів — діти швидко подорослішали в теперішніх умовах, стали серйозними та відповідальними, каже Тетяна Коврига, директорка освітньої фундації GoGlobal.

Дослідження виявило 4 основні блоки проблем в освітньому процесі — 1) постійна загроза атаки; 2) побутова складова - відключення електрики та опалення, 3) технічна складова - неможливість підключитися до уроку; 4) психологічна складова, коментує соціологиня, засновниця та директорка дослідницької компанії Gradus Research Євгенія Близнюк.

"Вчителі потребують психологічної підтримки. Війна знижує якість освіти і тому, ця проблема має бути винесена на рівень національної безпеки."

У багатьох країнах, де немає війни, є школи чутливі до психічного здоров'я, розповідає Валерія Палій, президентка національної психологічної асоціації. "Це певні навчальні моделі, які передбачають розвиток вчителів, шкільного персоналу, щодо озброєння вчителів навичками як взаємодіяти з батьками, опікунами. Сьогодні в Україні освітяни повинні бути дуже адаптивними. Ми ніколи не повернемося в умови до 24 лютого треба шукати нови рішення і бути гнучкими", — каже вона.

Проведення дослідження організовано освітньою фундацією GoGlobal. Дослідження проведене дослідницькою компанією Gradus Research. Читайте також:

Луцькі школярі вчилися виготовляти окопні свічки для військових

На Харківщині діти побудували курінь де ловить інтернет, щоб вчитися. СУСПІЛЬНЕ | ВІДЕОНОВИНИ

На Одещині запрацює програма психологічної реабілітації від тихоокеанського університету Сієтла

Вибір редакції

На початок