"Не вибір, а необхідність". Як генератори впливають на якість повітря у Чернівцях

"Не вибір, а необхідність". Як генератори впливають на якість повітря у Чернівцях

"Не вибір, а необхідність". Як генератори впливають на якість повітря у Чернівцях
Світлина ілюстративна. Фото: УНІАН

Через відключення електрики підприємці використовують для роботи генератори. На одній з вулиць Чернівців кажуть, що світла немає по шість робочих годин, тому весь час користуються ними. Разом з хіміком Юрієм Халавкою Суспільне Чернівці виміряло викиди від генератора. Також розповідаємо, чи можна скаржитись на шум або викиди поблизу будинків, та чи були такі випадки в Чернівцях.

Вранці в одному з мікрорайонів міста майже біля кожного магазину працюють генератори. Адміністратор барбершопу Максим розповідає, що генератор вмикають по кілька разів на день.

"Для бізнесу краще, коли є генератор, тоді ми хоча б можемо працювати. Вчора та позавчора, світло було півтори години, а решту часу працював генератор", – розповідає Максим.

Чернівчанка Лариса живе у квартирі на п'ятому поверсі. Каже, коли у закладі, який працює на першому поверсі будинку, вмикають генератор, вона не може відчинити вікно через викиди.

"Шум ще можна потерпіти, але викиди – ні", – розповідає Лариса.

Водночас чернівчанин Василь каже, що йому робота генераторів не заважає, адже так можуть працювати магазини.

"Генератор більш шкідливий, ніж автомобіль"

Завідувач кафедри хімії Чернівецького університету Юрій Халавка має прилад для аналізу газів, які утворюються від вихлопів двигунів та генераторів, та можуть забруднювати повітря. Каже, при роботі генератора виділяється вуглекислий газ, вода та водяна пара, а також небезпечний чадний газ.

"Коли прилад перебуває на відстані приблизно 5 метрів до генератора, то перевищення немає. Втім, чим ближче до генератора, тим більша кількість чадного газу. В замкнених приміщеннях, на подвір'ях чи просторах між багатоповерхівками може зібратися багато чадного газу. На вулицях, які постійно провітрюються, це менш шкідливо", – каже Халавка.

За його словами, генератори можуть бути більш шкідливими, ніж автомобілі, оскільки автомобілі мають кількарівневу систему очищення вихлопних газів, а в генераторах така система спрощена. Також велика кількість вуглекислого газу від генераторів впливає, зокрема на працездатність людини, а шум може викликати стрес у птахів та тварин.

"В Україні діють норми щодо рівня шуму"

Окрім викидів у повітря, генератори – шумні. За санітарними правилами, що діють в Україні, на території біля житлових будинків, рівень шуму вдень не може перевищувати 45-50 децибел, а вночі 35-45.

Фахівці держпродспоживслужби можуть перевіряти рівень шуму лише за зверненням або скаргою. В області було два звернення через шум від генераторів, розповіли Суспільному у Держпродспоживслужбі. У першому випадку – підприємець та мешканці узгодили питання самостійно, в другому — підприємцю рекомендували зменшити рівень шуму – він це зробив.

Як безпечно використовувати генератори

За словами головної санітарної лікарки області Наталі Гопко, робота генераторів – питання не вибору, а необхідності.

"Важливо, щоб генератори встановлювали згідно з вимогами безпеки, щоб мінімізувати негативний вплив на довкілля. Йдеться про відстані, які запобігають загорянням, а також дають змогу шкідливим речовинам розсіюватись" – каже Гопко.

За рекомендаціями рятувальників, генератори можна використовувати лише на відкритому повітрі або в окремому просторому технічному приміщенні, де працює вентиляція. Відстань до будівель та стін з вікнами має бути мінімум шість метрів.

Читайте також

Чернівці отримали генератор для роботи очисних споруд у випадку блекауту

Лікарня у Чернівцях отримала генератор за 17 тисяч доларів: що відомо

На початок