У Кіровоградській області військовим і дітям-переселенцям допомагають реабілітуватися коні, кози, вівці, віслюк, коти й собаки. Це спільний проєкт обласного госпіталю й місцевого реабілітаційного центру, розповіла в етері Українського радіо Кропивницького психологиня шпиталю Ганна Колєва. Під час сеансів бійці відпочивають і тренують м’язи та нервову систему. Усі заняття в рамках проєкту безкоштовні.
Проєкт назвали "Happy hearts" – "Щасливі серця". Попередніми роками в госпіталі застосовували іпотерапію, розповіла координаторка центру психологічної реабілітації шпиталю Ганна Колєва. Тоді заняття організовували інші кропивницькі тренери й власники коней. Цього разу з пропозицією звернувся директор реабілітаційного центру.
У центрі є контактний зоопарк. Там живуть кілька видів тварин. Частину їх залучили до проєкту. Спеціально підбирали спокійних і комунікабельних. "Тварини звикли до людей і теж мають потребу в спілкуванні", – розповіла Ганна Колєва.


Перший контакт з усіма тваринами люди встановлюють під час групових відвідин. Тварин гладять і годують. Такий візит відбувається раз на тиждень. Можуть приєднатися всі охочі пацієнти шпиталю й ті діти-переселенці, яким це рекомендував психолог. Винятком є лише люди, які бояться тварин або не переносять їхніх запахів чи шерсті. Після цього можливі індивідуальні заняття. Під час них можна спробувати сісти на коня.
Приходять військові, які, по-перше, самі хочуть освоїти верхову їзду, по-друге, не мають протипоказань для цього. Психолог, реабілітолог і терапевт разом вирішують, чи можна допустити людину до такого заняття. Зі слів Ганни Колєвої, з шести людей, які були в групі, двоє захотіли ходити окремо. Лікарі їм дозволили. Кількість таких відвідин визначають індивідуально.


Усі тварини психологічно розвантажують. Вони перемикають увагу людини й водночас дають їй тактильні відчуття, сказала Ганна Колєва: "Неважливо, чи пухнаста тварина. У будь-якому разі це спілкування з живою природою".
Зі слів психологині, більшість тварин у центрі або молоді, або зовсім маленькі. Саме їхня рухливість і допомагає: "У центрі є рухливі цуценята. Хлопці мають травми рук, і їм треба розробляти моторику. Вони беруть на руки цих цуциків, а ти ще спробуй їх ухопити, і намагаються їх втримати. Це така допомога нашим реабілітологам. Людина займається не лише на тренажері в госпіталі".


Їзда верхи тренує не тільки м’язи й нервові закінчення. "Людині треба втриматися в сідлі, – розповіла Ганна Колєва. – Тут тренується і мозок".
Зі слів психологині, військових вчать взаємодіяти з конем, правильно його водити й годувати: "В ідеалі – людина, яка кататиметься, має ще почистити коня спеціальними щітками. Так встановлюється контакт з тваринами. Бійці на все це реагують прекрасно. Деякі з тих, хто вже довго лежить у госпіталі, ходять на такі заняття щотижня.
Зі слів Ганни Колєвої, коней у центрі підбирали спокійних. Там немає таких, які можуть злякати людину.
Проєкт хочуть розширити, залучивши дітей, які втратили на війні батьків.
Авторка радіопрограми – Наталія Сметанко.
Читайте також
- "Тривалість залежить від травм". У кропивницькій лікарні реабілітують військових після поранень.
- "Хлопці строчать з кулеметів, а ми на машинках". Жительки Новомиргорода шиють амуніцію військовим.
- "Може, у когось серце тьохне". Евакуйованим з Донеччини тваринам шукають господарів.
Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області https://u.to/HNf5HA
Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм, Інстаграм та Ютуб