"Сказати, що нічого не турбує, це відверто неправда". Марина Бех-Романчук – про полегшений зимовий сезон і план на рік

"Сказати, що нічого не турбує, це відверто неправда". Марина Бех-Романчук – про полегшений зимовий сезон і план на рік

Ексклюзивно
"Сказати, що нічого не турбує, це відверто неправда". Марина Бех-Романчук – про полегшений зимовий сезон і план на рік
AP

Ексклюзивне інтерв'ю української легкоатлетки для Суспільне Спорт.

Стрибунка Марина Бех-Романчук - лідерка збірної України одразу в двох дисциплінах та одна з лідерок світових стрибків у довжину та потрійного стрибка. У сезоні 2022 року Марина уперше стрибала не лише в довжину, а й секторі для потрійного стрибка. І одразу в перший рік їй вдалося здобути кілька значних нагород саме у цій дисципліні: вона стала срібною призеркою ЧС у приміщенні, а також чемпіонкою Європи.

Читайте також: "Я з дещо двоякими відчуттями". Марина Бех-Романчук - про сезон 2022 року, найбільшу перемогу та поєднання двох видів

Старт сезону для Бех-Романчук розпочнеться пізніше, ніж у інших лідерок збірної України в легкій атлетиці - стрибунок у висоту Ярослави Магучіх та Ірини Геращенко, які оформили "переможний дубль" на турнірі в приміщенні в Коттбусі, а до того виступали на українських стартах.

В ексклюзивному інтерв'ю Суспільне Спорт Бех-Романчук розповіла про те, що взагалі думала над пропуском "зимового сезону", а також які плани та завдання вона ставить перед собою у передолімпійський сезон. Зокрема, Бех-Романчук відзначила, що підготовку до зимової частини сезону вона провела у Німеччині. Саме там відбудуться її перші змагання у 2023 році.

  • Про підготовку до зимового сезону

"Я зараз у Німеччині. Планую перебувати тут всю зиму і проводжу всю зимову підготовку тут. Відповідно, весь зимовий сезон буду тренуватися. Знаходжуся в місті Магдебург — це орієнтовно дві години їзди від Берліна. Тут є усі необхідні умови для тренувань. Нам допомагає спортивний клуб "Магдебург" і забезпечує усім необхідним: відновленням та усім іншим. У принципі все, що ми зараз потребуємо для тренувань, те й маємо. Готуємося, вже фактично січень пройдений, і вже скоро почнеться змагальний сезон.

Ми тут тренуємось безкоштовно. Нічого не сплачуємо за тренування: відвідуємо манеж, стадіон та тренажерну залу. Навіть включено можливість ходити на масаж і все у такому плані. Тобто йде максимальна допомога і також у плані якихось комунікацій. У першу чергу, ми маємо повноцінний манеж, у якому можемо тренуватись, як хочемо, скільки хочемо і коли хочемо. Навіть коли трапляється таке, що тут свята або вихідний чи ще щось, то нам відкривають манеж, і ми спокійно заходимо та робимо свою роботу. Це дуже-дуже великий плюс.

Звичайно, величезна перевага, що я поруч з чоловіком [плавцем Михайлом Романчуком], бо дуже важко перебувати в Європі, коли я в одному місці, а він - в іншому. Так було все літо, і це було дуже складно. Наразі ми поруч один із одним і як не крути, це трошки розвантажує твою голову від думок, що ти не вдома і тобі складно. Ми разом, і є хоча б невеличке відчуття безпеки. Можна так сказати".

  • З ким готується до змагань

"Я тут зараз тільки з тренером, тренуюся одна. Щодо німецьких збірних, то тут усе закцентовано у більшості своїй на метанні, тобто спис і все інше. Атлети в цих дисциплінах тут дуже сильні і їх велика кількість. Звичайно, тут дуже великі групи інших дітей, абсолютно різного віку. Навіть якщо мені знадобиться спаринг на спринт, то тут є доволі сильні дівчата. Вони можуть до мене доєднатися або я до них, щоб поспарингувати. У принципі, для мене тут є абсолютно все, що потрібно".

Марина Бех-Романчук
Марина Бех-Романчук. Марина Бех-Романчук, фото: Getty Images
  • Про заплановані змагання

"Календар ми поки що повноцінний не формували. Поясню чому. Попередньо хотіли зиму пропускати, але вирішили пройти її в полегшеному режимі. Тобто ми не будемо собі будувати жодних рамок, не будемо нічим затискати. Усе буде в тренувальному, розважливому режимі. Намагатимемось підтягнути максимально аспекти, які необхідні будуть на літо. Чудово розуміємо, що літо — це основа основ і все впирається в нього.

Тому наразі в мене заплановано два старти, які доволі близько. Перший 27 січня — це я буду тут в Німеччині стрибатиму в Карлсруе на Indoor Tour – буде перший етап його. Там розпочну з потрійного стрибка. А другий старт запланований 14 лютого в Берліні. Це також поряд від мене. Там я буду стрибати довжину.

Надалі є певні думки, але поки не бачу сенсу про них говорити, усе ще може змінитися. Поки попереду два старти, які проходитимемо в тренувальному режимі.

18-го січня я провела своє перше тренування у потрійному стрибку. Це були стрибки з коротких розбігів. Саме в Карлсруе, швидше за все, я вперше вийду на повний розбіг і буду з нього стрибати".

  • Про стан здоров’я

"Якщо я скажу, що мене нічого не турбує, то я відверто скажу неправду. Ми всі люди професійного спорту, і легка атлетика не той вид, у якому відсутня травматичність. Звичайно, є свої проблеми. Але поки ці моменти не вибивають мене з колії. Просто створюють певне напруження, дають про себе знати, але поки на тренувальному процесі це ніяк не відображається. І я сподіваюсь, що за допомогою людей, які тут знаходяться, ми зможемо усі ці проблеми вирішувати впродовж сезону. Розраховую, що проблем не буде, а тільки невеличкий дискомфорт".

  • Про мету на сезон
"Хочеться врешті-решт на всі 100% подружитися зі своїм тілом та своїми можливостями. Можливості реально є хороші, а з ними і моменти, які заважали. Певне хвилювання або як у минулому сезоні психологічна напруга через війну. Все-таки у цьому сезоні хочеться знайти цей баланс, коли вийде виходити в сектор і виконувати свою роботу незважаючи ні на що. А головне - дружити зі своїм тілом на всі 100%, тобто, щоб голова з тілом мали повний "коннект" і абсолютно немає ніяких проблем".

"Хочеться підтягнути технічний аспект, бо це величезне вікно можливостей, у якому можна додавати, а особливо у потрійному стрибку.

А ще треба сказати, що це буде мій перший сезон, коли ми більш-менш акцентовано готуємось до потрійного стрибка. Уже з початку сезону, коли ми поїхали до Португалії, у нас вже певні напрацювання були налаштовані під нього, коли попередні роки нічого подібного не було. Подивимось, що воно буде з того, бо ми зробили лише кілька тренувань. Силові аспекти дуже класні, але чудово розуміємо, щоб підтягнути технічні аспекти, треба ставати і стрибати, стрибати й стрибати. Потрібно відчувати. Це те саме, коли ти вчишся грати на гітарі — практика, практика й практика. Сподіваюсь, що це буде той сезон, коли у мене вийде закріпитися на чомусь новому. І це допоможе в олімпійський рік з цього чогось "нового" зробити реальний прорив і прогрес. А також великий крок вперед".

  • Про потрапляння в планку
"У мене є свої думки щодо неї. Все-таки, мені здається, що це не так технічна проблема, як моя психологічна, і знаю з чим вона пов’язана. Сподіваюсь, що цього сезону в нас буде набагато більше часу для вирішення цього дисбалансу. Тіло має повністю підкорюватися голові, а не так, щоб у якісь важливі моменти голова повністю вибивала тіло з роботи. Таке трапляється дуже часто".

"Просто буду виконувати свою роботу і все. Потрібно менше брати всякої гидоти до голови, бо рік за спиною дуже важкий. Попередній рік перефільтрував моє оточення і мої думки. Відбулася велика кількість змін, і цей рік, я сподіваюсь, буде таким просвітленням. Тобто у голові буде тільки те, що дійсно важливе і дійсно потрібне".

Марина Бех-Романчук
Марина Бех-Романчук. AP Photos
  • Про олімпійський відбір

"Забезпечувати місця на Олімпіаді ми будемо в літньому сезоні. Упевнена, що нормативи колосально високі. Я оцінювала нормативи, які нам поставили на літній чемпіонат світу, їх дуже підняли. Апетити світової атлетики дуже ростуть. Усе більше впирається у відбори по балах та рейтингах. Мені це взагалі не до душі. Це суто моя суб’єктивна думка, як спортсмена. Дуже часто люди, які є слабші по результату, проходять на чемпіонати світу та Європи, завдяки тому, що їм вдалося зробити більше стартів. А людина, яка має значно вищий результат, не змогла виступити на національному чемпіонаті — травмувалася або щось сталося, і пролітає повз найважливіші старти сезону.

Зважаючи на те, що наші нормативи повиростали, у довжині приблизно 6.83 чи 6.85 метри на чемпіонат світу, щось таке. Це не Олімпійські ігри. І це дуже сильні нормативи. Цим самим я розумію, що світова атлетика намагається зробити максимальний добір на такі старти по балах. Тобто 10 людей зайдуть по нормативу, можливо 12-13, а всі інші зайдуть по цій системі".

Хто така Марина Бех-Романчук

  • 27-річна українська легкоатлетка, що спеціалізується на стрибках у довжину та потрійному стрибку. Представляє Хмельницьку область.
  • Чемпіонка Європи 2022 року в потрійному стрибку. Чемпіонка континентальної першості у приміщенні 2021 року в стрибках у довжину.
  • Срібна медалістка світової першості 2019 року зі стрибків у довжину та чемпіонату світу в приміщенні 2022 року з потрійного стрибка.
На початок