Який мінімум техніки потрібен Україні для звільнення своєї території: розповідає військовий експерт

Який мінімум техніки потрібен Україні для звільнення своєї території: розповідає військовий експерт

Ексклюзивно
Який мінімум техніки потрібен Україні для звільнення своєї території: розповідає військовий експерт
Танк Abrams, фото: AP

Необхідний мінімум для звільнення території України – два наступальних угрупування по п’ять-сім механізованих або мотопіхотних бригад. Тому для створення такого “ударного кулака” потрібно багато бронетанкової техніки і артилерії. Про це в ефірі телемарафону Суспільному заявив підполковник і військовий експерт Микола Саламаха.

Він зазначив, що про необхідну кількість такої техніки вже висловлювався Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний в інтерв’ю британському виданню The Economist.

“Нам необхідно для формування бригад 300 танків, близько 700 БМП і порядка 500 артилерійських систем. Тобто для того, щоб перейти в наступ весною, нам потрібно близько двох-трьох місяців на підготовку особового складу, на отримання цих машин, на проведення бойового злагодження підрозділів і частин. А далі ми будемо втілювати в життя ті плани, які приведуть до знищення ворога на території України”, – сказав генерал Залужний.

Микола Саламаха також розказав, що для бойового злагодження і успішного виконання поставлених задач в подальшому, військові частини мають комплектуватися однаковими видами танків. Кожне формування забезпечуватиметься одними моделями танків. Але наразі є проблеми технічного і тилового забезпечення. Простіше сказати – з логістикою.

“Проблеми будуть виникати тому, що ми і зараз експлуатуємо три лінійки танків. Це танки типу Т-64 БВ, танки типу Т-80 Б, Т-80 БВМ і танки типу Т-72. Це все радянська техніка, але це три різних виробника. Ми змушені їх розділяти окремо по частинах, і ми маємо певні проблеми з логістикою, навіть при використанні колишньої радянської техніки і трофейної російської. Коли ми отримаємо від різних країн чотири типи танків: Challenger, Leopard-2 A4 та A6, Abrams і, я думаю, що піде Leclerc - рано чи пізно, тоді також виникнуть певні проблеми”, — сказав Микола Саламаха.

Адже танкісти і фахівці з обслуговування та ремонту проходити підготовку і навчання у різних країнах. І, за словами, експерта це буде серйозний головний біль для центрального бронетанкового управління і для управління з логістики. Тому це значно ускладнює виконання злагодження і подальших дій на полі бою.

“Але нам доведеться вирішувати ці питання так само, як ми вирішуємо проблеми строкатості радянських і трофейних танків. Треба пройти цей шлях. Іншого виходу немає”, — додав підполковник.

Що відомо про танки, які може отримати Україна

Американські Abrams

Танки M1 Abrams постійно оновлюються. В основному намагаються посилити бронювання та додати нові цифрові системи. Наприклад, у версії M1A2 у командира з'явився незалежний тепловізійний приціл та нове покоління броні з урану. Враховуючи досвід війни в Іраку, танки почали встановлювати спеціальні комплекти, щоби можна було вести бої в місті. Також було додано кулеметний бойовий модуль з дистанційним керуванням, захищено деякі вузли та агрегати від вогню із засідки.

Найсучасніша серійна версія танка Abrams - M1A2 SEPv3. Тут можна використовувати снаряди повітряного підривання, оновлене обладнання зв'язку та програмне забезпечення. Також встановлено комплект броні нового покоління NGAP та комплекс активного захисту Trophy, щоб знищувати ворожі снаряди на підльоті. Характеристики:

  • Вага: М1А1 - 57,15 т; М1А2 - 61,3 т
  • Довжина: 7 917 (з гарматою - 9 766) мм
  • Ширина: 3658 мм.
  • Висота: 2 885 мм
  • Екіпаж: 4 особи (командир, навідник, зарядник, механік-водій);
  • Броня: "Чобгем", багатошарова протиснарядна композитна броня, посилена збідненим ураном;
  • Головне озброєння: 105-мм нарізна танкова гармата M68 (з M1А1 - 120 мм гладкоствольна М256);
  • Другорядне озброєння: 1×12,7-мм великокаліберний кулемет M2HB або 2×7,62-мм M240 кулеметів (1 баштовий, 1 спарений);
  • Двигун: Honeywell AGT1500С багатопаливний газотурбінний двигун 1500 к.с. (1120 кВт);
  • Питома потужність: 24,5 л.с./т;
  • Підвіска: торсійна Allison DDA X-1100-3B;
  • Дорожній просвіт: 480 мм;
  • Місткість паливних баків: 1900 л;
  • Операційна дальність: 410 км;
  • Швидкість: шосе — 67,6 км/год; по середній місцевості – 48,3 км/год.

Бойова машина брала участь у війні в Перській затоці, Афганістані та в Іраку. Знаходиться на озброєнні в США, Австралії, Єгипті, Кувейті, Іраку, Марокко та Саудівській Аравії.

Німецькі Leopard 2

Існує близько десяти версій танків Leopard 2 з різними технологічними характеристиками.

У танках Leopard є захист екіпажу від мін і ручних протитанкових засобів. Наприклад, він захищає від підкаліберних боєприпасів — основних протитанкових боєприпасів для гармат російських серійних танків усіх типів. У ньому є комбінована система нічного бачення водія (тепловізор від Zeiss) та цифрова командно-інформаційна система.

У версії Leopard 2A5, за даними виробника, покращений додатковий захист та більша вага — 62,5 тонн. А от Leopard 2A6 має довшу за стандартну гармату RH 120 L/55 з кращою вогневою потужністю, пише видання Defense Express.

Leopard 2 є одним з наймасовіших танків в арміях країн НАТО. 100 танків Leopard 2A4 є у Фінляндії. В Іспанії — 108 Leopard 2A4 у строю (а також певна кількість на складі). У Польщі — 126, у Німеччині — 36 Leopard 2A4 у строю та 55 на складі, у Норвегії — 16 на складі, пише Defense Express.

Французький Leclerc

Танк AMX-56 Leclerc розробили у 1980-ті роки. Серійне виробництво почалося у 1990 році на підприємстві концерну Nexter. Він має такі характеристики:

  • довжина з гарматою: 9,87 м;
  • ширина 6,88 м;
  • висота: 2,95 м;
  • маса: 54,6 тонн;
  • оснащений гарматою 120-мм CN-120-26;
  • швидкість руху — 50-72 км/год.

Leclerc оснащений системою захисту від зброї масового ураження та має електронно-обчислювальну систему з прицілами, тепловізором, далекоміром.

Leclerc знаходиться на озброєнні французької армії та армії Об'єднаних Арабських Еміратів. Французька армія має загалом 406 Leclerc, армія Об’єднаних Арабських Еміратів — 388 таких танків.

Британський Challenger 2

19 січня, за день до чергової зустрічі у форматі "Рамштайн", сім країн Європи узгодили військову допомогу для України. Велика Британія, окрім іншого, передасть Україні 14 танків Challenger 2. Це основний танк сухопутних військ Великої Британії. Він важкоброньований та мобільний, призначений для використання в зоні прямого вогню. Випускається компанією BAE Systems Land & Armaments.

За даними виробника, має такі характеристики:

  • швидкість: 56 км/год;
  • оснащений 120-міліметровою танковою гарматою L30;
  • додатково озброєний гарматою калібру 7,62 мм та кулеметом;
  • має цифрову систему управління вогнем;
  • оснащений двома незалежними системами нічного бачення;
  • оснащений тепловізорами для командира та навідника;
  • має окремий панорамний приціл 360 градусів для командира.

Танки Challenger 2 стоять на озброєнні, зокрема, Великої Британії та Оману. Машина використовувалась в бойових діях в Ірані, Косово, Боснії та Герцеговині.

Читайте також

Чому США не надають Україні зброю за ленд-лізом: пояснює МЗС

США планують виділити майже $45 млрд Україні та союзникам по НАТО

Військова допомога США Україні: Маркарова розповіла про фінансування

Вибір редакції

На початок