У середмісті Херсона руйнують архітектурну пам'ятку

У середмісті Херсона руйнують архітектурну пам'ятку

У середмісті Херсона руйнують архітектурну пам'ятку
Світлина: Суспільне Херсон

Ремонт фасаду в середмісті Херсона знищує архітектурну пам’ятку ХІХ століття - прикрашену вітражами будівлю в стилі модерн. Власник кількох квартир у будинку на Старообрядницькій, 18, вирішив утеплити свої приміщення.

Першим про цей факт на своїй сторінці у Facebook написав місцевий архітектор Андрій Луцик.

Власник квартир Ігор (прізвища свого не називає) запевняє, що будівельники відтворять всі відкоси і ліпнину за фотокартками. Чоловік додає, що почав ремонт через те, що фасад був у занедбаному стані й обсипався.

"За свої гроші я хочу його відновити. Тут було все пошкоджено. Я хочу не просто поштукатурити і щоб тут було просто рівно, як роблять в багатоповерхівках, - я хочу повторити, як все було, зробити пілястри і відкоси такі ж", - говорить замовник ремонту.

Після публікації архітектора Андрія Луцика у Facebook, подія набула розголосу. Чоловік говорить, що будівля втрачає свою автентичність:

"Не можна повторити те, що було зроблено 100 років тому. Цей фасад - це історія. Якщо ми зробимо новий, то це історією не буде. В реставрації усі деталі зберігаються. А він їх знищив і викинув".

У середмісті Херсона руйнують історичну пам'ятку
Архітектор Андрій Луцик першим виявив, що на будівлі демонтують історичний фасад. Світлина: Суспільне Херсон

Те, що ремонт фасаду незаконний і той, хто його робить, не має на це дозвільних документів, підтверджує й головний архітектор області Григорій Ходін.

У власника, розказує Андрій Луцик, є довідка з обласної інспекції з охорони пам’яток історії і культури. Директор обласної інспекції Іван Солоницький говорить, що довідку надали 2016 року на третю особу, а в запиті цікавились, чи є будівля археологічною пам’яткою. Через це в довідці й написали, що ця будівля не є археологічною пам‘яткою. І це дійсно так, говорить архітектор, бо цей будинок - архітектурна пам’ятка.

"Ця довідка не має жодного стосунку до тієї ситуації, що зараз сталася. Ця довідка - вона не несе жодного дозвільного, ані обмежувального характеру. Це інформаційний лист", - пояснює директор обласної інспекції по охороні пам′яток історії та культури Іван Солоницький.

Член національного союзу краєзнавців Олексій Білецький багато років організовує і проводить екскурсії історичною частиною міста. Ця будівля, розказує чоловік, є локацією трьох екскурсійних маршрутів:

"Там збереглося не так багато оригінального, проте можна багато розповідати, як воно було спочатку і як радянська влада потроху все це знищувала. Необхідно зберігати такі фасади. І це задача не тільки мешканців міста, а й всього міста. Є багато питань до багатьох структур - чому так сталося? Чому дозволили це робити?"

У середмісті Херсона руйнують історичну пам'ятку
Краєзнавець Олексій Білецький неодноразово проводив екскурсії повз цей будинок. Світлина: Суспільне Херсон

Речниця Нацполіції області Тетяна Пшонь говорить, що за чим фактом проводиться перевірка:

"Правоохоронці з’ясували, що за вказаною адресою проводяться ремонтні роботи фасаду будівлі. Зараз поліцейські перевіряють, чи є ця будівля пам’яткою архітектури. Наразі за вказаним фактом внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за статтею 298 Кримінального кодексу України "Незаконне проведення пошукових робіт на об’єкті археологічної спадщини, знищення, руйнування або пошкодження об’єктів культурної спадщини".

Заступниця директора регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Олена Іпатенко розповідає, що замовник ремонту може понести як кримінальну, так й адміністративну відповідальність - усе залежить від нанесеної шкоди.

"Якщо ми знаємо, що це об′єкт культурної спадщини, то особа має відновити попередній фасад цього будинку, щоб він мав вигляд такий, який був до переобладнання", - додає фахівчиня.

Вдень роботи тривали, будівельники клеїли на фасад пінопласт.

Ольга Ляшенко, Ілля Контішев, Ігор Педченко.

На початок