Роблять дрони та рації: у Чернівцях студенти виготовляють техніку для військових

Роблять дрони та рації: у Чернівцях студенти виготовляють техніку для військових

Роблять дрони та рації: у Чернівцях студенти виготовляють техніку для військових
Джерело: Андрій Гев'юк

У Чернівцях студенти технологічного хабу виготовляють техніку для військових. Приходять у вільний час та після навчання. Роботу поділили на блоки: працюють з акумуляторами для павербанків, друкують деталі на 3D-принтері, програмують та збирають дрони й рації.

Про це в ефірі Українського радіо Буковини розповів керівник громадської організації "Фонд символи" Андрій Гев’юк.

За його словами, раніше волонтери з правоохоронцями протидіяли російській дезінформації. З вересня вирішили зосередитися на розробці технологій, зокрема зі штучним інтелектом.

З військовими мають постійний зв’язок. Так можуть оцінити ефективність виробів.

"По дронах-камікадзе нам кажуть, що вони працюють не так ефективно, як нам хотілося б, але працюють. Бувають моменти, де є пряме ураження окупанта – не вбиває, але шкодить і виводить зі строю. Також під час вуличних боїв солдату не треба рухатися вперед", – розповідає Гев'юк.

Дронами почали займатися, бо отримали запит від знайомих військових з тероборони.

"Знайомі надсилали дрони для ремонту. У Чернівцях цим займаються декілька людей. Вони перевантажені, бо дрони ламаються постійно. Тоді почав формувати команди зі студентів. Виявилося, що вони вже робили дрони, наприклад, спортивні", – каже Гев’юк.

Також у багатьох студентів батьки воюють на фронті. Зокрема, від них отримали запит на рації й вирішили їх виготовляти. Вартість однієї рації – 20-30 тисяч гривень, студенти їх роблять за десять тисяч гривень.

Програмують дрони та збирають рації: у Чернівцях студенти виготовляють техніку для військових
Деталі, які потрібні для виготовлення павербанку. Джерело: Андрій Гев'юк. Фото: Андрій Гев'юк

Студент політехнічного фахового коледжу Іван Скрипніченко доєднався до команди, бо так може використовувати навички, які отримав під час навчання.

"Матеріалів та людей вистачає. Зараз виготовляємо п'ять дронів й три павербанки, та ще п'ять систем скидання для дронів. Для мене це практика та допомога в тилу", – розповідає Іван.

Для павербанків використовують акумулятори від електронних сигарет.

"Люди їх викидають, а можуть приносити нам для дронів, павербанків та рацій. Ми одночасно заряджаємо 20 електронних сигарет і павербанк може працювати до семи годин"

Програмують дрони та збирають рації: у Чернівцях студенти виготовляють техніку для військових
Студенти виготовляють деталі на 3D-принтері. Фото: Андрій Гев'юк.

За словами Гев'юка, друк однієї деталі на 3D-принтері займає до шести годин. Тому, якщо вимикають світло, деталь викидають.

"Системи скиду ми можемо зробити за пів дня, якщо маємо деталі, а можемо й за два дні, якщо доставка матеріалів затримується. На дрон потрібно година-дві, але ми їх робимо вручну. Немає світла – час втрачено", – каже Гев'юк.

Програмують дрони та збирають рації: у Чернівцях студенти виготовляють техніку для військових
Системи скидання для дронів, які зробили студенти. Джерело: Андрій Гев'юк. Фото: Андрій Гев'юк

За його словами, зараз військові потребують зарядних підстанцій. Волонтери вже можуть виготовляти їх, але щоб зробити одну, потрібно чотири тисячі гривень. Також потребують деталей та інструментів, наприклад, викруток. Ці деталі також можуть передавати на фронт поштою чи волонтерами.

"Є друзі, які донатять або приносять деталі, наприклад, плати для дронів за 250 гривень. Скласти простий дрон коштує до 1000 гривень. Він може слугувати дроном-камікадзе, але його ефективність низька. Ми хочемо туди встановити камеру, чи ще щось, і вартість починає зростати"

Від початку цього року волонтери виготовили 5 дронів з системами скиду. Їх передадуть військовим, які воюють на Харківському та Бахмутському напрямках.

Читайте також

Військові з Буковини збили російський безпілотник за приблизно 7 тисяч доларів

Як волонтер зі Швейцарії допомагає плести маскувальні сітки у Чернівцях

На початок