У Сумах побільшало кліщів

У Сумах побільшало кліщів

У Сумах побільшало кліщів

У парках та скверах Сум збільшилася кількість кліщів, а інфекціоністи фіксують сплеск захворюваності на бореліоз (хворобу Лайма). Активність небезпечних комах пов'язана з теплою зимою, вважає біолог Олександр Ємець.

Кліщі в Сумському регіоні переносять бореліоз, діагностувати який не завжди вдається вчасно. Це підтверджує сумчанка Наталка Лебедь. У серпні минулого року вона стала раптово почуватися зле.

"Минулого року я звернулася до сімейної лікарки з головними болями, які взагалі нічим не можна було зняти. Вони тривали кілька днів, супроводжувалися втомою, температурою невисокою. Стан був дуже такий незвичайний, не властивий і дивний", - згадує Наталя.

Усі медичні обстеження, які пройшла жінка, виявилися нормальними, властивими для здорової людини. Тому лікарка порадила розповісти про свій спосіб життя. Наталя розповіла, що родина веде активний спосіб життя і часто влітку виїжджають з наметами за місто. Але з а останні рік-два кліщі її, переконує, не кусали.

" Був якийсь укус комахи, але це був не кліщ. Була еритема – пляма. Але, оскільки не було конкретно укусу кліща, то я не звернула уваги і, відповідно, ця пляма два тижні побула і зникла", - згадала Наталя.

Жінка пройшла обстеження на бореліоз і виявилося, що вона, дійсно, має хворобу Лайма.

На Сумщині популяція кліщів постійно збільшується, розповідає доцент кафедри захисту рослин СНАУ Олександр Ємець. Він пов'язує цей факт із кліматичними змінами, перш за все - з температурою. При цьому боротися із кліщами хімічними засобами не можна, переконаний науковець.

"В умовах природного біоценозу – це абсолютно нераціонально, це дуже дорого, і цим просто ніхто не займається. Уявіть собі, що їде бригада і обприскує там гектари лісу чи його узлісся – це несерйозно просто", - говорить Олександр Ємець.

Він також вважає, що використовувати хімічні засоби проти кліщів у парках та скверах не можна, бо вони небезпечні також для людей.

На Сумщині кліщі переносять, в основному, збудників бореліозу, розповідає головна інфекціоністка Ірина Троцька. Але - не тільки.

"Вони можуть бути переносниками таких небезпечних хвороб як кліщовий енцефаліт і туляремія. Ще є дві хвороби, вони зустрічаються в нашій області, – це бабезіоз і епіфіоз, які теж можуть переноситись кліщами", - говорить інфекціоністка.

Щоб вберегтися від укусів цих комах, лікарка радить вдягати світлий одяг, який прикриватиме всі ділянки шкіри і при собі мати пінцет, аби, за необхідності, видалити кліща. Якщо кліщ вкусив, то обов’язково потрібно звернутися до лікаря-інфекціоніста.

"Якщо своєчасно людина не звертається за медичною допомогою, та інфекція переходить в хронічну форму. Тоді вже важко впоратись, інфекція дає ускладнення з боку нервової системи, опорно-рухового апарату, серцево-судинної системи", - розповідає лікарка-епідеміолог Галина Христенко.

У Сумському обласному лабораторному центрі дослідження на бореліоз проводять у лабораторії особливо небезпечних інфекцій. Щоб провести дослідження, мають назбирати 10 зразків. Процес займає 10-14 днів.

"Якщо навіть інфікований кліщ, не факт, що він встиг передати борелії людині. Я пропоную паралельно робити ІФА-дослідження крові людини на антитіла імуноглобуліну класу N та класу G, щоб мати достовірніший результат, - говорить завідувачка лабораторії особливо небезпечних інфекцій Сумського обласного лабораторного центру Ірина Купрієнко.

Наталя Лебедь тепер здає налізи кожні три місяці, а у парках та скверах користується спеціальними спреями від комах та кліщів.

Авторки - Юлія Ніколаєва, Маргарита Лисенко

Що відомо

  • За 1 квартал 2019 року на Сумщині було зареєстровано 12 випадків хвороби Лайма. За перший квартал 2020 року їх кількість збільшилася втричі.
  • Симптомом хвороби Лайма є специфічне почервоніння в місті укусу або на інших ділянках тіла (кільцеподібна еритема). Також можуть бути інші симптоми хвороби, які можуть "підказати" лікарю про можливість інфікування бореліозом.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди