"Вибір, небажаний для України": автор розслідування про ціни на харчі для військових прокоментував реакцію Міноборони

"Вибір, небажаний для України": автор розслідування про ціни на харчі для військових прокоментував реакцію Міноборони

Ексклюзивно
"Вибір, небажаний для України": автор розслідування про ціни на харчі для військових прокоментував реакцію Міноборони
. Фото: Facebook / Юрій Ніколов

Міністерство оборони не відреагувало належним чином на матеріали розслідування щодо ймовірного перевищення цін у контрактах на харчування для українських військових, оприлюднені у виданні "Дзеркало тижня", намагаючись розглянути проблему у закритому режимі.

Про це у коментарі Суспільному заявив автор розслідування, журналіст і засновник проєкту "Наші гроші" Юрій Ніколов.

"На жаль, Міністерство оборони продемонструвало, що робить вибір, небажаний для України й для суспільства. Оскільки Міністерство оборони хоче обговорювати свої закупівельні ціни на закритому засіданні у Верховній раді, а витік інформації хоче, щоб розслідувало СБУ. Тобто боротьба буде не з потенційно корупційним явищем, а з викривачем цього явища", — зазначив Ніколов.

На його переконання, це не сприятиме розв’язанню проблеми корупції в Україні.

"На жаль, вибір робиться в цю сторону і, як не гірко це визнавати, але, здається, що так корупційні "скрєпи", які десятиріччями міцно тримали Україну в російському полі, можуть залишитись неушкодженими", — наголосив журналіст.

Юрій Ніколов пояснив, що намагався отримати реакцію з боку урядових установ ще до оприлюднення статті.

"Перше, що я очікував, це приведення в норму контрактних цін харчів для воїнів, щоб з них не випирала така дика різниця з ринковими цінами. Друге, я очікував би кадрових висновків стосовно керівництва Міноборони, яке довело ситуацію по закупівлі харчів, а також і інших, що важливо, товарів для речового забезпечення воїнів, і, скажімо так, щоб ці висновки робились на рівні Верховного головнокомандувача, оскільки це — його пряма вертикаль і його парафія", — розповів чоловік.

Журналіст зауважив, що перед оприлюдненням розслідування видання "Дзеркало тижня" попередило про його зміст установи, яких стосувалась публікація.

"Я б не хотів втручатися в рішення, які має приймати Володимир Зеленський, але зі свого боку я і мої колеги з "Дзеркала тижня" зробили чимало зусиль, аби до публікації поінформувати всі зацікавлені інститути, які мали б вплинути на цю ситуацію. Задовго до публікації вони були поінформовані, вони бачили фактично наші матеріали, вони бачили контракти. Ми відправляли запит в Міністерство оборони, на яке воно за тиждень — тиждень, наголошую, — не знайшло можливості ніяким чином відреагувати. І їхня реакція вже по факту виходу публікації про те, що це, виявляється, ми маніпулюємо, а не Міноборони просто не хоче показувати, що там твориться у нього за лаштунками. Ну ось, на жаль, ситуація саме така", — зауважив він.

За даними розслідувача, контракт про постачання харчів був підписаний напередодні Нового року.

"Пройшло кілька тижнів, мої джерела серед військових повідомили, що вже, по-перше, там просто зриваються поставки — тобто там банально не довозять харчі. А, по-друге, те, що вони побачили в цінах на ці харчі, їх дико засмутило, скажімо так, і вони поділились зі мною цим контрактом. Тобто він просто почав діяти з початку нового року — січень. От чому саме зараз? Бо він з’явився, раніше його не було (контракту – ред.)", — повідомив Ніколов.

Журналіст розповів, що його колега отримав доступ до контракту за друге півріччя 2022 року, який містив набагато зрозуміліші ринкові ціни.

"Ті самі яйця, ми перевірили, у вересні, за контрактами Міноборони, коштували 6 гривень за яйце, у грудні — 9 гривень за яйце. Це хоч якось схоже на те, що зараз відбувається в магазинах, тим більше, що ціни на яйця справді тоді скакали вгору. Ну і якщо контрактна ціна на 10-20% вища від того, що відбувається в магазинах, це ще теж можна якось пояснювати умовами відтермінування платежу чи ще якісь там ризики у стосунках з державою", — зауважив розслідувач.

Ніколов підкреслив, що не робив би голослівних звинувачень через незначне підвищення цін у контракті.

"Але коли, вже після того, як яйця в магазинах пішли вниз, після осінньої ажіотажної історії, ціна в контракті Міноборони замість того, щоб з дев’яти (гривень — ред.) впасти, або хоча б залишитись на місці, — вона стрибнула до 17 гривень за яйце. Це не норма, вона не має жодного стосунку до якоїсь економіки чи до якихось розумних пояснень і, зрештою, замість будь-яких пояснень і навіть просто замість демонстрації актів про поставлені яйця, Міністерство оборони викатує історію про те, що "маніпуляція, обман, СБУ і ознаки підриву обороноздатності України", — обурився журналіст.

Відтак, на переконання журналіста, зависокі ціні у контракті міністерства має суто корупційну природу.

"Як на мене, підрив обороноздатності України — це взяти 13 мільярдів, половину забрати, купити "Мерседеса", а на решту годувати солдатів чим попало. Бо на 6 мільярдів можна багато хороших ніштяків купити для військових", — підсумував Юрій Ніколов.

Що написало "Дзеркало тижня" про розкрадання на закупівлях харчів для ЗСУ

21 січня видання "Дзеркало тижня" опублікувало матеріал журналіста і засновника проєкту "Наші гроші" Юрія Ніколова, у якому йдеться про те, що за участі Міністерства оборони України розкрадаються кошти на закупівлі харчів для ЗСУ.

Ніколов у статті аналізує угоду Міністерства оборони на послуги організації харчування у 2023 році військових частин, дислокованих у далеких від лінії зіткнення Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській і Черкаській областях на вартістю 13,16 мільярда гривень.

Порівнявши угоди на 2023 та 2021 роки та проаналізувавши актуальні ціни у магазинах, автор зазначає, що ціни на найбільш ходові харчі у новій угоді Міноборони виявилися завищеними у 2–3 рази.

Так, наприклад, зазначається, що Міноборони законтрактувало яйця по 17 грн за штуку, тоді як роздрібна ціна в магазині Києва зараз близько 7 грн за штуку, а картоплю замовили по 22 грн за кілограм, при цьому роздрібна ціна в магазині становить 8–9 грн.

За даними "Дзеркала тижня", контракт розміром 13 мільярдів гривень Міноборони уклало з ТОВ "Актив компані". Фірма зареєстрована у Києві і має статутний капітал у тисячу гривень.

При цьому відомо, що податкова служба анулювала у цієї фірми свідоцтво платника ПДВ через відсутність поставок і ненадання декларацій. А у 2019 році "Актив компані" фігурувало у кримінальному провадженні Нацполіції №12019100100003229.

Журналіст зауважує, що фірма для участі в тендері на поставку яловичини для установ виконання покарань і слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби буцімто подала підроблений акт, який не відповідав дійсності.

Заступниця голови комітету Мар'яна Безугла повідомила, що найближчим часом відбудеться засідання комітету Верховної ради з питань національної безпеки оборони та розвідки, на якому розбиратимуть інформацію "Дзеркала тижня" про те, що Міноборони розкрадає кошти на закупівлях харчів для Збройних сил України.

Читайте також

Міноборони підозрюють у розкраданні коштів, війська РФ активізувалася на Запорізькому напрямку. 333 день війни. Онлайн

На початок