Березанська громада. На Миколаївщині провели аудит роботи старостатів

Березанська громада. На Миколаївщині провели аудит роботи старостатів

Березанська громада. На Миколаївщині провели аудит роботи старостатів
Ілюстративне фото: Рixabay

За результатами 2022 року Березанська громада на Миколаївщині недоотримала 31 відсоток бюджетних коштів. На території громади зареєстровані майже 14,5 тисяч жителів та понад 4 тисячі внутрішньо переміщених осіб. 35 сіл поділені на 9 старостинських округів. Керівник громади Валерій Хоміцький вирішив замовити громадський аудит ефективності роботи управлінської структури громади, щоб зрозуміти, як оптимізувати витрати.

Про це Валерій Хоміцький розповів кореспондентам Суспільного.

За словами керівника громади, всього було проведено три аудити. Перший — це аудит освіти по школах, другий — аудит по старостинських округах і третій — аудит по селищній раді.

"Ми проводили його, щоб визначитися, чи на правильному шляху, скільки коштів є, скільки вільних буде коштів і чи правильно ми крокуємо", — розповів Валерій Хоміцький.

Зі слів Березанського селищного голови, дефіцит бюджету дуже значний. Якщо на 2022 рік було заплановано 130 мільйонів надходжень, то на 2023 рік ця сума зменшилась до 84 мільйонів.

Громадський аудит безкоштовно проводила громадська організація "Фонд розвитку міста Миколаєва".

Зі слів фінансової експертки Фонду Тетяни Золотухіної, критерії оцінки ефективності роботи стандартні: у зв'язку зі скороченням бюджетних надходжень треба виявити слабкі місця в управлінській структурі громади.

"По-перше, характеристика громади: віддаленість до адміністративного центру, кількість населення, кількість домогосподарств тощо, статистична інформація. Навантаження на посадових і не посадових осіб. Навантаження саме в нормогодинах. Активність населення: наскільки населення взагалі потребує таких публічних чи адміністративних послуг, які надає старостат", — пояснила методику проведення аудиту Тетяна Золотухіна.

Результати аудиту, на думку експертки, показали, що завантаженість старост та діловодів дуже низька. "Ми обґрунтували перспективний дизайн старостинських округів: зменшити навантаження на бюджет, разом із тим не допускаючи незручностей для мешканців, щоб мешканці могли отримувати в повному обсязі публічні послуги, які вони і отримували. Я не вбачаю виходом з цієї ситуації звільнення людей, я за перерозподіл обов'язків і відповідальності", — зазначила Тетяна Золотухіна.

За експертною пропозицією Фонду розвитку Миколаєва, замість дев'яти нинішніх старостинських округів має залишитись чотири:

  1. Лиманівський (з приєднанням до нього Василівського),
  2. Ташинський (з приєднанням до нього Краснопільського),
  3. Калинівський (з приєднанням до нього Щасливського та Андрієво-Зорине),
  4. Дмитрівський (з приєднанням сіл Андріївка, Попільне, Малахове та Марківка),
  • села Красне та Матіясове мають відійти в пряме підпорядкування Березанці.

"Ми запропонували не тільки новий адміністративний поділ по округах, а й зміну логістики. Потрібно перевести спілкування з центром громади або складових адміністративних послуг у режим онлайн. Зараз є відключення, обмежений доступ до інтернету, але у всіх є смартфони. Тут інше — цифрова грамотність. Далеко не всі люди похилого віку вміють працювати з інтернетом", — наголосила Тетяна Золотухіна і додала, що як експерти, вони тільки пропонують свої рекомендації, реальні кроки залежать від керівництва та жителів громади.

Березанський селищний голова Валерій Хоміцький каже, що для нього результати аудиту були очікуваними, а ось громадськість та місцеві депутати не дуже позитивно сприйняли плани щодо оптимізації старостинських округів.

"Зараз прийшов час, коли треба думати про війну, про громаду і про економію коштів. Є, допустимо, у нас такі близькі села, де три-п'ять кілометрів, де люди можуть і без старости обійтися, де люди можуть приїхати в Березанку. Ми зробимо виїзні комісії по старостах, вивчимо позицію людей. Вони всі переживають, що із закриттям старостатів не будуть надаватися послуги, певні пільги і все інше. Але це не так. Люди не розуміють, що ті гроші, які будуть зекономлені на старостатах, вкладуться в них, в нові системи, комп'ютери тощо", — зазначив Валерій Хоміцький.

Голова ГО ЕКО Березань Олексій Сидорчук вважає, що треба розвивати громадянське суспільство, зокрема створювати мережу Органів самоорганізації населення, щоб життя села не залежало від наявності там старости. Посадовець каже, що це рішення виправдане, бо зараз війна і треба ефективно використовувати кошти, при цьому люди не мають відчувати незручності, а посадові особи мають відпрацьовувати свою зарплату.

"Тут питання не лише в географічному чи адміністративному центрі цього старостинського округу, староста повинен усвідомити, що округ, це не тільки будівля, де він перебуває, а це територія, яку він повинен обслуговувати. Треба налагодити комунікацію, щоб старости були більш публічні, більш мобільні. Немає коштів утримувати таку неефективну, а саме це аудит показав, управлінську мережу", — зазначив Олексій Сидорчук.

Жителі громади мають можливість долучитися до публічного обговорення результатів аудиту. А певні підсумки дискусії планують підбити на дводенному "Форумі ефективного врядування і демократії участі для відновлення громад Миколаївщини". Відбудеться Форум у Березанці наприкінці січня 2023 року, за участі представників сусідніх Коблівської та Вознесенської громад.

Читайте також

Снаряд із Херсонщини. У Миколаївській області на вантажівці здетонував боєприпас

У знищене російськими військами село на Миколаївщині волонтери привезли корм для сотні покинутих собак

На Кінбурнському півострові, що на Миколаївщині, Сили оборони знищили техніку та особовий склад російської армії

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок