"Поки що він демонструє вірність Путіну, а не здоровому глузду": політолог розповів, чи чекає Лукашенка трибунал

"Поки що він демонструє вірність Путіну, а не здоровому глузду": політолог розповів, чи чекає Лукашенка трибунал

"Поки що він демонструє вірність Путіну, а не здоровому глузду": політолог розповів, чи чекає Лукашенка трибунал
Президент Білорусі Олександр Лукашенко. Фото: Getty Images

Юридичні основи для міжнародного трибуналу проти Олександра Лукашенка вже є, а введення санкцій проти Білорусі могли б стати превентивним ударом помічнику країни-агресора. Про це в телемарафоні Суспільне. Спротив розповів політолог, віцепрезидент аналітичного центру "Політика" Олег Лісний.

Про міжнародний трибунал

"Ми бачили, коли Лукашенко себе поставив себе в один ряд з Путіним і сказав, що він такий же монстр. Юридичні основи вже є, їх просто треба буде фіксувати, що і роблять. Лукашенко буде сидіти поряд з Путіним не на пресконференціях, а на лаві підсудних. Проте в нього є шанс ще якось "відпетляти", як він це вміє, але вже не в повному обсязі.

Якщо Лукашенко наважиться на надання збройних сил і перейде кордон України, однозначно в нього шляху назад не буде. Якщо він на якомусь етапі піде на співпрацю з цивілізованим світом, то він все одно буде в Гаазі або в якомусь іншому місці. Але тоді в нього будуть пом'якшувальні обставини. Поки що він демонструє вірність Путіну, а не здоровому глузду".

Читайте також: Біля кордону з Білоруссю на Рівненщині сили оборони відпрацювали знищення диверсантів

Про санкції

"Санкції стосовно Росії та Білорусі відрізняються. На мою суб'єктивну думку, це дуже погана історія. Білорусь є стороною війни. З її території був наступ на українську територію, з її території летять ракети, безпілотники, там готуються російські війська, тому, як на мене, логічним було б введення санкцій, тотожних тим, що проти Росії. Якщо Білорусь вдається до таких дій, то вона повинна страждати так само як і Росія. І це буде превентивний, як на мене, удар по помічнику, співучаснику агресора", — повідомив Олег Лісний.

Читайте також: "Лукашенко — хто завгодно, але не дурень": політолог про ІПСО та загрозу від Білорусі

Участь Білорусі у війні Росії проти України

До повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого на території Білорусі були зосереджені десятки тисяч російських військових, частина з яких брала участь у війні на українській території, а також здійснювала ракетні та авіаційні удари.

На початку травня 2022-го у Білорусі розпочалася раптова перевірка сил реагування. Колони білоруських військ рухалися в бік кордонів Литви і України. 26 травня не визнаний низкою держав світу президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що у Збройних Силах Білорусі планують утворити Південне оперативне командування поблизу кордонів з Україною. У серпні Білорусь знову продовжила військові навчання.

За даними Інституту вивчення війни, Лукашенко, з великою ймовірністю, й далі даватиме Росії доступ до повітряного простору своєї країни, аби висловити підтримку президенту Росії Володимиру Путіну.

30 жовтня Генштаб повідомив, що РФ перекидає війська в Білорусь. 1 грудня у Генштабі повідомили, що у Білорусі готують підрозділи танкової армії РФ. У Міноборони України запевнили, що ЗСУ готові до будь-яких викликів з боку Білорусі.

24 листопада Лукашенко заявив, що білоруська армія не зможе допомогти Росії у війні з Україною, не тому, що це політичне рішення, а тому, що "35-40 тисяч не вирішать проблеми". Наступного дня до Білорусі прибули російські генерали, щоб контролювати підготовку військових.

27 жовтня повідомлялось, що Білорусь, ймовірно, готується приймати військові ешелони з РФ. 30 жовтня Генштаб повідомив, що РФ перекидає війська в Білорусь.

3 грудня міністр оборони Росії Шойгу приїхав у Білорусь до Лукашенка. Вони обговорили підготовку та забезпечення білоруської армії, Лукашенко заявив, що російські білоруські військові готуються, як "єдине угруповання, єдина армія".

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок