“Планета Полин” та “Апокриф”. Оксана Забужко презентує дві нові книжки

“Планета Полин” та “Апокриф”. Оксана Забужко презентує дві нові книжки

“Планета Полин” та “Апокриф”. Оксана Забужко презентує дві нові книжки

Про збірку есеїв “Планета Полин”, розмови з Блаженнішим Святославом Шевчуком про християнство в творчості Лесі України та чому не варто називати Софію Яблонську – Яблонською-Уден ведуча Радіо Культура Олена Гусейнова розпитала письменницю Оксану Забужко, яка презентувала в ефірі дві нові книжки, які скоро побачать світ.

“У “Планети Полин” є своя структура: спочатку йдуть жіночі портрети, потім – чоловічі, а потім – колективні. Воно само так структурувалося, тому що книжка складається з текстів, які між собою розділені дистанцією в 20 років. Там навіть є один текст з минулого століття, але мені він здається важливим з огляду на постскриптум до нього. Йдеться про “Прощання з імперією” – есе, яке я писала пам'яті Бродського після його смерті”, – розповіла Оксана Забужко.

Читайте також: "Прохасько, Забужко, Жадан. 8 українських книжок, про які соромно не знати"

За словами письменниці, вона добирала до книжки різні тексти: й старі, й нові: “Але, як в романі, який принаймні в мене пишеться єдиним, цільним потоком з першої до останньої сторінки, все одно є момент, який настає, коли книжка починає писати себе сама і підказує, якою вона хоче бути. Для мене цей момент був тоді, коли я побачила, що вона досить чітко розпадається на жіночі есеї та чоловічі”.

“Планета Полин” та “Апокриф”. Оксана Забужко презентує дві нові книжки

“Плюс є ще фактор ринку і замовлення, адже есеїстика – це не завжди те, що ти пишеш з внутрішньої потреби, а те, що ти пишеш на замовлення якоїсь редакції. На щось ти погоджуєшся, на щось – ні. Погоджуєшся на те, що для тебе цікаво та екзистенційно важливо, в момент, коли ти розумієш, що десь з того йде прямий голос, якого ти надаєш своїм героям і героїням: Катерині Білокур, Софії Яблонській, Соломії Павличко, Ользі Токарчук, яка з’явилась в останню хвилину, коли мені бракувало ще одного жіночого обличчя в моїй галереї. Після жіночих та чоловічих портретів стало зрозуміло, що потрібен груповий портрет, потрібні спроби портретувати суспільство для того, щоб виставити маркери, як змінюється суспільство в процесі історії”, – пояснила Забужко.

Письменниця підкреслила, що ми не завжди розуміємо, який за останні 20 років пройшли величезний шлях як суспільство: “Всі ці портрети насправді – це спроби зробити портрет доби, історії, нашої столітньої непроговореної історії. Це ще один спосіб взяти її з розброблених ракурсів і спробувати скласти в один глобальний портрет”.

“Там є текст про Софію Яблонську, досі не друкований в Україні й написаний спеціально на замовлення музею Д’Орсе для збірника “300 жінок в історії фотографії всіх часів і народів”. Щоправда, музей негайно заличкував її, згадавши, що вона була й французькою громадянкою, тому може бути трактована як французька фотографиня. Вони її позначають як Софія Яблонська-Уден. Це смішно, бо вона друкувала свої фотографії під іменем Софія Яблонська, тому мені хочеться спеціально наголосити, що не треба звикати називати її Софією Яблонською-Уден тільки тому, що французи вирішили її поставити собі на п’єдестал".

Також, за словами письменниці, в збірці вперше з’являється текст про Юрія Шевельова: “Він написаний на замовлення Лундського університету в Швеції як передмова до збірника пам'яті Шевельова, котрий готується славістичним відділом. Це версія, якої українці не читали і не бачили, узагальнюючий мемуар про Шевельова і те, що він означав для мого покоління в діалозі “розстріляного відродження”, представником якого він прийшов до нас у 90-ті”.

“Планета Полин” та “Апокриф”. Оксана Забужко презентує дві нові книжки

Друга книжка Оксани Забужко, яка скоро вийде друком – “Апокриф” – присвячена п'єсам Лесі Українки, об’єднаним християнською тематикою, біблійним символам та євангелістичним текстам в творчості Лесі Українки. “Апокриф” складається з двох частин: власне драм Лесі Українки та чотирьох розмов про Лесю Українку з Блаженнішим Святославом Шевчуком.

Читайте також: "Як і чому книжки про Гаррі Поттера роблять нас кращими?"

“Це дуже важлива книжка, сподіваюсь не лише для мене, але й всієї української культури. Я довго її чекала, адже вона мала вийти друком ще місяць тому, а сьогодні в паралельній реальності мав відбуватися Книжковий Арсенал, на якому я би могла її представити. Щодо “Планети Полин”, то на неї є передпродаж, а “Апокриф”, на який я справді чекала понад півроку, лише з наступного тижня “йде” в друкарню. Але, я думаю, що на таку книжку можна й довше почекати”, – розповіла Оксана Забужко.

“Щодо того, як дійшло до цієї книжки,то було дуже багато питань, які для мене певною мірою залишалися незакритими ще з минулого десятиліття, з часу моєї роботи над “Notre Dame D’Ukraine”. Попри все те, що я тоді розкопала в дуже драматичних і складних стосунках Лесі Українки з християнством і її інтересу до ранньохристиянських сюжетів, у мене залишилась ціла низка відкритих питань. Я розуміла, шо тут потрібна розмова з фахових теологом, який був б очитаний професійно в екзегетичній літературі і міг би раз і назавжди закрити тему так званого атеїзму Лесі Українки. Вона дуже не любила церковної ієрархії та російського православ'я, але при тому назвати її атеїсткою чи агностичкою ніяким чином не можна”, – пояснила письменниця.

Відтак Оксана Забужко потребувала втручання фахового теолога, але одночасно й теолога, який мав би добрий смак до літератури: “І якраз тут мені неймовірно пощастило на знайомство із Блаженнішим Святославом Шевчуком, котрий є не тільки доктором Папського університету в Римі, який він закінчив і зробив там докторат з морального богослов’я, але й котрий відкрився мені при першому знайомстві, коли почав по-читацькому радісно дякувати за “Музей покинутих секретів”.

“До 150-літнього ювілею Лесі Українки час згадати про неї як про автора християнського, хай не за переконаннями, а за світовідчуттям, за способом переживання. І Блаженніший в ході наших розмов доводить, що чуттєвість Лесі Українки була глибоко християнською”, – підсумувала Оксана Забужко.

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯРадіо ПроміньРадіо Культура