Кулани, дикі коні, водяні буйволи і бабаки: як на Одещині відбувається ревайлдинг

Кулани, дикі коні, водяні буйволи і бабаки: як на Одещині відбувається ревайлдинг

Ексклюзивно
Кулани, дикі коні, водяні буйволи і бабаки: як на Одещині відбувається ревайлдинг
Водяні буйволи. Фото: Andrey Nekrasov

Кілька років громадська організація Rewilding Ukraine займається відновленням екосистем в дельті Дунаю та в Тарутинському степу і 2022 рік не став виключенням, попри повномасштабну війну з Росією. Що вдалось зробити за минулий рік і як ревайлдинг впливає на природу Одещини в ефірі "Українського радіо. Одеса" Суспільному розповів фахівець із відновлення екосистем Rewilding Ukraine Олег Дьяков.

Ревайлдинг — це прогресивний підхід до природи, який передбачає відновлення екосистем до стану, який був до втручання людини. Для цього повертають на такі місцевості повертають притаманні їм тварини, а це — запускає певні процеси, що надалі позитивно впливають на біорізноманіття території. Наприклад, в рамках ревайлдингу в Одеській області в дельті Дунаю оселили водяних буйволів і диких коней, а в Тарутинському степу — ланей і куланів.

"Ми в першу чергу намагаємося завозити таких тварин, які дійсно тут колись мешкали чи є їх нащадками та можуть виконувати ті самі функції. Наприклад, дикий кінь тарпан був ще на початку 20 сторіччя, а зараз його просто не існує. А в Придунав’ї десь два-три сторіччя тому ці дикі коні мешкали, навіть в історичних нарисах є інформація про те, як місцеві мешканці полювали на них. Тому ми працюємо з породами, які дуже близькі та сподіваємося, що в майбутньому зворотнім схрещуванням вдасться отримати практично ідентичних тварин тим, які були ще донедавна", — розповів Олег Дьяков.

Дикі коні в дельті Дунаю ревайлдинг
Дикі тарпановидні коні. Фото: Rewilding Ukraine

Вперше народились дикий кулан і бабак в Тарутинському степу

У 2022 році тварини, яких завезли в Тарутинський степ, дали потомство. Дитинча з'явилося у першої групи куланів, яких завезли із заповідника "Асканія-Нова", і у бабаків степових.

"У цьому році у нас в тарутинському степу вперше на території Європи народився дикий кулан і це, мабуть, вперше за останні там 200-250 років. Для території Буджаку і південної Бессарабії це важливий аспект", — зазначив Олег Дьяков.

Куленя народилося навесні й зараз це практично доросла тварина. За нею і її стадом спеціалісти із Rewilding Ukraine стежать за допомогою GPS-трекерів, які вбудовані в ошийники.

"Так ми можемо відстежувати місцезнаходження стада і робити певні висновки: наприклад, де ці тварини частіше стають на ночівлю, як вони пересуваються, в які сезони року де вони переважно знаходяться, як вони між собою спілкуються, а також як вони реагують на появу хижаків. На території Тарутинського степу є вовки, особливо в зимовий період вони з території Молдови заходять", — розповів Дьяков.

Повернення хом’яка звичайного до Тарутинського степу

У 2022 році Rewilding Ukraine разом з київським зоопарком зробили експеримент зі збільшення популяції хом’яка в Тарутинському степу. Цей вид колись був дуже поширеним і населяв майже всю територію України, а за останні десятиліття майже зник в природі і занесений до Червоної книги України.

"Поки що це було три тварини: тато, мати і їх син. Ми їх розмістили у спеціально підготовлених невеличких вольєрах, де вони мають перезимувати, адаптуватися повністю до природних умов і по весні, сподіваємося, що вони утворять дику колонію", — розповів Олег Дьяков.

За його словами, відновлення гризунів багатьох видів на території Тарутинського степу — це дуже важливо. По-перше, вони слугують їжею для малих і середніх хижих тварин, по-друге, вони перемішують родючий ґрунт нижчими шарами, збільшуючи товщину саме родючих ґрунтів.

Як ревайлдинг впливає на екологію одеського регіону

За словами Олега Дьякова, тварини, яких завозять до територій, що потребують відновлення, створюють умови для життя інших видів. Наприклад, водяні буйволи можуть викопувати невеликі ставки чи великі калюжі, які привертають увагу багатьох інших тварин і стають місцем їхнього існування.

"Українська сіра степова худоба, якою ми теж займаємося, очищує від рослинності ділянки ґрунту і таким чином утворюють пилові ванни. І оці очищені від іншої рослинності ділянки слугують дуже цікавими місцями для проростання тих видів рослин, які не могли вирости у випадку, коли вся ця ділянка була б задернована", — сказав спеціаліст.

Крім рослин таке очищення територій позитивно впливає і на тварин. Зокрема, як зазначає Олег Дьяков, в адаптаційно-репродукційному вольєрі в Тарутинському степу екологи помітили, що бабаки частіше створюють свої колонії саме на таких ділянках.

"Інший важливий аспект пов'язаний із кліматичними змінами, в нашому випадку це сильні посухи і пожежі. Тут тварини і процес їх випасання мають важливу роль: вони виїдать фітомасу і пожежа не розповсюджується. Наприклад, коли на островах в дельті Дунаю йде пожежа в очереті, люди ніколи не забирають свою худобу, тому що вони настільки виїдають рослинність, що на територіях, де вони знаходяться, нема розповсюдження пожежі", — розповів Дьяков.

Плани ревайлдингу на Одещині у 2023 році

У 2023 році Rewilding Ukraine буде продовжувати відновлювати й покращувати водообмін на півдні регіону: це Стенцівсько-Жебріянські плавні в дельті Дунаю, Старонекрасівські плавні та озера Саф'яни, Лунг та Катлабух, озеро Картал. А також — збільшувати кількість тварин на підшефних територіях.

"Плануємо завезення нових тварин: оленя шляхетного, лань європейська, буйволів, українська сіра худоба, бабаки, хом’яки й ховрахи. Ми б хотіли завезти куланів, але, на жаль, біосферний заповідник Асканія-Нова, звідки ми їх привозили раніше, та в перспективі ми планували працювати з островом Бірючий, зараз знаходяться під окупацією. Ми дуже сподіваємось, що у 2023 році територія буде звільнена і тварини будуть збережені", — зазначив Олег Дьяков.

Читайте також

  • В дельті Дунаю на Одещині народилися 22 дикі тваринки різних видів
  • "Вплинуть на екотуризм". У дельті Дунаю випустили 20 диких коней
  • Відновлення популяції. У Дунайському заповіднику випустили зграю молодих пугачів

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок