Чотири роки томосу: які зміни відбулися в житті Вінницької єпархії

Чотири роки томосу: які зміни відбулися в житті Вінницької єпархії

6 січня 2019 року у Стамбулі делегація Православної церкви України отримала томос про автокефалію. Його було вручено предстоятелю ПЦУ митрополиту Епіфанію під час спільної літургії зі Вселенським патріархом. Що змінилося за чотири роки в області та в житті Вінницької єпархії, зокрема, в ефірі Українського радіо Вінниця розповіли начальник обласного управління у справах національностей та релігій Ігор Салецький та секретар Вінницької єпархії Православної церкви України протодиякон Владислав Демченко.

З 2019 року розпочався активний процес зміни підлеглості релігійних громад Української православної церкви в єдності з московським патріархатом до Православної церкви України, розповідає Ігор Салецький. Держава, каже, запровадила чіткий алгоритм такого переходу.

"На сьогоднішній день, якщо брати православні спільноти, на території Вінниччини діє 950 релігійних громад УПЦ в єдності з московським патріархатом і 525 релігійних ПЦУ. Крім того, діє 17 релігійних громад древньої православної старообрядної церкви", — каже Ігор Салецький.

За його словами, після 24 лютого 2022 процес зміни підлеглості релігійних громад з Української православної церкви в єдності з московським патріархатом до ПЦУ пришвидшився. За період 2022 року більше 150 релігійних громад провели збори і прийняли рішення щодо зміни підлеглості.

"Негативний наратив, який повторюється зараз, це про те, що УПЦ в єдності з московським патріархатом — це найбільша церква в Україні. У нашому органі державної влади ми робимо зараз ревізію релігійних громад православного спрямування. За кількістю релігійних громад УПЦ на сьогодні юридичних осіб є, можливо, і найбільша. Якщо ж говорити за кількістю віруючих, то всі соціологічні дослідження показують, що найбільше віруючих — це прихильники саме ПЦУ", — розповідає Салецький.

За словами протодиякона Владислава Демченка, нині людей, охочих приєднатися до ПЦУ, набагато більше, ніж показує статистика.

"Люди часто роблять цю справу так, як вони це розуміють: вони збирають збори релігійної громади, голосують. І потім лише повідомляють єпархіальний центр, що такі збори відбулися. І коли вони повідомляють, то вони думають, що це все, що рішення прийнято, бо їх багато сотень, а тих — пʼятеро чи десятеро людей. А виявляється, що це все треба робити згідно з законом, документи правильно підготувати. Все це не так просто, тому й розтягується на певний час", — розповідає Владислав Демченко.

З томосом, каже, не тільки церква, а й Україна отримала духовну незалежність.

"Духовна незалежність відбулася. За цей час, якщо говорити про статистику, у нашій Вінницько-Барській єпархії (це не вся Вінницька область, а частина тих парафій, які нам підпорядковані, понад сто), то за торік майже 50 парафій приєдналися до ПЦУ", каже Владислав Демченко.

На сьогодні змінилося багато що, розповідає протодиякон.

"Якщо говорити, наприклад, про Різдво, то деякі громади ПЦУ відсвяткували Різдво 25 грудня — так як запропонував священний синод нашої церкви. Тобто ми ще не говоримо про перехід на новий календар, але у звʼязку з тим, що є такий запит у суспільстві, щоб відзначати Різдво Христове (не католицьке, як дехто каже, намагається дорікати) з усіма православними церквами світу, які також святкують у цей день Різдво Христове, то ми відсвяткували. Частина ще буде 7 числа святкувати. Тому радість різдвяна продовжується, вона поєднується з радістю отримання незалежності, автокефалії нашої церкви, духовної незалежності України".

З-понад ста парафій Вінницько-Барської єпархії близько 50% вже відсвяткували Різдво 25 грудня.

Читайте також

  • Деколонізація топонімів: у Вінницькій територіальній громаді перейменували 45 зупинок громадського транспорту
  • "Осині гнізда": у Вінниці дітей-переселенців навчали готувати різдвяний десерт
На початок