"Від патріарха Філарета до національного відродження": як з'явилося Радіо Культура 20 років тому

"Від патріарха Філарета до національного відродження": як з'явилося Радіо Культура 20 років тому

"Від патріарха Філарета до національного відродження": як з'явилося Радіо Культура 20 років тому

Радіо Культура 20 років. Як воно зародилося, з якими програмами вийшло в ефір та який шлях було пройдено за цей час – про це в ефірі Радіо Культура розповіли керівник Українського Радіо у статусі державного мовника Анатолій Табаченко, заступник директора Каналу духовного відродження Радіо Культура у 2003 році Володимир Татаренко та екскерівниця Радіо Культура Нелля Даниленко.

Канал виконував дуже важливу функцію національного відродження.

Як зародилося Радіо Культура

"У 1991 році в радіоефірі було три загальноукраїнських радіоканали. Перший канал — змішаний союзнореспубліканський, де були передачі з Москви та Києва. Другий — виключно український інформаційно-музичний Промінь. Третій — всесоюзне радіо "Маяк". Тоді було ухвалено рішення, що всі три канали мають бути виключно українськими. І замість радіо "Маяк" створили культурний канал Радіо-МУЗ про літературу, музику, театр тощо.

Магія прямого етеру з ветераном Українського Радіо Анатолієм Табаченком

Спочатку цей канал виконував дуже важливу функцію національного відродження, тому що в умовах тоталітарної держави історія була викривлена, були величезні білі плями в національній літературі, коли ми не знали про плеяду українських письменників-патріотів, які були знищені радянською владою. Тож канал мав на меті покінчити з такою прогалиною.

"Від патріарха Філарета до національного відродження": як з'явилося Радіо Культура 20 років тому
Керівник Українського радіо у статусі державного мовника Анатолій Табаченко.

З одного боку, був дуже потрібен патріотичний зміст. З іншого – канал був дещо статичним на відміну від Першого каналу, де активно йшли прямі ефіри, та Променя, де звучала нова українська музика. І коли в 2003 році третій канал став Радіо Культура, тоді він почав по-справжньому змінюватися", — розповідає Анатолій Табаченко.

Керівництво змогло створити дуже сприятливі умови для творчої молоді, яка прийшла тоді на канал.

Про участь патріарха Філарета у розвитку каналу

За ідеєю Леонтія Даценка, спочатку це мав бути Канал духовного відродження Радіо Культура. Володимир Татаренко розповідає, що у 2002 році в нашому суспільстві відбувалися процеси відродження духовності, з'являлися нові церкви та розвивалися ті, що вже були, тож виникла думка зробити на державному радіо такий канал. Як наслідок, на третьому каналі було створено редакцію релігійно-пізнавальних передач, яку очолила Лідія Гончар.

"Від патріарха Філарета до національного відродження": як з'явилося Радіо Культура 20 років тому
Заступник директора каналу Духовного відродження Радіо Культура у 2003 році, завідувач Музею історії урядів України Володимир Татаренко. Фото: Українське Радіо

"Ми готували дуже багато передач саме духовного й релігійного спрямування. Спілкувалися з патріархом Філаретом, митрополитом Володимиром, з керівництвом Української Автокефальної церкви та з багатьма священниками, які нас підтримали. Одна із думок була такою: треба, щоб кожен день починався з духовного слова. Тож був задум, щоб кожен день починався з п'ятихвилинки "Спочатку було слово". І першим, хто взяв участь у передачі, був патріарх Філарет", — каже Володимир Татаренко.

Вихід Радіо Культура на новий професійний рівень — це значною мірою заслуга Леонтія Даценка.

Про початок передач у прямому ефірі

"Щоп'ятниці в нас виходила дуже гостра програма "На перетині думок", де порушувалися важливі й суперечливі питання. До нас приходили гості й сперечалися в прямому ефірі, був інтерактив зі слухачами, і це було дуже цікаво, адже збиралося багато людей, які щиро люблять і вірять в Україну й щасливі, що є канал духовного відродження, де можна висловити власну думку. А коли приходила знакова постать, можна було поставити зручні чи незручні запитання. І все це була така динаміка, яка, я вважаю, була на користь Україні, зокрема Радіо Культура", — згадує Нелля Даниленко.

"Від патріарха Філарета до національного відродження": як з'явилося Радіо Культура 20 років тому
Заслужена журналістка України, ведуча, режисерка та екскерівниця Радіо Культура Неля Даниленко. Фото: Українське Радіо/Facebook

"Керівництво змогло створити дуже сприятливі умови для творчої молоді, яка прийшла тоді на канал. Тоді з’явилася пара ведучих – Дмитро Хоркін та Тетяна Литвинова, які зуміли створити драматизм і зіткнення різних поглядів у прямому ефірі, і це те, що насправді може максимально викликати інтерес радіослухачів", — додає Анатолій Табаченко.

Політика витіснення Українського Радіо з інформаційного простору тривала до 2014 року.

Про створення Будинку звукозапису та постать Леонтія Даценка

"Леонтій Даценко — це генератор ідей. Зокрема ідея прямих ефірів належить йому. Крім того, було проведено чотири конкурси радіоп'єс. Програма "На перетині думок", де бралися за барки та наближалися до істини у дуже складних питаннях культури й духовності, — також його ідея. Це людина, яка дуже любила і любить Радіо Культура, і він віддавався повністю цій роботі", — зауважує Нелля Даниленко.

Анатолій Табаченко додає, що Даценко доклав зусиль до того, що на Радіо Культура активно запрацював Будинок звукозапису Українського Радіо.

"Від патріарха Філарета до національного відродження": як з'явилося Радіо Культура 20 років тому
Перший керівник Радіо Культура, заслужений журналіст України Леонтій Даценко. Фото: Українське Радіо

"Це прекрасна технічна база, найкраща акустична студія в Україні для запису симфонічного оркестру. І відтоді стали регулярно проводити прямі ефіри з великої концертної студії, зокрема творчі вечори знакових діячів української культури. У прямому ефірі запрацювали наші художні колективи. І нині Будинок звукозапису став справжнім сценічним майданчиком. Тож загалом вихід Радіо Культура на новий професійний рівень — це значною мірою заслуга Леонтія Даценка", — каже Табаченко.

Мені дуже хочеться, щоб люди слухали і бачили.

Про обмеження кількості доступних FM-частот

Анатолій Табаченко розповідає, що політика витіснення Українського Радіо з інформаційного простору тривала до 2014 року. І коли прийшов новий склад Національної Ради з питань телебачення і радіомовлення, коли ситуація в країні докорінно змінилася, тоді почалося відродження, і вони отримали частоти.

"Ми хотіли бути почутими. На мою думку, новий етап розвитку Радіо Культура почався після 2017 року, коли воно стало Суспільним. Тоді насправді відкрилося нове дихання і вийшло багато класних радіопроєктів, зокрема 30-серійний фільм "Ліки від амнезії. 30 історій про українську незалежність" та "Я — Віртуоз". Тож Радіо Культура — це не просто засіб інформації, який висвітлює культурне життя. Це потужний генератор культурно-мистецьких подій", — зазначає Анатолій Табаченко.

"Від патріарха Філарета до національного відродження": як з'явилося Радіо Культура 20 років тому
Суспільне Харків

На нашому каналі створюється продукція на експорт, і вона з величезними успіхами розходиться у світі.

"Слухаєш, але бачиш": секрет радіофільмів

"Радіофільм чомусь поступово сходив з арени й забувався. Якщо це художньо-документальний радіофільм, то це поєднання й ігрових моментів, і відтворення фактів, і сам документальний матеріал. І все це треба поєднати в композицію так, аби нічого не можна було викинути, бо інакше порушиться вся композиція, — це неймовірно цікаво. Це цілий світ", – розповідає Нелля Даниленко.

А ще вона зазначає, що цікаво працювати і з акторами, і зі звукорежисерами. Їм потрібно розвивати внутрішнє бачення, аби знати, як через звуки історію побачив слухач.

"І мені дуже хочеться, щоб саме так і виходило. Щоб люди слухали і бачили", — додає Даниленко.

"Від патріарха Філарета до національного відродження": як з'явилося Радіо Культура 20 років тому

Про культурну дипломатію

"Радіо Культура є членом Європейської телерадіомовної спілки, і ми єдині в Україні маємо можливість обмінюватися музичними програмами. Все найкраще, що з'являється у світовому класичному мистецтві, звучить на каналі, зокрема щорічний традиційний новорічний Віденський бал.

Водночас на нашому каналі створюється продукція на експорт, і вона з величезними успіхами розходиться у світі, як-от постановка Дмитра Бортнянського "Алкід" в Одеській опері під керівництвом диригентки Оксани Линів", — каже Анатолій Табаченко.

Радіо Культура зростало та змінювалося протягом 20 років. Спочатку воно відроджувало українську історію та культуру, а зараз представляє український фольклор, підносить традиційне українське мистецтво.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

На початок