Російська гросмейстерка Алєксандра Костенюк змінить "спортивне громадянство" з 2024 року: за кого гратиме шахістка

Російська гросмейстерка Алєксандра Костенюк змінить "спортивне громадянство" з 2024 року: за кого гратиме шахістка

Російська гросмейстерка Алєксандра Костенюк змінить "спортивне громадянство" з 2024 року: за кого гратиме шахістка
Anna Shtourman / FIDE

Наразі ексчемпіонка світу грає під нейтральним прапором FIDE.

Російська шахова гросмейстерка Алєксандра Костенюк представлятиме Швейцарію на міжнародному рівні. Про це оголосили у Федерації шахів Швейцарії.

Статус гросмейстерки Костенюк отримала у 2004 році. У 2008-2010 роках росіянка утримувала звання чемпіонки світу з шахів, а у 2021-му вперше в кар'єрі виграла світову першість з рапіду у Варшаві, не зазнавши жодної поразки.

Під прапором РФ Костенюк виступала до травня 2022 року. Після початку повномасштабного російського вторгнення до України почала грати під нейтральним прапором Міжнародної федерації шахів (FIDE).

У Швейцарії оголосили, що приймуть Костенюк до своєї команди гросмейстерок. Також вона зможе за потреби виступати за чоловічу команду. Окрім російського, шахістка утримує швейцарське громадянство після шлюбу з громадянином країни.

Утім, офіційно представляти Швейцарію Алєксандра зможе тільки з початку 2024 року. Дворічний термін поза виступами під прапором однієї країни дозволяє спортсменам змінити національні федерації без потреби сплачувати компенсацію, що б у іншому разі складала 10 тисяч доларів.

Хто така Алєксандра Костенюк

  • 38-річна гросмейстерка з Росії, що виступає під нейтральним прапором FIDE.
  • Чемпіонка світу з класичних шахів. Здобула титул у 2008 році, поступившись ним у 2010-му. Чемпіонка світу зі швидких шахів (рапід) 2021 року.
  • Чемпіонка Європи 2004 року. Дворазова чемпіонка Росії (2005, 2016).
  • Десята найсильніша шахістка світу в рейтингу FIDE станом на січень 2023 року.
Читайте також: Дві українки увійшли до топ-10 найкращих шахісток світу на старті 2023 року: рейтинг FIDE

Що відомо

  • У швейцарській федерації також оголосили, що за місцеву збірну виступатиме українка Марія Манько, що виїхала до Швейцарії. Близька до переходу й інша українка, 15-річна Софія Гризлова.
  • Спортсмени, що виступають під прапором FIDE, не належать до національних федерацій. Статус "спортсмена під прапором FIDE" дозволяє шахістам брати участь у змаганнях під егідою організації, водночас не представляючи жодну з країн.
  • Від початку повномасштабного вторгнення Росії за підтримки Білорусі до України FIDE заборонила представникам обох країн виступати на своїх турнірах під державними прапорами. Попередньо таке становище зберігатиметься до початку 2024 року.
Читайте також: Міжнародна федерація шахів продовжила нейтральний статус представників Росії та Білорусі: що це означає
На початок