Вишиванки ХХ століття зберігають у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту

Вишиванки ХХ століття зберігають у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту

Вишиванки ХХ століття зберігають у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту

Вишиванки ХХ століття зберігають у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту. Директор закладу Василь Коцан розповідає: це сорочки Іршавського та Перечинського районів. Загалом в колекції музею понад 1000 вишитих сорочок. Напередодні Дня вишиванки, який відзначатимуть 21 травня, Ірина Олаг відвідала музей.

Старе село – єдиний на Закарпатті музей під відкритим небом. Тут зібрані давні хатини з різних районів області.

Директор музею архітектури та побуту Василь Коцан проводить для знімальної групи Суспільного екскурсію. Розповідає:

«Знаходимося на подвір’ї хати з села Стеблівка Хустського району. Це центральна частина Закарпаття. Тут ми з вами бачимо представлені сорочки Мараморощини. Саме в цій частині Закарпаття збереглися майже до середини XX століття традиційні автентичні довгі жіночі сорочки».

Заспульниця - традиційна вишиванка Хустського району

Заспульниця - традиційна вишиванка Хустського району

Сорочки Хустщини, які мали прямокутну вишивку, називали заспульниці* . У кінці 19 століття вони були одно- або двоколірні. Згодом стали багатоколірними, каже Василь Коцан. Показує сорочку, де головним елементом виступає восьмикутна зірка або так звана розета. «Такі сорочки з розетами намагалися вишивати у жінок вже заміжніх», — розповідає Васиь Коцан.

Традиційна вишиванка Хустського району

Традиційна вишиванка Хустського району

Довгі сорочки були характерні не лише для Хустщини, а, зокрема й, Іршавщини. Відрізнялися лише кроєм.

Традиційна вишиванка Іршавського району

Традиційна вишиванка Іршавського району

«Іршавські сорочки обов’язково кроїли, — провадить далі директор музею. — Крій фактично, як у хустських, але верхню частину передньої пілки * кроїли зі спеціального полотна, яке ткалося так званим чинуватим* тканням. Якщо ближче підійти до цього полотна можемо побачити різні узори. Тут ромби, трикутники і т.д. Якщо на Хустщині, майже, завжди у всіх сорочках були волани – фидриші* , то на Іршавщині цього не робили»

«Ми з вами перемістилися до хати з села Бедевля Тячівського району. Тячівщина частково Виноградівщина – це прикордонний регіон, який межує із Румунією, Угорщиною у зв’язку з цим відповідні впливи етнічні маємо і в народному одязі.

За словами Василя Коцана для Тячівщини та Виноградівщини характерні волоські сорочки, які запозичили з румунських сіл.

Традиційна вишиванка Виноградівського району

Традиційна вишиванка Виноградівського району

«Для виноградівських волоських сорочок характерна велика широка прямокутна вставка. Ці прямокутні вставки, так звані пуслики* , у народі називали. Їх шили на окремому шматку полотна і потім пришивали до стану сорочки. Так само як і рукави окремо шилися»

Гуцули на Рахівщині теж мають свої традиційні елементи сорочок.

Традиційна вишиванка Рахівського району

Традиційна вишиванка Рахівського району

«Дещо різняться вони у крої від тих же долинянських сіл. Хоч сорочка й довга, але характерною особливістю гуцульських сорочок було те, що у нижній частині вшивали бічні вузькі пілки*. Так звані тритільниці. Характерною особливістю гуцульської жіночої сорочки було також й те, що поздовжній розріз пазухи обов’язково робився на передній частині, а не ззаду як це було на Іршавщині або Хустщині»

За словами Василя Коцана, століття тому за вишивкою на рукавах у жіночих сорочках визначали, з якого району чи села людина.

* * *

Заспульниця - закарпатська старовинна жіноча довга вишита сорочка.

Пілка - елемент бічної частини сорочки, який пришивають до деталей спинки і до рукавів.

Чинувате (саржеве) ткання - переплетення на чотири ремізки (пристрій у ткацьких верстатах, яким розділяють нитки), яким ткали найтонше за структурою і рельєфне за фактурою полотно.

Фидриші (волани) - оздоба для одягу, різновид рюшу, оборка.

Пуслики - вид одягу.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди