Експертна думка: чи працює підтримка бізнесу на карантині

Експертна думка: чи працює підтримка бізнесу на карантині

Експертна думка: чи працює підтримка бізнесу на карантині

Уряд запропонував низку інструментів, які, на думку посадовців, мають допомогти малому та середньому бізнесу "пережити" карантин внаслідок пандемії COVID-19. Наскільки дієвими є подібні ініціативи Суспільне запитало у фінансової експертки бухгалтерської компанії Ольги Джамбової.

Ольга Джамбова, головний бухгалтер бухгалтерської "Солвенсі". Працює із підприємцями, представниками малого, середнього та мікробізнезу, надає бухгалтерські послуги більш ніж 200-м запорізьким компаніям.

Ольга Джамбова, фінансова експертка. Фото з особистої сторінки у FacebookFacebook

Ольга Джамбова, фінансова експертка. Фото з особистої сторінки.

Участь бізнесу у державній програмі «Доступні кредити: 5-7-9%»

Державна програма «Доступні кредити: 5-7-9%» передбачає отримання кредиту для підприємців під 5% (для бізнесу з річним доходом до 50 млн грн за умови найму двох нових працівників протягом року), 7% (для бізнесу із річним доходом до 50 млн грн без вимог до створення нових робочих місць) чи 9% річних (для бізнесу із річним доходом від 50 до 100 млн грн).

На період карантину Уряд збільшив максимальну суму кредиту до 3 млн грн, розширив коло суб'єктів підприємництва та цілей на отримання позики, запровадив механізм рефінансування під 0% за діючими кредитам бізнесу за умови збереження робочих місць та зарплат найманим працівникам.

За словами Ольги Джамбової, чимало її клієнтів захотіли отримати позику на розвиток бізнесу, але жоден не зміг. Проблема - у складних додаткових умовах, через які взяти позику у держави проблематично. Таким чином жоден з понад 200 клієнтів бухгалтерської фірми, в якій працює Ольга, не зміг отримати кредит під низький відсоток, або відмовився від намагань це зробити, через складність процедури.

Фінансова допомога при частковому безробітті на період карантину

Цей механізм передбачає компенсацію витрат на заробітну плату працівників із розрахунку 2/3 тарифної ставки (окладу), але не більше мінімальної заробітної плати, встановленої на 2020 рік (4723 грн) за умови не скорочення працівників та сплати ЄСВ (єдиного соціального внеску) протягом останніх 6 місяців. Реалізація механізму здійснюється через територіальні підрозділи Центру зайнятості.

Як зазначає експертка, є певні умови, які роблять подібну допомогою фактично неможливою. Перш за все - обмежений час подачі документів для її отримання. Деякі центри, де приймали заявки від підприємців, до кінця терміну так і не мали роз'яснень щодо порядку обслуговування бізнесменів. Як результат - подати документи вчасно було неможливо.

Також суттєвою перепоною було те, що підприємець спершу повинен був виплатити зарплату зі своїх коштів, а потім чекати на компенсацію. За заявкою про компенсацію могла прийти відмова. Таким чином, якщо підприємство втратило дохід, а керівник повинен розпланувати кризову бухгалтерію, доводиться або відмовлятися від подібної державної послуги, або ризикувати. У цій ситуації надійніше просто призупинити діяльність підприємства.

Крім того, на подібну компенсацію може розраховувати лише середній та малий бізнес, який займається виробництвом. Мікробізнес (компанія, де працює до 10 найманих працівників) залишився “за бортом” допомоги. Ольга Джамбова запевняє, що її клієнти не змогли отримати цей бонус від держави.

Допомога на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої груп платників єдиного податку

Цей бонус може призначатися на період карантину та на один місяць після нього одному з батьків на кожну дитину до досягнення нею 10-річного віку. Розмір - один прожитковий мінімум, встановлений для дітей відповідного віку, станом на 1 січня 2020 року. Відтак, на малечу до 6 років - 1779 грн, від 6 до 10 років - 2218,00 грн.

Ініціатива, яка справді спрацювала, - це видача коштів на допомогу дітям підприємців першої та другої груп оподаткування. Втім бухгалтерка зауважила, що є певна соціальна несправедливість у критеріях допомоги у обмеженні віку дітей саме десятьма роками, адже діти в 11 років ще не можуть заробити на життя (закони України дозволяють часткове працевлаштування дітей віком від 14 років).

На думку Ольги, несправедливо оминули такою допомогою ІІІ групу оподаткування. З її досвіду - ці підприємці не багатші за своїх колег з першої та другої груп. Навпаки, буває так, що для реєстрації великої мережі бізнесмени використовують по 20-30 ФОПів. У той час, як деякі підприємці за родом діяльності не можуть обрати іншу форму оподаткування. Але від цього в умовах карантину більше прибутку не стає, тому ФОПи ІІІ групи так само потребують допомоги.

До відома:

За інформацією Департаменту економічного розвитку і торгівлі Запорізької облдержадміністрації, в області у поточному році на базі центрів надання адміністративних послуг міст Запоріжжя, Мелітополя та Веселівської селищної ради відкрито інформаційні пункти підприємця (ІПП), до яких можна звертатись у разі виникнення будь-яких питань, пов’язаних із підприємницькою діяльністю.

На період карантину інформаційні пункти консультують в он-лайн режимі за наступними контактами:

  • м. Запоріжжя – Департамент надання адміністративних послуг та розвитку підприємництва (тел.: 52-63-12, 238-54-12, 52-95-05, ел. адреса: rozv.pidpr@gmail.com);
  • м. Мелітополь – melitopol.smedo@gmail.com;
  • Веселівська ОТГ – центр надання адміністративних послуг (тел.: 0613-62-16-51, ел. адреса: vesele_cnap@ukr.net).

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди