У Запоріжжі відбулися тренінги для фахівців мобільних груп психологічної підтримки. Смерті побратимів, життя в окопах, стреси та недосипання – все це не минає безслідно для військовослужбовців. Посттравматичний стресовий розлад буває також і у цивільних.
Про це журналістам Суспільного розповів керівник Центру психологічної підтримки Андрій Омельченко.

Учасниця психологічного тренінгу розповіла про втрату близької людини для її сестри. Травматичний досвід кілька місяців вона переживає щодня. З такими випадками майже не працюють психологи, говорить Андрій Омельченко:
"Після 2014 року ми здебільшого працювали з ветеранами, використовували протоколи Сполучених Штатів. Зараз говорити про таку реабілітацію… ми до неї готуємось, але працювати ще зарано. Зараз йде робота між ротаціями, дуже багато питають про ПТСР, про роботу з ПСТР, я нагадую всім, що це було після АТО, зараз навчаємо, як уникнути самому ПТСР".

Навчальний тренінг запровадили цьогоріч у березні, проте подібні відбувалися ще 8 років тому. Нині волонтерів безоплатно навчали методам психологічної допомоги військовим та цивільним в умовах воєнних дій. Мета: підготувати понад дві тисячі спеціалістів в Україні. Зокрема, користуючись методом “чистки”, каже Андрій Омельченко:
"Чому я порівнюю це з автоматом? Якщо його почистити, його не буде "клинити", так само і нервова система. Це уже простий військовий аналог, зрозумілий. Автомат треба чистити завжди, нервову систему треба чистити, тому чистка, тому ось так".

За статистикою, протягом п’яти років цивільного життя гинуть більше військових, ніж на війні й зумовлено це саме погіршенням психологічного стану, каже Андрій Омельченко. За його словами, у центрах реабілітації зазвичай очікують, коли до них прийдуть військові, насправді все має бути навпаки:
"Ми, як волонтери, можемо зайти у підрозділи, знайомитись, дружити, підтримувати й таким чином понизити процент. І в нас в Україні може бути найменший відсоток ось цих проблем після війни, якщо ми, як громадянське суспільство, зробимо свою роботу".
Консультантка психологічної підтримки військових тренінгового центру Олена Бірковська, розповіла про те, у чому полягає допомога фахівців мобільних груп психологічної підтримки:

"Ми виїжджаємо на ротації, ми виїжджаємо на передову, ми виїжджаємо до шпиталів. При цьому з хлопцями, хлопці в нас горді, незалежні, вони до психологів ходити не хочуть. Тому якщо не вони до нас, то ми до них".
Читайте також
"Готові приймати в будь-який момент". У Розумівці на Запоріжжі запрацював "Пункт незламності"
Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber