Що відбувалося у спорті в 2022 році? Хронологія ключових подій за рік
Що відбувалося у спорті в 2022 році? Хронологія ключових подій за рік
AP

Від зимової Олімпіади до чемпіонату світу з футболу крізь повномасштабну війну в Україні.

2022 рік у спорті ознаменувався одразу двома великими подіями. У лютому відбулася Зимова Олімпіада у Пекіні, тоді як наприкінці року – чемпіонат світу-2022 з футболу серед чоловіків, який вперше в історії проходив у зимовий період.

Для України всі спортивні події були затьмарені повномасштабним вторгненням Росії. З 24 лютого український спорт зазнав серйозних наслідків через війну. На світовий спорт повномасштабне вторгнення Росії також суттєво вплинуло. Масові відсторонення Росії та Білорусі міжнародними федераціями, обмеження та заборони – світ відреагував на воєнну інтервенцію РФ санкціями.

Суспільне Спорт згадує 2022 рік у контексті масштабних подій спорту для світу і України крізь повномасштабне вторгнення РФ у хронологічному порядку – що за чим відбулося.

Січень

Віталій Миколенко перейшов до англійського “Евертона”

У перший день 2022 року відбулася одна з найгучніших футбольних подій зими для України. Захисник збірної України Віталій Миколенко перейшов з “Динамо” до чемпіонату Англії, підписавши контракт з англійським “Евертоном”.

Віталій Миколенко в "Евертоні"
ФК "Евертон"

Трансфер Миколенка на той момент був одним з п’яти найдорожчих в історії серед українських футболістів (влітку до топ-2 увійде Олександр Зінченко, який змінить “Ман Сіті” на “Арсенал”), за нього заплатили 23.5 мільйони євро. У подальшому Миколенко закріпився в основному складі “Евертона” і наразі є футболістом, що має найбільшу ігрову практику у топчемпіонатах серед українців.

Перша і остання біатлонна медаль України у 2022 році: “бронза” в одиночному міксті

Сезон Кубка світу 2021/22 з біатлону закінчився для України лише з однією медаллю. У січневому одиночному міксті Дар’я Блашко та Артем Тищенко вибороли бронзову нагороду на етапі Кубка світу в Обергофі.

Медаль в одиночному міксті стала не лише першою, але й останньою для України у 2022 році в біатлоні. Після Олімпіади у Пекіні, де українські біатлоністки кілька разів фінішували у топ-10, вони пропустили усісестри Олена і Юлія Городні виступили на етапі в Отепяя заключні етапи Кубка світу сезону 2021/22 через повномасштабну війну. І лише через дев’ять місяців повернулися до офіційних стартів.

Новака Джоковича депортували з Австралії перед Australian Open

Найгучнішою світовою спортивною подією січня стала депортація Новака Джоковича з Австралії перед першим Грендслемом року – Australian Open. Сербський тенісист прибув до країни у статусі першої ракетки світу, однак на турнірі не зіграв через статус невакцинованого спортсмена.

Справу Джоковича розглядали у суді, вердиктом стало саме скасування візи, депортація тенісиста та заборона на в'їзд. Уже наприкінці року влада Австралії анулювала заборону на в’їзд для Джоковича, тож у 2023-му році в Австралії він зіграє.

Лютий

Збірна України з футзалу показала найкращий результат за 17 років на Євро

Однією з перших великих подій у міжнародному спорті став чоловічий чемпіонат Європи з футзалу. 16 збірних боролися за титул, серед них була збірна України.

Україна здобула лише одну перемогу у груповому раунді, однак пройшла до плей-оф. А вже на стадії чвертьфіналу перемогла команду Казахстану, вийшла в півфінал і тим самим показала свій найкращий результат за 17 років на чемпіонатах Європи.

Україна на Євро-2022 з футзалу дійшла до півфіналу
АФУ

Виступ на Євро для України закінчився четвертим місцем: “синьо-жовті” не обіграли ані Росію у півфіналі, ані Іспанію у “бронзовому” матчі. Однак цей успіх став одним з найбільших для українського спорту у 2022 році.

Олімпіада-2022: лише одна медаль Олександра Абраменка та остання спортивна подія перед повномасштабною війною

Друга за пів року Олімпіада (перша – Літні Ігри-2020 – через пандемію коронавірусу відбулися у липні-серпні 2021 року) закінчилася для України лише однією виграною медаллю. Фристайліст Олександр Абраменко, який став олімпійським чемпіоном Ігор-2018, виборов “срібло” у лижній акробатиці в Пекіні-2022.

З однією нагородою Україна фінішувала на 25-му місці у медальному заліку, вперше з 2010 року закінчила виступи на Зимовій Олімпіаді без золотих нагород. Переможцем ж командного заліку стала Норвегія, яка оновила рекорд за “золотом” на одних Іграх (16).

Олімпійські ігри в Пекіні стали останньою великою подією для України перед повномасштабним вторгненням. І хоча на самих Іграх українські спортсмени робили заклики щодо недопущення війни, 24 лютого 2022 року вона розпочалася.

Читайте також: Три головні неспортивні події для України на Олімпіаді-2022

Міжнародні санкції проти Росії та Білорусі через війну

24 лютого розпочалося повномасштабне вторгнення Росії, яке поставило на паузу український спорт. Однак для самої РФ війна стала початком безпрецедентих санкцій у спорті.

Уже у перші ж дні вторгнення МОК та інші міжнародні спортивні організації почали запроваджувати санкції проти Росії. Причому обмеження стосувалися не лише проведення змагань на території країни, під заборону потрапили і спортсмени.

Упродовж всього 2022 року питання дії міжнародних санкцій проти РФ та Білорусі неодноразово підіймалося. І хоча останнім рішенням у МОК дали зрозуміти, що шукають варіанти для атлетів цих країн, за деякими винятками Росія та її атлети залишаються поза великим спортом на міжнародному рівні.

Березень

Україна показала найкращий результат в історії на Зимовій Паралімпіаді

Попри повномасштабну війну, яку розв’язала Росія, українські спортсмени продовжили виступати на міжнародних турнірах. На початку березня Україна показала найкращий результат в історії на Зимовій Паралімпіаді. Сама ж Паралімпіада-2022 стала першим великим турніром, на якому почали діяти санкції міжнародного спорту проти Росії та Білорусі – параатлетів цих країн не допустили навіть під нейтральним прапором, причому це рішення було ухвалене буквально перед початком турніру.

Українські параатлети оновили рекорди за золотими медалями (11) і за загальною кількістю нагород (29). А у медальному заліку поступилися лише господарям Ігор Китаю.

Дві медалі України на ЧС з легкої атлетики в приміщенні

Медальні успіхи українських спортсменів на міжнародному рівні продовжилися на чемпіонаті світу з легкої атлетики в приміщенні, що відбувся у сербському Белграді. На ньому Україна здобула дві медалі.

“Золото” та “срібло” ЧС у приміщенні здобули Ярослава Магучіх та Марина Бех-Романчук (остання ще й таким чином результативно дебютувала у потрійному стрибку на міжнародному рівні). І попри те, що делегація “синьо-жовтих” на ЧС-2022 складала лише шість спортсменів, Україні вдалося показати найкращий результат за 10 років, фінішувавши у топ-6 медального заліку.

Квітень

Перемога України у медальному заліку жіночого Євро з боротьби

У квітні збірна України обмеженим складом виступила на чемпіонаті Європи з боротьби. І хоча підсумковим результатом стало шосте місце у медальному заліку, жіноча збірна України стала найсильнішою.

На чемпіонаті Європи українські борчині виграли нагороди у п'яти вагових категоріях (два “золота”) з десяти можливих. Чемпіонками Європи стали Аліна Грушина-Акобія (до 57 кг) та Тетяна Ріжко (до 65 кг). Ще дві медалі турніру українці здобули у греко-римській боротьбі, тоді як представники України у вільній боротьбі у повному обсязі пропускали Євро через війну.

Скандал у федерації біатлону України та рішення про відставку Володимира Бринзака

Сезон 2021/22 для українського біатлону був закінчений достроково після Олімпіади, деякі спортсмени зі зброєю почали захищати Україну. Водночас у складі жіночої збірної було одразу шестеро натуралізованих спортсменок з Росії. У квітні спортсмени збірної виступили проти тодішнього президента федерації Володимира Бринзака. Причиною стала відповідь Бринзака в інтерв'ю Суспільне Спорт про виїзд з території України трьох натуралізованих біатлоністок..

Скандал щодо натуралізованих росіянок доріс до виключення зі складу чотирьохтакож зі складу виключили Дар’ю Сідорову, яка не встигла дебютувати за збірну біатлоністок. А тодішній президент федерації Володимир Бринзак, який очолював її 24 роки, на фоні критики від українських біатлоністів оголосив про плани не переобиратися на черговий термін.

Травень

Вімблдон відсторонив тенісистів з РФ та Білорусі та отримав покарання від ATP та WTA

З початком повномасштабного вторгнення майже всі міжнародні спортивні федерації та організації запровадили санкції проти Росії та Білорусі. Крім тенісу, де атлетам дозволяють виступати на турнірах під нейтральним прапором.

Утім, частину трав'яних турнірів сезону росіяни та білоруси пропустили: організатори Вімблдону оголосили про недопущення тенісистів цих країн через повномасштабне вторгнення в Україну. А у травні WTA та ATP у відповідь на це рішення запровадили покарання, позбавивши трав'яний Грендслем рейтингових очок.

За винятком Вімблдону, росіяни та білоруси зіграли на всіх тенісних Грендслемах. А у 2023 році вони, найімовірніше, також повернуться і на трав’яний турнір: після грошових штрафів організатори Вімблдону планують відмовитися від відсторонення тенісистів цих країн.

Червень

Перші офіційні матчі збірної України з футболу не вихід на ЧС-2022

Матчі плей-оф за вихід на чемпіонат світу-2022 збірна України з футболу мала провести ще у березні. Однак через повномасштабне вторгнення їх перенесли на червень: українські футболісти (за винятком тих, хто грав за кордоном) просто не мали ігрової практики.

У квітні-травні завдяки благодійним поєдинкам українські футболісти підготувалися до матчів за вихід на чемпіонат світу. У першому поєдинку проти Шотландії Україна здобула перемогу з рахунком 3:1, на Мундіаль до Катару не поїхала – у фіналі плей-оф “синьо-жовті” поступилися Вельсу (0:1).

Збірна України програла Вельсу у фіналі плей-оф відбору на ЧС-2022
AP

Зміна першої ракетки України у жінок: Ангеліна Калініна замість Еліни Світоліної

Еліна Світоліна була незмінною лідеркою українського тенісу з 2013 року. Однак у 2022-му втратила цей статус: через вагітність та народження дитини тенісистка пропустила майже увесь сезон.

Зміна першої ракетки України відбулася на початку червня. Ангеліна Калініна, яка ще два роки тому йшла за межами топ-150, піднялася до топ-40 найкращих тенісисток світу і випередила Світоліну. І хоча 2022 рік Калініна закінчила без титулів на рівні WTA, втриматися у топ-40 світового рейтингу їй вдалося.

Липень

Україна провела найбільш успішний чемпіонат світу з водних видів спорту в історії

10 медалей – саме такий доробок збірної України на чемпіонаті світу з водних видів спорту. Українці здобували нагороди у плаванні в басейні, плаванні на відкритій воді (дебютна нагорода для Михайла Романчука на такому рівні), артистичного плаванні та стрибках у воду.

Проте головною запорукою успіху України на ЧС з водних видів спорту став виступ в артистичному плаванні – одразу 7 нагород. Українські атлетки показали найкращий результат в історії, оновили рекорд не лише за “золотом”, але й за кількістю медалей на одному чемпіонаті світу.

“Бронза” Андрія Проценка на чемпіонаті світу з легкої атлетики

Андрій Проценко став одним з українських легкоатлетів, який у перші місяці повномасштабної війни перебував в окупації на Херсонщині. Аж у квітні Проценко зміг залишити окуповану територію та розпочати підготовку до міжнародних змагань.

Перед чемпіонатом світу Проценко виступив на чотирьох міжнародних турнірах. А у липні, в американському Юджині, здобув першу у своїй кар’єрі медаль на рівні ЧС.

Читайте також: Шлях Андрія Проценка до медалі чемпіонату світу: втілення мрії після шести невдач та періоду в окупації

Проценко став одним з двох авторів медалі України на ЧС-2022. Ще одну нагороду – “срібло” – здобула українська стрибунка у висоту Ярослава Магучіх.

Серпень

“Золото” Марини Бех-Романчук на Мультиспортивному Євро у потрійному стрибку

У 2022 році Марина Бех-Романчук дебютувала на міжнародному рівні у потрійному стрибку. Уже на першому ж турнірі – ЧС у приміщенні – вона виграла "срібло".

Упродовж сезону Бех-Романчук продовжувала поєднувати стрибки у довжину з потрійними стрибками. Робила це і на найбільших стартах: чемпіонаті світу та Мультиспортивному Євро. На континентальному турнірі у Берліні Марина в останній спробі втратила медаль у у стрибках у довжину, однак одразу потому у потрійному вона стала чемпіонкою, а її стрибок за 15 метрів став третім найкращим в історії України.

Саме ж Мультиспортивне Євро Україна закінчила з 22 нагородами (п’ять – золотих). Крім Бех-Романчук, золоту медаль здобула Ярослава Магучіх.

Олександр Усик захистив титули від Ентоні Джошуа

Український боксер вдруге провів бій за титули чемпіона світу у надважкій вазі проти Ентоні Джошуа. І вдруге зміг перемогти британського боксера.

Як і у першому поєдинку, Усик та Джошуа пройшли всі 12 раундів, а переможця визначали судді. Цього разу український боксер переміг британця роздільним рішенням, він втримав у себе чемпіонські пояси WBA, WBO та IBF.

Уже у 2023 році Усик планує провести бій за всі пояси у надважкій вазі проти іншого британця – Тайсона Ф’юрі, що володіє поясом WBC. Якщо бій відбудеться, його переможець стане першим абсолютним чемпіоном в надважкій вазі з моменту введення чотирьох поясів.

Вересень

Збірна України з волейболу вперше в історії вийшла до 1/4 фіналу на ЧС

Чоловіча збірна України вдруге в історії виступила на чемпіонаті світу, хоча й потрапила туди не одразу. Через повномасштабне вторгнення Росію позбавили права на проведення турніру і дискваліфікували від участі. Заміною Росії на ЧС-2022 з волейболу стала збірна України, яка була першою запасною за світовийм рейтингом. І саме на цьому турнірі українці показали найкращий результат в історії.

Україна на чемпіонаті світу здобула три перемоги у п’яти матчах, дійшла до чвертьфіналу. А лідер команди – капітан Олег Плотницький – ще й став найкращим гравцем турніру за кількістю ейсів.

Україна U21 вийшла до фінальної частини Євро-2023 з футболу

Молодіжна збірна України втретє в історії зіграє на Євро U21 з футболу. Це вдалося завдяки перемозі у плей-оф раунді у протистоянні проти Словаччини (поразка 2:3 і перемога 3:0).

Востаннє українці грали на молодіжному Євро ще у 2011 році, коли не подолали груповий раунд. Натомість у 2006-му молодіжна збірна України стала фіналістом турніру, але там програла Нідерландам (0:3).

Участь України U21 на молодіжному Євро відкриває для неї можливість відібратися на Олімпійські ігри-2024. Для цього Україна має фінішувати у топ-3 турніру.

Жовтень

Перші ліцензії України на Олімпіаду-2024

У жовтні Україна взяла активну участь у серії турнірів зі стрільби, які стали кваліфікаційними на Олімпійські ігри у Парижі. І за їхніми підсумками здобула три олімпійські ліцензії.

На Олімпіаді у Парижі Україна буде представлена у жіночому скіті (стендова стрільба), а також чоловічій стрільбі з пневматичного пістолета з 10 м та стрільбі з гвинтівки з трьох положень з 50 м. А виступ на чемпіонаті світу з кульової стрільби українські спортсмени закінчили з трьома золотими медалями, показавши другий найкращий результат в історії.

Листопад

Історичний вихід “Дніпра-1” у плей-оф єврокубків

Сезон 2022/23 у єврокубках став дебютним для “Дніпра-1”. Дніпряни посіли третє місце у попередньому розіграші УПЛ, який закінчився достроково через війну. І вже переписали історію на єврокубковому рівні.

“Дніпро-1” не втримався у Лізі Європи, вилетівши за підсумками плей-оф до Ліги конференцій. Попри це, дніпряни змогли фінішувати у топ-2 групи у цьому турнірі та стали однією з двох українських команд (у плей-оф Ліги Європи гратиме “Шахтар”), що матимуть “єврокубкову весну”.

Загалом 2022 рік “Дніпро-1” закінчив у статусі лідера чемпіонату України. На зимову перерву дніпряни пішли з 5-очковою перевагою над “Шахтарем” та “Динамо” – другою та третьою командою чемпіонату відповідно.

Вибори в українському спорті: Гутцайт замість Бубки в НОК України, новий президент федерації біатлону України

У листопаді відбулися одразу дві гучні події, пов’язані з виборами в українському спорті. Національний олімпійський комітет України обрав нового президента – Сергій Бубка, який його очолював з 2005 року, не балотувався на новий термін. А посаду голови української федерації біатлону залишив Володимир Бринзак, який її займав її з 1998 року.

Новими президентами організацій став Іван Крулько, який на виборах очільника федерації біатлону України випередив Дмитра Підручного. А головою НОК України став Вадим Гутцайт – міністр молоді та спорту на виборах випередив – народного депутата України Жана Беленюка.

  • Грудень

“Золото” Аргентини на ЧС-2022 з футболу та тріумф Ліонеля Мессі

Перший в історії чемпіонат світу з футболу, що тривав взимку, закінчився у Катарі перемогою збірної Аргентини. У фіналі аргентинці здолали команду Францію (3:3 в основний та додатковий час, 4:2 у серії пенальті).

Успіх збірної Аргентини на чемпіонаті світу став історичним. Аргентинці здобули третій трофей в історії та перший за останні 36 років. Не менш значущим цей титул став для її лідера Ліонеля Мессі: форвард збірної Аргентини з п’ятої спроби став чемпіоном світу і дев’ятим футболістом в історії футболу, який здобув усі три головні трофеї: Лігу чемпіонів, чемпіонат світу та Золотий м’яч.

Це перший матеріал з серії "Підсумки спортивного 2022 року" від команди Суспільне Спорт.

На початок