РФ може почати полювання на системи Patriot — Forbes

РФ може почати полювання на системи Patriot — Forbes

РФ може почати полювання на системи Patriot — Forbes
ЗРК MIM-104 Patriot в аеропорту Жешув, Польща, 24 липня 2022 р. Фото: Christophe Gateau/dpa (Photo by Christophe Gateau/picture alliance через Getty Images)

Президент Росії Володимир Путін може наказати своїм військовим цілеспрямовано розшукати та знищити батарею системи Patriot, про передачу якої Україні нещодавно заявили Сполучені Штати.

Про це пише Forbes.

"Знищити батарею Patrit для Путіна мало б набагато більше політичного значення, ніж стратегічного значення на полі бою", — вважає видання.

Як зазначають журналісти, 14 вересня 2019 року безпілотники іранського виробництва з високою точністю завдали удару по нафтопереробних підприємствах на сході Саудівської Аравії. Путін відразу скористався цією атакою, щоб висміяти нездатність поставлених США засобів протиповітряної оборони Саудівської Аравії захистити ці життєво важливі об'єкти, і закликав Ер-Ріяд піти шляхом Ірану та Туреччини, купивши російські системи С-300 або С-400.

"Йому довго не було чим хвалитися, оскільки 2020 рік виявився невдалим для російської ППО. У Лівії безпілотники турецького виробництва знищили російські комплекси середньої дальності "Панцир-С1" і допомогли рішуче змінити перебіг громадянської війни в цій країні проти угруповання, яке підтримує Москва", — йдеться у повідомленні.

Окрім того, невдовзі ізраїльські баражуючи боєприпаси, які перебували на озброєнні Азербайджану, успішно знищили кілька вірменських систем С-300 під час Другої Нагірно-Карабахської війни, пише видання.

"Путін може використовувати поставлену Іраном зброю та іранську тактику в будь-якій спробі знищити український Patriot. Зокрема, він може спробувати відтворити випробувану в боях стратегію, яку хусити використовували проти коаліції, очолюваної Саудівською Аравією під час війни в Ємені", — вважають автори публікації.

Тоді хусити застосували власні баражуючі боєприпаси, які були створені на основі іранських розробок. Вони знайшли запрограмовані за допомогою GPS-координат позицій систем Patriot із відкритих джерел, які використовувались для наведення радарів. Після нейтралізації радарів хусити дістали змогу застосовувати балістичні ракети малої дальності не турбуючись про те, що Patriot успішно їх перехоплять.

Журналісти припускають, що Тегеран, швидше за все, вітав би подібну атаку на український Patriot, оскільки це наочно показало б, що його технологія може нейтралізувати одну з передових систем протиповітряної оборони, розроблених США. На їхню думку, іранські військові можуть навіть допомогти Росії у плануванні та здійсненні такої атаки.

"Росія може запустити безпрецедентну кількість "шахедів" у роєвих атаках, спрямованих проти її радара, та обстріляти район ракетами, щоб гарантувати знищення цієї батареї. Тим самим Москва дасть зрозуміти, що її атаки не зупинити, попри зусилля США та їхніх союзників щодо створення та посилення ППО України", — зазначається в дописі.

При цьому, на відміну від РСЗВ HIMARS, системи Patriot є маломобільними, а для переміщення та налаштування однієї такої батареї необхідно до 90 людей.

"Проте Україна може знову виявити винахідливість і її батарея Patriot цілком може вистояти, всупереч серйозним перешкодам", — наголошує видання.

Як працюють ЗРК Patriot

Зенітні ракетні комплекси Patriot в США почали розробляти 40 років тому. Перший раз Patriot використали в боях на початку 1990-х, під час війни в Перській затоці.

Батарея ЗРК Patriot складається з радара, пункту управління й пускових установок (до восьми), кожна з яких має по чотири ракети. Ціна однієї батареї близько мільярда доларів.

Характеристики радіолокаційної станції системи:

  • максимальна висота перехоплення цілі — 24 кілометри;
  • максимальна дальність перехоплення — 80 кілометрів;
  • мінімальна — три кілометри.

Вражає цілі ЗРК Patriot керованими ракетами "земля — повітря". Максимальна дальність ураження коливається від 40 до 160 км залежно від типу ракети. Одночасно Patriot може знищувати вісім цілей та здатен збивати не лише літаки та крилаті ракети, але й балістичні.

"Проблема з системами Patriot в їхній складності. Програма навчання для деяких ремонтників триває майже рік. Це також вимагає розгалуженого ланцюга постачання. Тому це дуже складно. Це з тієї ж категорії, що і, наприклад, реактивні літаки. І Patriot, і такі літаки були б чудовим поповненням під час післявоєнної відбудови української армії. Але складно приймати їх на озброєння під час війни", — говорить Марк Канчіан.

Українських військових навчатимуть користуватися системою у третій країні, пояснили в Білому домі.

Загалом Patriot вже закупили 16 країн світу: Німеччина, Швеція, Іспанія, Румунія, Греція, Нідерланди, Японія, Кувейт, Ізраїль, Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати, Єгипет, Бахрейн, Йорданія, Катар, Південна Корея.

Читайте також

США передадуть Україні ЗРК Patriot. Що про них відомо

Блінкен підтвердив передачу Україні систем ППО Patriot. Що ще отримають війська

Байден і Зеленський провели перемовини у Білому домі. Основні заяви

На початок