Провалена комунікація та закритість інформації: експерт оцінив діяльність Одеської міськради під час війни

Провалена комунікація та закритість інформації: експерт оцінив діяльність Одеської міськради під час війни

Ексклюзивно
Провалена комунікація та закритість інформації: експерт оцінив діяльність Одеської міськради під час війни
Будівля Одеської міської ради. Фото: пресслужба мерії

У 2022 році через повномасштабне вторгнення РФ до України депутати Одеської міськради збирались на сесії тричі — у попередні роки засідання проходили майже щомісяця. Натомість більшість рішень щодо міста ухвалювались на виконавчому комітеті, до складу якого входять міський голова, його заступники й керівники департаментів та управлінь. Про те, як місцева влада впоралася з викликами під час війни, Суспільному в ефірі "Українського радіо Одеса" розповів голова місцевого осередку “Комітету виборців України” Анатолій Бойко.

Втеча депутатів і мовчання у перші дні вторгнення

За словами Анатолія Бойка, частина депутатів промерської “Довіряй Ділам” та інших фракцій виїхали за кордон на початку повномасштабного вторгнення.

"Я не засуджую, коли рішення виїхати приймає звичайний громадянин. Це його право рятувати себе та родину. Але коли ти депутат, посадовець. Ти взяв на себе обов‘язок публічно перед громадою. Ти не маєш право нікуди їхати. Бо інакше це дезертирство”, — зауважив експерт.

Окремо очільник громадської організації виділив мовчання з боку мера Одеси й тодішнього голови ОДА у перші дні атаки російських військ:

"Мене дуже вразило мовчання пана Труханова, як і пана Гриновецького протягом перших днів навали. Це було дуже показово і дуже негативно, на мій погляд".

Закритість інформації від громади

Після початку вторгнення на сайті міськради приховали інформацію у розділі "депутатський портал". У такий спосіб у виборців забрали можливість зв'язатись зі своїми обранцями, отримати необхідну допомогу чи роз'яснення, впевнений Бойко.

На аргументацію про те, що інформацію з відомостями про депутатів приховали від ворога, а не містян, експерт відповідає, що її можна знайти у відкритому доступі, наприклад, у Вікіпедії.

Також Бойко звернув увагу, що у мерії закрили доступ до рішень ради — зараз на сайті можна ознайомитись лише з рішеннями, ухваленими після 24 лютого 2022 року.

"Ми подавали інформаційні запити на отримання інформації. Нам відповідали: "Після перемоги". Тобто це виглядало просто як те, що мерія скористалася цією ситуацією", — пояснив керівник ГО.

"Ганебна гібридна сесія"

Сесії та депутатські комісії не проводились до червня саме через те, що частина депутатів виїхали з країни, переконаний Бойко.

Перше засідання депутатів після вторгнення, яке відбулось 29 червня, експерт вважає, "ганебним гібридним форматом". Тоді дев'ять обранців взяли участь у сесії дистанційно, серед яких були депутати нині заборонених політсил ОПЗЖ та "Партія Шарія".

"Окрім питання юридичної легітимності такої сесії, ніхто не знає насправді звідки виходили онлайн депутати, наприклад, ОПЗЖ чи "Партії Шарія". Була інформація, що дехто міг перебувати у Російській Федерації", — розповів голова місцевого осередку КВУ.

Провалена комунікація з містянами під час кризових ситуацій

Експерт критикує місцеву владу також за комунікацію з громадою під час війни. Як приклад, наводить ситуацію з відключенням світла, в якій людям не вистачає інформації:

"Міська рада мала б відкрити гарячі лінії. Мав би бути створений чатбот і вона мала збирати інформацію, де є проблеми, де є аварії, де люди сидять по декілька діб без світла і комунікувати з ДТЕК. Щоб ці проблеми вирішувалися. Я розумію, що ДТЕК мав би робити це сам. Але там не справляються. А мерія замість того, щоб допомогти, просто усунулася".

Суспільне звернулося до пресслужби Одеської міськради, щоб отримати інформацію щодо претензій, озвучених експертом, однак там відмовилася від коментарів.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок