8 дивовижних музеїв України, які варто відвідати хоча б раз у житті

8 дивовижних музеїв України, які варто відвідати хоча б раз у житті

8 дивовижних музеїв України, які варто відвідати хоча б раз у житті

Світова невизначеність через пандемію коронавірусу ще не означає, що ми маємо забути про подорожі. Можливо, саме час відкрити для себе внутрішній туризм і побачити рідну державу новими очима. Адже Україна славиться своїми потаємними куточками та місцями, які цікаво відвідати й здобути новий досвід, який за обсягом вражень не поступався б іноземним подорожам.

18 травня — Міжнародний день музеїв, який, звісно, відзначають і в Україні. Тож один із можливих способів подорожувати — відвідати найцікавіші музеї станом на 2021 рік. Ми спеціально обрали не найвідоміші (бо довелося би просто перелічити декілька музеїв Києва), а ті, що здатні здивувати та розкидані по всій країні. Їх можна відвідати самостійно або порадити друзям-туристам, які вже "бачили все".

Музей звуку

Адреса: м. Одеса, вул. Новосельського, 75

Можна не цікавитися кінематографом та не дивитись серіали, навіть прохолодно ставитись до прочитання книжок. І в цьому немає нічого поганого, бо для сприйняття різної інформації є своє місце і свій час. Інша річ — музика. Нею також можна не цікавитись, але вона проникає в наші будні набагато активніше і вже давно стала частинкою сьогодення. Певною мірою історія сучасної музики з 1960-х років — це історія змін, трансформації нашого світу. Саме тому цікаво відвідати Музей звуку в Одесі — найбільше в Україні зібрання раритетної апаратури та приголомшливої колекції звукових носіїв різних поколінь (які, звісно, доступні для прослуховування). Там, скажімо, можна дізнатись, що портативні програвачі, які вміщуються в кишені — це не винахід 2000-х років. У Музеї є довоєнні кишенькові програвачі, що заводилися ключем. Ідея музею виникла з колекції Василя Пінчука, голови Одеської обласної організації Всеукраїнської спілки звукорежисерів, який збирав свої експонати десятиліттями.

Музей гуцульської магії

Адреса: Івано-Франківська область, смт. Верховина, вул. Жаб'євський потік

Верховина. Загадковий і магічний куточок Карпат. Саме там, серед містичних лісів, величних гір та швидких річок заховалася хатинка, куди раз на рік перед святом Івана Купала приходив справжній мольфар і деякий час там жив. Жив на самоті, спілкуючись лише з природою та набираючись сил для своїх подвигів. Це такий собі зачин історії, яку розповідають чарівні берегині Музею гуцульскої магії. Власне, це не зовсім "музей": невеличка хатинка, розташована території відпочинкового комплексу "Водограй Карпат". Там зібрані цікавезні артефакти, а, власне, "екскурсія" — це унікальна розповідь берегині, в якій знайшлося місце магічним знакам і предметам стародавньої України, класифікації духів природи та історіям про людей з надприродними можливостями. Тут треба затриматися, відпочити й наповнитись атмосферою, бо всім давно відомо, що Карпати — це український "Твін Пікс".

Музей гуцульскої магії

Музей українського весілля

Адреса: Полтавська область, с. Великі Будища, вул. Юрія Кононенка, 33

Зараз у найновіших творах української культури (скажімо, в серіалі "Спіймати Кайдаша") спостерігається тенденція зрощення історичного минулого та сучасності. Тобто або осучаснення класичних творів, або певна ретроманія, звернення до минулих надбань, цитування. Але що може бути кращою машиною часу за тематичні музеї, де не просто викладають під скло якісь старі книжки, а дійсно працюють над атмосферою та антуражем? До таких музеїв відноситься і Музей українського весілля, де потрапляєш у минуле одразу з порогу. Вже у "світлиці" відбувається "повне занурення": піч з рогачами, череп’яний посуд, рушники. Сам музей — велика стародавня хата, де "артефакти" не просто лежать: ними користуються! Для вас працівники музею залюбки відтворять справжню українську весільну церемонію! Повірте, таке краще хоча б один раз побачити!

Музей українського весілля

Музей сексуальних культур світу

Адреса: м. Харків, вул. Маяковського, 5

Чи не єдиний музей в Україні, який не тільки функціонує як архів та зібрання певних цікавих для відвідувачів експонатів, а й виконує певну просвітницьку діяльність. Звісно, беручи до уваги його дещо специфічну тематику, вхід на територію музею дозволений лише повнолітнім. Але існує спеціальний "дитячий зал", який можна відвідувати з 15 років: там проводять освітні екскурсії для підлітків. Загалом музей складається з 10 залів, кожен з яких репрезентує сексуальну культуру різних країн світу: Рим, Греція, Японія, Китай, Америка, Африка, Індія, європейські країни. "Музей сексу" — це дуже поширена європейська практика, яка допомагає краще розумітись на темі, що раніше була табуйованою (особливо в Україні), та сприяє розвитку здорової сексуальності, в якій немає місця соромітництву.

Музей сексуальних культур світу

Музей контрабанди

Адреса: м. Одеса, вул. Катерининська, 6

Ні, це не романтизація певного "бандитського" шарму Одеси. Подивитись на велику колекцію конфіскату й незаконних шляхів його перевезень за останні 150-200 років, мабуть, варто задля того, аби пам’ятати, що зло завжди поруч. Воно ховається усюди: в красивих порцелянових сервізах, автомобільних дверях, навіть під землею. Коли екскурсоводи розповідають про використання контрабандистами одеських катакомб, це нагадування про те, що у нашому світі немає "перемикача" на світлий та темний режим. Добро і Зло, порушення закону і сумлінність завжди крокують поряд. Тож треба бути обачливими.

Музей контрабанди

Victoria Museum

Адреса: м. Київ, Бутишів пров., 23

Приватний дім-музей костюму, стилю та міської моди періоду 1890-х — 1920-х років, заснований Вікторією Лисенко. Перший заклад такого спрямування в Україні. У музеї представлена постійна експозиція костюмів з регулярним тематичним оновленням, розташована у семи залах на двох поверхах. Приватна колекція музею містить близько 100 автентичних чоловічих і жіночих костюмів, а також понад 800 експонатів, що визначають стиль й атмосферу дореволюційного періоду, зокрема Вікторіанської епохи: старовинне взуття, тростини, театральні біноклі, біжутерія та інші аксесуари. З 16 травня у музеї — нова експозиція "Кораловий шик". До уваги відвідувачів буде представлена неймовірна колекція антикварних коралових прикрас, які з часом стають усе ціннішими та рідкіснішими. Колись їх носили як представники "вищої знаті", так і дами з тогочасного "середнього класу".

Victoria Museum

Музей історії туалету

Адреса: м. Київ, вул. Рибальська, 22

У 2015 році колекція цього музею отримала сертифікат "Найбільша колекція сувенірних унітазів" від Книги рекордів Гіннеса. Але відвідати його варто не лише через це. От запитайте себе: а що ви взагалі знаєте про туалет? Ну добре, можна пожартувати про класичний сільський туалет-шафу в полі, а що ще? Ось у цьому і криється загадка. Виявляється, про таку важливу частину людського існування (чи навіть місця перебування) ми зовсім нічого не знаємо. Як усе це виникло, хто придумав та яку еволюцію пройшов сучасний унітаз? В музеї на вас чекає багато відкриттів та нових загадок, а сам він побудований за хронологічним принципом: від найперших доісторичних "нужників" до новітніх туалетів із сенсорним керуванням.

Музей історії туалету

Музей мініатюр Миколи Сядристого

Адреса: м. Київ, вул. Лаврська, 21, корп. 5 (територія Києво-Печерської лаври)

У світі всього два музеї мікромініатюр — в Києві і в карликовому гірському князівстві Андорра. Ці роботи розширюють усталені уявлення про межі людських можливостей. Один із найвідоміших експонатів — найменший у світі діючий електромотор (1/20 мм³) — майже в 20 разів менший за макове зернятко. Що цікаво, усі експонати — це робота рук однієї людини, Миколи Сядристого. Серед відомих на увесь світ творів Миколи: троянда у людській волосині, наймініатюрніша книга у світі — ілюстрований Кобзар розміром 0,6 мм, та ціла композиція "Ластівки", розміщена у вушку звичайної голки.

Музей мініатюр Миколи Сядристого

Читайте також

Не виходячи з дому. Добірка онлайн-музеїв з різних частин світу

Як і де українські художники створюють виставки. Короткий огляд альтернативних мистецьких просторів

Чому “куратор” одна з ключових фігур у мистецтві, та які кола треба подолати, щоб відкрити виставку

Вибір редакції

На початок