Як і коли вживати калію йодид та кому не варто цього робити: пояснює лікарка

Як і коли вживати калію йодид та кому не варто цього робити: пояснює лікарка

Як і коли вживати калію йодид та кому не варто цього робити: пояснює лікарка
ФОТО: gettyimages

Чернігівці почали отримувати від сімейних лікарів калію йодид. Як і коли його варто вживати? Кому цього робити не треба? Чому не варто вживати калію йодид для профілактики? Про все це в ефірі Українського Радіо "Чернігівська хвиля" розповіла лікарка-терапевт вищої категорії Чернігівської міської лікарні №2 Альона Гомаз.

Альона Гомаз
Альона Гомаз. ФОТО: Суспільне Чернігів

Чому розпочалось безкоштовне розповсюдження калію йодиду?

За її словами, безкоштовне розповсюдження калію йодиду в місті та області розпочалось, адже країна живе в умовах війни й варто бути готовими до будь-якого розвитку подій, зокрема до ядерного удару.

"Калію йодид – це препарат, який може профілактувати захворювання, які може викликати опромінення під час ядерного вибуху. Це серйозний препарат. Отримати його безкоштовно ви можете у свого сімейного лікаря, звернувшись до нього. Проте отримавши препарат, не треба його одразу вживати, бо він необхідний лиш в екстрених випадках, зокрема якщо стався вибух. Про це обов’язково буде оповіщення, тому треба слідкувати за новинами".

Якщо стався ядерний вибух, калію йодид варто вживати не пізніше, ніж за шість годин після вибуху, каже лікарка.

"Вживати його через добу після вибуху вже недоцільно, бо це може призвести до серйозних ускладнень захворювання щитоподібної залози та нанести організму ще більшої шкоди".

Як калію йод діє на щитоподібну залозу?

Альона Гомаз зазначає, що основна дія калію йодиду — блокування поглинання радіоактивного йоду щитоподібною залозою.

"Якщо його вжити просто з профілактичною дією, якщо немає загрози ядерного вибуху, не насувається пилова радіоактивна хмара, то це може призвести до дуже серйозних ускладнень і захворювань саме щитоподібної залози. Це може бути, зокрема, тиреотоксикоз, захворювання, пов’язані з дисфункцією щитоподібної залози.Для профілактики калію йодид вживати протипоказано".

Лікарка додає, що якщо щитоподібної залози у людини немає, то і необхідності вживати калію йодид теж немає.

Чому калій йодид варто вживати лише до 40 років?

Після 40 років щитоподібна залоза не накопичує радіоактивний йод, розповідає Гомаз.

"А от вживання калію йодиду може нашкодити щитоподібній залозі, і тим самим викликати усі захворювання, які пов’язані з гіперактивністю щитоподібної залози".

Під час ядерного вибуху калію йодид мають вживати всі, в тому числі діти, вагітні жінки та жінки, які годують груддю.

"Це першочергові, кому необхідно вжити калію йодид у випадку загрози. Калію йодид наявний зараз як у педіатрів, так і у сімейних лікарів".

Як правильно вживати калію йод?

Дорослим варто вживати одну таблетку 125 мг, каже лікарка.

"Якщо буде необхідність, що доведеться вживати ще, то про це буде обов’язково сповіщено. В такому випадку теж необхідно буде звернутись до свого сімейного лікаря. Але наразі ми говоримо про одноразове вживання цього препарату".

Калію йодид — це єдиний препарат, який можна вживати для захисту щитоподібної залози, говорить лікарка. Адже в інших йодовмісних препаратах дуже маленький вміст йоду, який не може захистити.

Що варто робити у разі ядерного вибуху, окрім того, що випити калій йод?

Після вживання калію йодиду варто пройти до спеціальних укриттів. Якщо такої змоги немає, то залишатися в приміщенні, говорить Альона Гомаз.

"Треба забрати з вулиці домашніх тварин. Закрити всі вікна та двері, заліпити щілини. Перед дверима залишити ємність з водою. Якщо перед дверима є килимок – намочити його водою. Всі речі, які можуть накопичувати пил, згорнути чи накрити. Без нагальної потреби не виходити на вулицю. Якщо виникла така потреба – обов’язково треба взути гумові чоботи, вдягти гумові рукавички, накинути плащ, захистити обличчя завдяки респіратору або протигазу. Коли ви прийшли додому, це все треба зняти та загорнути в пакет, аби цей одяг не контактував з навколишнім середовищем. І краще не тримати його вдома".

Щодо продуктів, якщо вони знаходились у холодильнику в поліетиленових пакетах – то вони придатні до вживання. Пити можна воду, яка була у закритих ємностях та не контактувала з повітрям, каже лікарка.

Читайте також

Гуманітарка і виїзд "волонтерів" за кордон: ТСК про порушення обласної та міської влади

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок