Станом на 20 грудня аварійні відключення застосовуються в 11 областях України, при цьому в енергосистемі працює 8 блоків атомних станцій та 10 теплових станцій.
Про це під час засідання Кабінету міністрів 20 грудня заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Урядовець зазначив, що українська енергосистема пережила вже 9 масованих атак і десятки російських ударів. Нині енергетики долають наслідки російського о удару за допомогою БПЛА по об’єктах енергетичної інфраструктури, який Росія вчинила у понеділок, 19 грудня.
"Вчора держава-терорист своєю ціллю обрала об’єкти енергетики в центральному регіоні. Сили Повітряної оборони знешкодили більшу частину ворожих дронів, але, на жаль, маємо влучання по високовольтній мережі", — зазначив він.
Прем’єр зазначив, що саном на ранок 20 грудня в енергосистемі працює 8 блоків атомних станцій та 10 теплових станцій.
"Втім, через суттєві пошкодження в мережі, зберігається значний дефіцит електроенергії. Для підтримки збалансованої роботи енергосистеми застосовано аварійні відключення в 11 регіонах нашої держави. Ремонти тривають, але ситуація залишається дійсно складною", — підкреслив Денис Шмигаль.
На переконання прем’єра, російські військові докладатимуть всіх зусиль, щоб до Нового року залишити українців без світла, закликавши готуватися до нових атак.
"Російські терористи робитимуть усе, аби до Нового року залишити українців без світла. Для них важливо, аби Різдво та Новий рік в Україні пройшли в темряві. Тому маємо готуватися до нових атак", — заявив він під час засідання Кабміну 20 грудня.
Голова уряду наголосив, що в умовах, коли енергосистема зазнає ударів ледь не щодня, давати будь-які прогнози щодо відновлення стабільного енергопостачання просто неможливо. Він також закликав місцеву владу не створювати в українців завищених очікувань.
"Адже паралельно з атакою проти нашої енергетики Росія проводить інформаційно-психологічні операції, аби посіяти паніку та зневіру. Тому ми говоримо людям правду про те, що ситуація складна; про те, що світло може бути всього по декілька годин на день; про те, що стан справ в енергосистемі може як покращитися, так і погіршитися залежно від інтенсивності та масованості нових атак росіян", — зауважив він.
Шмигаль закликав громадян користуватися "Пунктами незламності" для обігріву.
"Уряд визначив єдині стандарти їх роботи по всій Україні. Люди матимуть доступ до однакового набору послуг. Це тепло, зв’язок, доступ до води та електроенергії", — нагадав прем’єр.
За його словами, наразі вже працює понад 5 тисяч "Пунктів незламності". При цьому найближчим часом уряд планує збільшити їхню кількість утричі.
"Для цього сьогодні затвердимо рішення про створення Координаційного штабу під головуванням віцепрем'єр-міністра Олександра Кубракова, який буде опікуватися питанням розгортання мережі "Пунктів незламності". Також прошу Міністра енергетики Германа Галущенка найближчим часом представити результати аналізу щодо справедливості розподілу електроенергії по регіонах. Відповідний штаб був створений у Міненерго саме для забезпечення справедливого розподілу електроенергії на всіх рівнях", — додав Шмигаль.
Прем’єр-міністр також подякував партнерам України, які надають фінансування та обладнання для ліквідації наслідків російських обстрілів. За його словами, загалом партнери України заявили про допомогу для енергосектору в різних форматах на понад 1,4 мільярда доларів.
"Це допомагає. Але це — лише боротьба з наслідками, а не з першопричиною. Ми вимагаємо від світу, аби після кожної терористичної атаки проти нашої енергосистеми була належна реакція. Кожна ракета, яка залишає без світла і тепла тисячі українців, має ставати приводом для нових санкцій. Тероризм не можна залишати безкарним", — підсумував Денис Шмигаль.
Що відомо про атаки 19 грудня
Майже всю ніч в Києві та низці регіонів тривала повітряна тривога. Війська Росії випустили проти України дрони іранського виробництва. У низці районів Києва пролунали вибухи — пошкоджені об’єкти інфраструктури та приватні будинки у столиці та області. Сили оборони знищили 30 із 35 дронів.
В Укренерго повідомили, що через обстріли ситуація в енергетиці "важка", аварійні відключення запровадили в 10 регіонах. Водночас у компанії зазначають, що попри пошкодження ситуація контрольована, у пріоритеті — заживлення критичної інфраструктури.
В "Енергоатомі" повідомили, що вночі 19 грудня, о 00:46, зафіксовано проліт дрона-камікадзе "шахед" над майданчиком Південноукраїнської АЕС у близькості до ядерної установки.
У ніч проти 19 грудня російські війська на півдні України використали іранські безпілотники з глушниками, повідомив начальник Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім.
Президент Володимир Зеленський під час звернення до учасників зустрічі лідерів Об’єднаних експедиційних сил Сполученого Королівства (JEF) заявив, що Росія отримала від Ірану ще одну партію дронів, якими й атакувала Україну зранку 19 грудня. Він зазначив, що загалом країна-агресор отримала 250 "шахедів".
Дрони-камікадзе іранського виробництва, які використовує російська армія задля атак на українські міста, несуть приблизно 40 кілограмів вибухівки і літають зі швидкістю в середньому 180 км/год. Вони спричиняють потужну вибухову хвилю і велику кількість дрібних уламків. Оскільки такі БПЛА літають на малій висоті — до 5 км, тому його складно виявити силами ППО.
Розпізнати наближення дрона Shahed-136 можна за характерним звуком під час польоту — коли вони наближаються, їхній мотор видає гучний звук, схожий на роботу бензопили чи роботу двигуна мопеда.
Читайте також
Атака "шахедами" 19 грудня була найбільшою від початку вторгнення — Повітряні сили
Зеленський у Бахмуті, Залужний підтримав посилення покарання за дезертирство. 300 день війни. Онлайн