У Європейський тиждень здоров'я - про реформу системи громадського здоров'я на Прикарпатті

У Європейський тиждень здоров'я - про реформу системи громадського здоров'я на Прикарпатті

У Європейський тиждень здоров'я - про реформу системи громадського здоров'я на Прикарпатті Facebook

Поки не вдалося на Прикарпатті об'єднати в єдиний центр структури, які займаються епіднаглядом та моніторингом громадського здоров'я, - поділилася з журналістами Суспільного у Європейський тиждень громадського здоров'я завідувачка кафедри соціальної медицини та громадського здоров’я Івано-Франківського національного медичного університету Орина Децик.

"Ситуація з COVID-19 показала важливість системи громадського здоров'я в суспільстві, важливість формування тих інституцій, які будуть займатися епіднаглядом, моніторингом та захистом здоров'я. Ми, на жаль, на етапі реформи цієї системи. Маємо проблеми на місцях з реформуванням колишньої санепідслужби в європейські центри контролю над захворюваннями", - каже Орина Децик.

Зокрема, до Центру громадського здоров'я обласної ради, який був створений у вересні 2019-го року, не увійшов обласний лабораторний центр.

"Я не можу зрозуміти, як може існувати Цетр громадського здоров'я без отієї інформаційної бази, яку надає для моніторингу наш лабораторний центр. Втрачається ця безперервність епіднагляду, епідконтролю. Громадський центр в області об'єднав інформаційно-аналітичний центр медстатистики і обласний лікувально-фізкультурний центр "Здоров'я". Не вдалося, як на мене, створити те, що хотіли зробити, - ці розрізнені структури, які займаються епіднаглядом, моніторингом, об'єднати в єдиний центр", - вважає Орина Децик.

Основні причини цього - у неврегулюванні механізму фінансування. На думку завідувачки кафедри, повинно бути багатоканальне фінансування з державного бюджету, органів місцевого самоврядування, а також центр повинен надавати платні послуги.

За словами Орини Децик, Європейський тиждень громадського здоров'я повинен ще раз усім нагадати, що відповідальність за власне здоров'я і за здоров'я суспільства - це не лише відповідальність медичних працівників. Є і інші чинники, які визначають здоров'я населення - соціально-економічні показники, рівень освіти, добробуту, поведінкові чинники - щеплення, здоровий спосіб життя, шкідливі звички - вони поза впливом системи охорони здоров'я і медичних працівників.

Це відповідальність особисто людини, родини, громади, в якій людина проживає, органів державної влади. Всі мають працювати на здоров'я населення. Адже громадська охорона здоров'я - це наука і мистецтво профілактики хвороб, продовження життя, промоції здоров'я через організовані зусилля усього суспільства, які можна оцінити за такими показниками: рівень смертності, рівень різних захворювань, інвалідність населення тощо.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди