Президент Росії Володимир Путін, ймовірно, тисне на Олександра Лукашенка, щоб той пішов на поступки щодо російсько-білоруської інтеграції на майбутній зустрічі 19 грудня в Мінську. Про це йдеться в аналітичному звіті американського Інституту вивчення війни (ISW).
Це перша зустріч Путіна з Лукашенком у Мінську з 2019 року, відзначили аналітики. Повідомляється, що Лукашенко і Путін обговорять питання російсько-білоруської інтеграції, неуточнені військово-політичні питання та реалізацію союзних програм. Союзна держава — це наднаціональна угода 1997 року, метою якої є федеративна інтеграція Росії та Білорусі в рамках спільної структури, зазначили в ISW. За даними аналітиків, Кремль прагне використати Союзну державу для встановлення російського контролю над Білоруссю.
Лукашенко вже створює інформаційні умови, щоб відхилити російські інтеграційні вимоги, як він це робив протягом десятиліть, йдеться в аналітичному звіті.
“Лукашенко підкреслив, що "ніхто, крім нас, не керує Білоруссю", і що Білорусь готова будувати відносини з Росією, але їхні зв'язки "завжди повинні виходити з того, що ми є суверенною і незалежною державою", — відзначили аналітики.
Незрозуміло, чи Путіну вдасться добитися від Лукашенка бажаних поступок. Лукашенко поки що значною мірою опирався посиленим вимогам Росії щодо інтеграції та відмовлявся залучити білоруські війська до вторгнення Росії в Україну.
Візит Путіна до Мінська і новий новий наступ на Київ
Візит Путіна до Мінська може свідчити про те, що Путін намагається встановити умови для поновлення наступу на Україну — можливо, на північ України чи Київ — взимку 2023 року, наголошують аналітики.
“Міністр оборони Росії Сергій Шойгу та міністр оборони Білорусі Віктор Хренін підписали невизначений документ щодо подальшого зміцнення двосторонніх зв’язків у сфері безпеки — ймовірно, у контексті російсько-білоруської Союзної держави — та посилення російського тиску на Білорусь з метою подальшої підтримки російського вторгнення в Україну”, — йдеться в аналітичному звіті.
ISW називає потенційний наступ Росії на північ України взимку 2023 року найгіршим сценарієм. Наразі ISW оцінює російське вторгнення в Україну з Білорусі як низьке, але можливе.
“Білоруські сили вкрай малоймовірно вторгнуться в Україну без російської ударної сили. Далеко не ясно, що Лукашенко залучить білоруські війська воювати в Україні навіть разом із російськими військами. Досі немає ознак того, що російські війська формують ударне угруповання в Білорусі”, — йдеться в аналітичному звіті.
Однак зустріч Путіна та Лукашенка — як мінімум — сприятиме окремій російській інформаційній операції, яка має на меті зламати волю України та готовність Заходу підтримувати Україну. Ця зустріч підсилить російську інформаційну операцію, покликану переконати українців і західних громадян, що Росія може напасти на Україну з Білорусі. Тривалі удари Росії по Києву, постійне розгортання військ до Білорусі та продовження войовничої риторики є частиною цієї інформаційної операції.
“Кремль, ймовірно, прагне переконати Захід прийняти помилковий факт, що Україна не може суттєво змінити поточні лінії фронту і що війна фактично зайшла в глухий кут. ISW вважає, що такий висновок є неточним і що Україна має хороші шанси повернути значну частину критичної території в найближчі місяці”, — відзначили аналітики.
Інші ключові висновки ISW щодо війни в Україні
- Російські війська завдали чергових широкомасштабних ракетних ударів по території України та одного з найбільших на сьогодні ракетних ударів по Києву.
- Російські удари продовжують становити значну загрозу для українських цивільних, незважаючи на те, що вони не покращують здатність Росії проводити наступальні операції.
- Дмитро Медведєв зробив провокаційні, але нерелевантні коментарі на підтримку поточних інформаційних операцій, спрямованих на послаблення підтримки Заходом України.
- Повідомляється, що президент Росії Володимир Путін проігнорував оцінки найгіршого сценарію потенційної шкоди російській економіці перед початком повномасштабного вторгнення в Україну.
- Росія продовжує стикатися з економічними проблемами, що є прямим наслідком війни в Україні.
- Російські війська вели контратаки в районі Сватового та Кремінного.
- Російські війська продовжували наступальні дії в районі Бахмута та Авдіївки-Донецька.
- Російські війська продовжували оборону на лівому (східному) березі Дніпра.
- Російським чиновникам, ймовірно, буде важко набрати додаткових військовослужбовців за контрактом.
- Російська окупаційна влада продовжувала захоплення об’єктів цивільної інфраструктури для лікування поранених російських військових та допомоги російським військам, які діють на окупованих територіях.

Читайте також
Україна відновлюється після ракетної атаки РФ, США обіцяють надати ППО. 297 день війни. Онлайн