14 грудня в Україні відзначають День вшанування ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, яка сталася 26 квітня 1986 року. Вшановували пам’ять колег і згадували події 36-тирічної давнини вінницькі ліквідатори. Зібралися у читальній залі обласної наукової універсальної бібліотеки.
Забезпечували порядок та вивозили людей із зони зараження. Так про ліквідацію аварії на ЧАЕС розповідає Анатолій Трачук. У травні 86-го йому було 26. Його до Чорнобиля відправили за тиждень після вибуху.

“Нас 200 людей зібрали на плацу і сказали: “Ви їдете в Чорнобиль”. Ніхто не знав тоді, що це таке. Два тижні ми там пробули, хоча сказали, що їдете на 5 днів”, — каже Анатолій Трачук.
Їхали, пригадує ліквідатор, без будь-якого захисту. Дали лише один респіратор, який після кожної зміни керівництво радило прати.
“Ніякого захисту. Їхали в формі. Коли виїжджали із зони, її потрібно було викинути, а переодягнутися не було в що. Перед відправленням видали вживану солдатську форму. Я як Попандопало був. Головне. Аби кашкет міліцейський була”,— розповідає ліквідатор.
У Чорнобилі, каже, забезпечували порядок, вивозили людей із зони зараження.
“Людей мало було. Вивозили, а вони тікали, верталися назад, як зараз. Нас ССівцями називали”, — каже Анатолій Трачук.
Нині він опікується колегами-ліквідаторами, які отримали інвалідність. Сам — ліквідатор першої категорії, має 2-гу групу інвалідності.

А ось Сергія Ніхаєвського до Чорнобиля відправили 87 року. Він був заступником командира окремого полку цивільної оборони, який стояв у зоні. Через війну, яку розв’язала РФ, чоловік двічі переселенець: 2014-го під Луганськом втратив будинок, 2022-го — згоріла квартира поблизу Маріупольського драмтеатру.
Рік тому до роковин вшанування ліквідаторів у Маріуполі відкрили меморіал чорнобильцям. Його, розповідає Ніхаєвський, російські окупанти не знищили.

Нині Сергій Ніхаєвський мешкає у Вінниці. Каже, знає, що лише до Вінницького району з Маріуполя евакуювалися40 ліквідаторів. Нині чоловік пише пісні про колег ліквідаторів, Чорнобиль та чекає повернення в український Маріуполь.
Загалом ж на Вінниччині нині мешкає понад 4,5 тисячі ліквідаторів аварії на ЧАЕС, розповідає очільник обласної спілки чорнобильців Микола Бойчук. З початком повномасштабного російського вторгнення він вступив до тероборони. Ще вісім ліквідаторів нині в зоні бойових дій боронять Батьківщину.