Повторне зараження та мутація вірусу. Огляд нових досліджень про коронавірус

Повторне зараження та мутація вірусу. Огляд нових досліджень про коронавірус

Вступ

COVID-19 дав поштовх величезній кількості нових досліджень, пов’язаних як із вивченням власне коронавірусної інфекції, так і впливом карантинних заходів на життя людей. Аби не загубитися в потоці фейків та маніпуляцій навколо теми пандемії, Суспільне періодично збирає для вас актуальні наукові дослідження. Попередні матеріали можна почитати тут і тут.

Чи можна заразитися COVID-19 повторно? Як дефіцит вітаміну D впливає на рівень смертності? Як вірус мутував і став більш заразним – і чи закінчиться пандемія з настанням літа? Про це та багато іншого читайте в нашому щотижневому огляді нових наукових досліджень.

Варто попередити, що деякі з представлених досліджень є "препринтами" – науковими публікаціями, які не пройшли попередньої експертизи. Чому так? Рецензія і перевірка даних займає багато часу, а в умовах пандемії важлива швидкість комунікації між ученими. Наведені дані не є істиною в останній інстанції, проте представляють важливий дослідницький інтерес для експертів, які борються з COVID-19 по всьому світу.

Як вітамін D пов'язаний з рівнем смертності від COVID-19

Висока смертність заражених на COVID-19 у деяких країнах може бути пов’язана із нестачею вітаміну D. Такі дані наводяться у дослідженні вчених з Фонду лікарні королеви Єлизавети та Університету Східної Європи, опублікованому в журналі Research Square.

Порівнявши статистику смертності від COVID-19 із середнім рівнем вітаміну D у громадян 20 країн Європи, науковці побачили зв’язок між цими показниками.

Із посиланням на інші наукові роботи дослідники звертають увагу, що в мешканців Італії в середньому в організмі міститься 28 нмоль/л вітаміну D, в іспанців — 26 нмоль/л. У свою чергу, в громадян Скандинавських країн обсяг вітаміну D в організмі в середньому досягає 45 нмоль/л. При цьому брак речовини реєструють, коли показник опускається нижче 30 нмоль/л.

Учені також звернули увагу на те, що більшість смертей зареєстрована серед людей літнього віку. Згідно з дослідженням, в Італії, наприклад, дефіцит спостерігається у 76% жінок, яким більше ніж 70 років. Як висновок дослідники рекомендують приймати вітамін D для підвищення захисту від коронавірусної інфекції.

У Всесвітній організація охорони здоров’я (ВООЗ) теж зазначають, що деякі дослідження показали ефективність додаткового прийому вітаміну D в боротьбі з респіраторними інфекціями, звернувши увагу, що його нестача в організмі поширена у світі.

У ВООЗ також додають, що вітамін D є імуномодулятором та підсилює вроджений імунітет, зокрема підвищуючи захисні властивості слизових оболонок. У зв'язку з цим його дефіцит може впливати на стан імунної системи.

Чи правда діти хворіють COVID-19 набагато рідше?

Спочатку вважалося, що діти хворіють COVID-19 набагато рідше, ніж дорослі. Проте дані, які отримали дослідники міжнародної команди із Берліна та Кембриджа можуть свідчити про протилежне. Наразі стаття проходить рецензування, але препринт вже можна прочитати на сайті берлінської клініки Шаріте.

Ось декілька висновків, які зробили науковці з отриманих даних:

  • Попередні результати засвідчують, що діти заражаються вірусом так само часто, як і дорослі. Проте досі незрозуміло, наскільки самі діти заразні й поширюють хворобу далі. Оскільки через повсюдне закриття шкіл та дитячих садків науковці не мають змоги збирати необхідні епідеміологічні дані.
  • Під час дослідження використовувався альтернативний метод визначення інфекційного потенціалу: вчені підрахували вірусне навантаження, тобто обсяг вірусу в дихальних шляхах та зіставили ці дані з рівнем заразності.
  • Із січня по 26 квітня 2020 року в клініках Charité протестували 59831 пацієнта, й у 3712 з них (6,2%) виявили коронавірус. Пацієнтів з COVID-19 поділили на кілька вікових груп, і статистичний аналіз не виявив серйозних відмінностей у вірусному навантажені й рівні заразності.

Отримані дані багато в чому попередні, оскільки діти рідше потрапляють у вибірки через те, що часто переносять хворобу безсимптомно. У свою чергу, частіше тестують людей із важкими та середньої важкості симптомами. Але відсутність яскраво виражених симптомів не означає відсутність хвороби або низький рівень заразності (як вважалося раніше).

Головний висновок: ще рано говорити про повне відкриття шкіл та дитячих садочків. Причина проста – немає точних даних про те, як саме діти беруть участь у поширенні хвороби. Проте враховуючи результати дослідження – ймовірно, на тому ж рівні, що й дорослі.

Вірус мутував і став більш заразним

Науковці із Лос-Аламоської національної лабораторії США (LANL) попереджають: якщо коронавірус не послабшає за літо аналогічно сезонному грипу, то це може мати неприємні наслідки. Про це повідомляється в доповіді, препринт якої опублікованій на порталі BioRxiv.

Новий штам вірусу почав поширюватися Європою, потім мігрував до інших частин світу, включаючи США. Якщо вірус продовжить мутувати й ставатиме все більш заразним – це може загрожувати вакцинам, які зараз знаходяться в розробці. Дослідники виявили 14 мутацій, які дозволяють SARS-CoV-2 ефективніше проникати в здорові клітини людини.

На початку березня китайські дослідники заявили, що виявили два різних типи нового коронавірусу. Перший, найбільш агресивний і смертельний, поширювався на ранніх стадіях спалаху в китайському місті Ухань.

Пізніше, на початку квітня, біологи з Кембриджського університету виявили вже три штами вірусу і назвали їх латинськими літерами A, B і C. Варто відзначити, що в роботі під вірусом А йдеться про той "первинний" штам, який був виявлений у кажанів і панголінів.

Чи можна захворіти на COVID-19 повторно?

Одне з головних питань, яке турбувало людей від початку пандемії – чи можна повторно заразитися COVID-19 після одужання? Річ у тім, що у деяких пацієнтів повторне тестування показало позитивний результат – ВООЗ пояснила це залишками вірусу, який відкладається в легенях. Епідеміологиня з інфекційних захворювань Марія Ван Керхов пояснила, що коли легені загоюються, на них з'являються "мертві клітини". Саме ці фрагменти легенів і дають позитивний результат після тестування.

У квітні представники охорони здоров'я Південної Кореї повідомили про більш ніж 300 випадків повторного зараження. На щастя, після ретельної перевірки виявилося, що ці результати є помилкою тестування. З огляду на останні дослідження не можна виключати, що вірус мутує та антитіла до нинішньої "версії" коронавірусу будуть менш ефективні проти його нових форм. Але нині немає жодних підстав сумніватися в тому, що імунітет до COVID-19 тримається менше кількох місяців, а швидше за все – декількох років.

У ВООЗ зазначили, що імунітет від COVID-19 у людей ще недостатньо вивчений, і наголосили на необхідності подальших досліджень з метою зрозуміти, чи справді в людини, яка одужала після коронавірусної інфекції, немає ризику повторного зараження. Але слід пам'ятати, що навіть якщо людина не може заразитися повторно, вона здатна залишатися носієм вірусу і становить небезпеку для інших.

Чи зникне COVID-19 із настанням літа?

Погодні умови не впливають на поширення вірусу. Це означає, що коронавірус не зникне з приходом літньої спеки. Вчені порівняли кількість випадків захворювання за тиждень і не виявили істотного взаємозв'язку з географічною широтою або температурою повітря, але знайшли слабкий зв'язок з вологістю повітря. Було проаналізовано понад 375 тисяч підтверджених випадків COVID-19. Вчені не враховували дані з Китаю, Італії, Ірану та Південної Кореї, тому що на момент дослідження у цих країнах пандемія була в самому розпалі.

Але є і хороші новини. Паралельно науковці підтвердили ефективність карантинних заходів, які вводили уряди різних країн: закриття шкіл, обмеження масових зборів і соціальне дистанціювання. І що жорсткіше були карантинні заходи, то сильніше це впливало на уповільнення епідемії.

"Наші результати мають велике значення, тому що багато країн розглядають можливість пом'якшення або скасування деяких із цих заходів громадської охорони здоров'я", – коментує результати автор дослідження Петер Юні. Його співавтор Діон Гесінк додає: "Літо не змусить його коронавірус зникнути – важливо, щоб люди про це знали".

Коронавірус почав поширюватися Європою ще в кінці 2019 року

Згідно з офіційними даними, перші випадки зараження на SARS-CoV-2 були зареєстровані у грудні 2019 року в китайському місті Ухань – і тільки наприкінці січня вірус потрапив у країни Європи. Але результати дослідження французьких медиків показують, що як мінімум один випадок зараження в Парижі можна зустріти ще в грудні 2019 року – за місяць до офіційно підтверджених випадків захворювання.

Поки Китай боровся зі спалахом коронавірусу, європейські країни боролися з сезонним грипом – тому вчені вирішили перевірити аналізи пацієнтів, що поступили до відділення інтенсивної терапії з грипоподібними захворюваннями (ГПЗ) в період з 2 грудня 2019 по 16 січня 2020. На щастя, всі біологічні зразки, зібрані з дихальних шляхів хворих, зберігають при мінусовій температурі протягом ще чотирьох років на випадок необхідності подальшого аналізу.

Усього перевірили 14 осіб з 58. Зразок 42-річного чоловіка показав позитивний результат на коронавірус – 27 грудня 2019 року він потрапив у відділення невідкладної допомоги з кашлем, головним болем і лихоманкою. При цьому востаннє за межі Франції пацієнт виїжджав у серпні 2019 року. Це може кардинально змінити наше уявлення про поширення SARS-CoV-2 країнами Європи та світом – і дозволяє припустити, що хвороба почала поширюватися ще в грудні.

Чи передається коронавірус статевим шляхом?

Раніше вчені вже перевіряли сперму заражених чоловіків на наявність вірусної РНК і не виявили слідів коронавірусу. Але автори нового дослідження перевіряли пацієнтів з важкою формою COVID-19 – і цього разу результати виявилися іншими.

Китайські медики розділили 38 пацієнтів на 2 групи: в першій були 15 осіб у гострій фазі хвороби, в другій: 23 пацієнта на другий-третій день після гострої фази. Присутність вірусу виявили у спермі 4 осіб з першої групи та 2 з другої – це порушує питання про можливість поширення вірусу статевим шляхом.

Теоретично, зберігаючись в органах репродуктивної системи, вірус може передаватися статевим шляхом – на додачу до вже відомих повітряно-крапельного та контактного. Втім, багато експертів закликають не розглядати ці дані як остаточні.

Виявлення вірусної РНК у спермі пов'язане з великими технічними труднощами та може давати помилкові результати – тим паче на такій нечисленній групі піддослідних. Крім того, наявність вірусу в спермі ще не означає, що вірусні частинки у ній можуть заразити іншу людину.

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди