У МАГАТЕ сподіваються, що захисна зона на Запорізькій АЕС буде реалізована найближчим часом

У МАГАТЕ сподіваються, що захисна зона на Запорізькій АЕС буде реалізована найближчим часом

Запорізька атомна електростанція
Запорізька АЕС 17 жовтня 2022 року, фото: AP

Ситуація на Запорізькій атомній електростанції залишається нестабільною та потенційно небезпечною, однак у Міжнародному агенстві з атомної енергії сподіваються, що захисна зона на ЗАЕС буде узгоджена та реалізована найближчим часом.

Про це сьогодні 9 грудня заявив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

"Ми робимо все можливе, щоб там (на ЗАЕС — ред.) не допустити ядерної аварії. Ми досягаємо прогресу в наших консультаціях з Україною та Росією, і я сподіваюся, що зона буде узгоджена та реалізована найближчим часом. Це потрібно зробити терміново", — наголосив Гроссі.

Водночас він зазначив, що важливо не забувати й про інші атомні електростанції на території України: Рівненську, Хмельницьку, Південноукраїнську та Чорнобильську.

За словами гендиректора МАГАТЕ, попри те, що ці станції не перебувають безпосередньо на передовій, ядерна небезпека все одно існує, адже вони знаходяться на території країни, що воює.

Гроссі додав, що цього тижня експертні місії МАГАТЕ провели роботу на українських атомних електростанціях та отримали від АЕС запити на відповідну допомогу, зокрема з обладнанням та з психологічною допомогою для персоналу, що працює в стресових умовах.

"Ми продовжимо надавати конкретну допомогу, яка необхідна для захисту ядерних об'єктів України під час цієї безпрецедентної воєнної ситуації", — зауважив з цього приводу гендиректор агенства.

Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС

  • ЗАЕС, найбільша атомна станція в Європі, з 4 березня захоплена російськими військовими. РФ розміщує на майданчику станції військову техніку та боєприпаси. Обстрілюють росіяни і саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня Президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.
  • 27 листопада президент НАЕК "Енергоатом" Петро Котін заявив, що зараз є ознаки того, що російські окупанти можуть залишити Запорізьку атомну електростанцію.
  • 28 листопада прессекретар президента РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що відведення військ Росії з території Запорізької атомної електростанції не буде.
  • 2 грудня очільник МАГАТЕ Рафаель Гроссі розповів, що агентство сподівається досягти домовленості з Росією та Україною про створення захисної зони на Запорізькій атомній електростанції до кінця року
  • 5 грудня речниця російського МЗС Марія Захарова заявила, що про вихід російських військових із Запорізької АЕС "не може бути і мови".

Читайте також

Росія перекидає військову техніку на ЗАЕС у пропагандистських цілях — ISW

Окупанти побили та викрали співробітників Запорізької АЕС

На початок