У 2022 році на Рівненщині виявили 148 випадків захворювань на ВІЛ\СНІД. Про це в етері Українського радіо Рівне повідомила директорка Обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики Людмила Рибчук. Вона розповіла, яка ситуація з ВІЛ/СНІД та де можна пройти тестування
Статистика
У листопаді 2022 року на Рівненщині офіційно зареєстрували 17 нових випадків інфікування ВІЛ. З них чотири були на стадії СНІДу, розповіла Людмила Рибчук.
"У 2022 році кількість випадків захворювання на ВІЛ/СНІД знизилась і складає 148. З них 107 людей інфікувалися статевим шляхом, шість — гомосексуальним. Торік кількість випадків за період з січня по листопад становила 167", — сказала директорка центру.
Вона додала: кількість виявлених випадків на Рівненщині у листопаді збільшилась до 17-ти, тоді як торік за аналогічний період їх було 14.
"Це пов'язано із війною, міграцією, зменшенням кількості обстеження населення не швидкими тестами, а ІФАімуноферментний аналіз. Як до війни, так і зараз, ми майже щодня виявляємо ВІЛ-інфіковану людину. Станом на 7 листопада на обліку перебуває 4 083 людини, в яких виявили ВІЛ-інфекцію, на диспансерному обліку — 2 239 людей", — сказала Людмила Рибчук.
Читайте також: День боротьби зі СНІДом: як війна в Україні впливає на статистику захворюваності
За її даними, від початку повномасштабного вторгнення військ РФ, 100 ВІЛ-позитивних людей виїхали з Рівненщини за кордон та отримують там лікування.
"Натомість із Маріуполя до нас приїхало 300 ВІЛ-позитивних людей. Загалом від початку війни 170 ВІЛ-позитивних людей прийшли за певною допомогою та антиретровірусною терапією до нас в області. З них 12 ВІЛ-позитивних жінок", — повідомила директорка центру.
Де пройти тестування
Тестування на ВІЛ можна пройти в будь-якому закладі охорони здоров'я, у сімейного лікаря є швидкі тести і за потреби він може запропонувати їх пройти.
"В нас в центрі у секторі СНІДу на Жоліо Кюрі, 19 також безплатно можна пройти як тестування швидкими тестами, такі і за допомогою ІФА", — сказала Людмила Рибчук.
Чи захищені дані
"У кожної людини, яка здає тестування на ВІЛ, беруть чутливі дані. Вона дає дозвіл на їх отримання. А далі людина може особисто вирішувати, чи дозволяти бачити комусь ці результати, чи ні. Тобто, будь-який лікар не може побачити результат. Він його може побачити їх лише з дозволу пацієнта", — повідомила директорка центру.
Для того, щоб лікар мав змогу отримати такі дані від пацієнта, він повинен подати запит.
"Далі пацієнту приходить код на телефон, він його говорить лікарю і лише тоді лікар або одноразово чи постійно може дивитись результати тестування на ВІЛ і взагалі чи людина інфікована, чи неінфікована", — зазначила Людмила Рибчук.
Чи достатньо препаратів
Препарати видаються безплатно терміном на шість місяців. На сьогодні, за словами директорки центру, запасів антиретровірусної терапії є запас на один рік.
На початку повномасштабного вторгнення було питання, чи приїдуть препарати. Ми тоді працювали нон-стоп та видавали препарати на три місяці тим, хто їхав за кордон, а тим, хто лишався на місці — на два тижні або на місяць. Але в нас не було такого, щоб лікування переривалося.
Хто може отримувати терапію
Всі ВІЛ-інфіковані люди можуть почати отримувати терапію одразу, як тільки в них виявили інфекцію. Це вбереже їхнє життя, покращить його якість, — сказала Людмила Рибчук.
"В Україні також є програма "Доконтактна профілактика", яку може отримати будь-яка людина. Для цього можна звернутися на будь-який сайт антиретровірусної терапії та отримати безплатно доконтактну профілактику", — зазначила директорка центру.
Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки
Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber
Долучайтесь до нас в Instagram
Ми у Twitter