Китай скасовує політику "нульового ковіду" на тлі протестів — CNN

Китай скасовує політику "нульового ковіду" на тлі протестів — CNN

Китай скасовує політику "нульового ковіду" на тлі протестів — CNN
Міський центр тестування на COVID-19, Пекін, 10 листопада 2022 року, фото: AP

Китай оголосив про радикальні зміни у своїх національних заходах, спрямованих на боротьбу з пандемією COVID-19, що є найбільш явною і найбільш значною ознакою того, що центральний уряд відходить від політики "нульового коронавірусу", яка спричинила протести по всій країні.

Про це повідомляє CNN.

Як зазначає видання, у заяві, опублікованій державною телекомпанією CCTV, Державна рада Китаю оприлюднила 10 нових правил, які послаблюють деякі обмеження. Насамперед вони дозволять домашній карантин і значною мірою скасовують практику застосування QR-коду здоров'я, який був обов'язковим для входу до більшості громадських місць.

"Цього тижня місцеві органи влади вже зробили кроки, що вказують на можливу зміну напряму, зокрема деякі великі міста послабили вимоги до тестування на COVID-19. Але це перша офіційна зміна у політиці щодо COVID-19 на національному рівні — помітний поворот з боку Пекіна, який протягом останніх трьох років наполягав на тому, що непохитні обмеження — єдиний ефективний спосіб викорінити надзвичайно заразний вірус", — пишуть журналісти.

Зокрема, послаблюються обмеження щодо застосування QR-кодів на мобільних телефонах для відстежування здоров’я людей.

"Колір цих кодів — червоний, бурштиновий чи зелений — визначає, чи можуть користувачі залишати свої будинки, користуватися громадським транспортом та входити до громадських місць чи, можливо, їм необхідно дотримуватись карантину", — пояснює CNN.

Також уряд запроваджує дозвіл на проходження періоду карантину в домашніх умовах для безсимптомних пацієнтів чи пацієнтів з легкими симптомами. Окрім того, нові керівні принципи також закликають владу "забезпечити нормальне функціонування суспільства та основних медичних послуг", заявляючи, що райони, які не віднесені до категорії високого ризику, не повинні обмежувати пересування людей або закривати підприємства.

"У ньому йдеться про те, що блокування дозволено лише в "зонах підвищеного ризику", і навіть у цьому випадку їх слід "негайно" зняти, якщо протягом п'яти днів поспіль не буде виявлено нових випадків", — зазначається в дописі.

Нове правило також забороняє владі блокувати пожежні сходи, входи до квартир чи будинків та інші виходи, тому жителі можуть евакуюватися і за необхідності звертатися по медичну допомогу.

Державна рада 7 грудня також наголосила на необхідності прискорити вакцинацію проти хвороби серед літніх людей, заявивши, що у всіх місцях має бути "проведено якнайбільше щеплень". На додачу нові правила також полегшують поїздки всередині Китаю: мандрівникам, які подорожують з інших регіонів, більше не потрібно надавати негативного результату тесту на наявність захворювання або проходити його після прибуття.

Декілька інших керівних принципів також, ймовірно, полегшать перехід від "нульового ковіду" до менш руйнівної моделі, зазначає видання. Наприклад, школам, в яких не було спалахів інфекції, тепер пропонується проводити "звичайну навчальну діяльність в автономному режимі" та знову відкривати об'єкти на території кампусу, такі як кафетерії, бібліотеки та спортивні об'єкти. Школи з виявленими випадками захворювання можуть продовжувати "нормальне навчання та життя" з деякими обмеженнями.

У керівних принципах також наголошується на необхідності зробити ліки широко доступними, скасувавши обмеження, які раніше ускладнювали купівлю ліків проти застуди та лихоманки в аптеках. З самого початку пандемії в Китаї для їхнього придбання купівлі був потрібний рецепт і негативний тест на COVID-19.

Що відомо про протести в Китаї

Безпосереднім поштовхом до демонстрацій стала смертельна пожежа в Урумчі, столиці Сіньцзяна, на крайньому північному заході Китаю в четвер. Тоді 10 людей, у тому числі троє дітей, загинули через те, що пожежні служби не змогли дістатись житлового будинку, охопленого вогнем.

Мешканці звинуватили в цьому заходи, пов’язані з карантином. Китайські чиновники ж заперечували, що в цьому винні обмеження, пов’язані з COVID-19, і заявили, що "здатність деяких жителів рятувати себе була надто слабкою", — це викликало хвилю гніву в китайських соцмережах.

Жителі Урумчі, одного з найбільш жорстко контрольованих міст Китаю в результаті масштабних заходів безпеки, вийшли на акцію протесту в п'ятницю, 25 листопада. У суботу та неділю протести поширились.

28 листопада стало відомо, що влада Китаю почала вводити у великі міста поліцейські підрозділи та техніку для придушення протестів проти "політики нульової терпимості" до COVID-19. За даними CNN, протести охопили щонайменше 16 великих міст Китаю.

Зокрема, 28 листопада китайська влада вивела велику кількість поліцейських підрозділів на вулиці Пекіна. Також поліція вдалася до активних дій у Шанхаї. Окрім того, китайська влада вивела поліцію й на вулиці інших великих міст, зокрема, Ченду та Уханя.

Учасники демонстрацій у китайських містах вигукували й антиурядові гасла — "геть Компартію" і "геть Сі Цзіньпіна".

Читайте також

У Китаї почались протести через політику "нульового ковіду"

Після тижня протестів Китай планує послабити коронавірусні обмеження — ЗМІ

На початок