Понад тиждень минув відтоді, як в приватний сектор Дніпра влучила російська ракета. Місцеві почали самотужки відбудовувати ті будинки, від яких залишились стіни. Інші ж так і продовжують лежати в руїнах. Люди розповіли Суспільному: місцева влада їм не допомагає.
Сергій живе в автівці на подвір’ї та намагається лагодити свій двоповерховий будинок. 26 листопада його зруйнувала ракета армії РФ. Сергій каже, стіни будинку тріщать, з них випадає цегла.
"Трошки я хочу перекрити, законсервувати другий поверх, перший поверх якось привести до ладу. Тому що треба ж якось жити. Жити нема де", – каже чоловік.
Навпроти – те, що лишилось від житла Михайла. Чоловік каже: тут жили три покоління його родини, а тепер зосталися самі руїни. Що робити з будівлею — не знає.
"Чи то знось його, але потім не доведеш, що у тебе щось було, відремонтуєш — теж не доведеш, що у тебе було зруйновано. У мене зараз за документами цілий дім, жоден державний орган не встановив, яка частина зруйнована. Мабуть же, зараз я не власник будинку, на цьому етапі, а, наприклад 0,02 від цього дому", – каже власник зруйнованого будинку.
Чоловіки говорять: в день вибуху сюди приїздила поліція, склали протоколи.
"Якщо прийшли з міськвиконкому чоловік і жінка, з білим листком паперу, які питають: "А скільки у вас вікон було?", дивлячись на це все, то, мабуть, їх не дуже експертами назвеш. Експерти ж мають, мабуть, оцінити, де пошкоджена стіна, де вона підлягає відновленню", – розповів Михайло.
Ірина жила трохи далі по вулиці. Через вибух зруйнований дах її оселі. Жінка говорить, житло брали в іпотеку, ще 17 років мають виплачувати банку за будинок, але жити в ньому не можуть. Нині винаймають квартиру.
"Як нам виплачувати, якщо він зруйнований? Його треба перебудовувати наново, а нам сказали, що це до страхової. В страховій сказали, що війна не входить в страховий договір. І у нас замкнене коло, бо за законом ми навіть заявки не можемо написати без номера єдиного реєстру досудових розслідувань ні в страхову, ні в банк", – розказує жінка.
За номером єдиного реєстру досудових розслідувань звертались в поліцію, там мешканців відправили до Служби безпеки України. В СБУ, каже жінка, написали електронний запит.
Як отримати компенсацію?
Адвокатка Юлія Сегеда говорить, номер ЄРДР — це не якась секретна інформація, його мають видати особі, що вважається постраждалою. Але спочатку людина має самостійно зібрати докази. Навіть якщо поліція вже була на місці і фільмувала руйнування.
"Зробити свою таку папочку, підбірку доказів. Потім первинно люди звертаються до районної адміністрації. Бо окрім фото і відео, їм потрібен юридичний документ, який підтверджує, що їхній будинок або квартира зруйновані або пошкоджені", – сказала адвокатка.
Ці документи, а також заяву про залучення до справи у якості потерпілої особи, власники зруйнованих будинків мають подати слідчому СБУ. Такий статус дозволяє користуватись процесуальними правами у ході розслідування.
"Людина може подати клопотання та буде призначена економічно-будівельна експертиза. В результаті якої буде вже обстеження цього об’єкту експертом і вже буде висновок саме про гроші", – розповіла Юлія Сегеда.
І тоді можна подавати документи на компенсацію за зруйноване житло і з міського бюджету, і з бюджету держави. Всі ці дії Юлія радить робити у супроводі адвоката. Знайти спеціаліста можна і безкоштовно.
Що відомо
- Вранці, 26 листопада, російська армія вдарила ракетами по Дніпру. Вони влучили у житловий сектор та у складське приміщення.
- Внаслідок удару по житловому сектору поранені 13 людей. Четверо з них перебувають у лікарні. Серед них 17-річний хлопець.
- 27 листопада рятувальники дістали з-під завалів складу тіло чоловіка, загиблого через ракетний удар 26 листопада.
Читайте також
Вибух у Дніпрі: що розповідають очевидці
"Ви нас обстрілюєте, тепер ви й захищайте": у Дніпрі жінка заклала вікна російськими книгами
Дніпряни, чиї будинки зруйновані через ракетний удар, можуть отримати компенсацію: куди звертатися
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро