В Україні з початку війни зменшилася кількість рейдерських атак — Опендатабот

В Україні з початку війни зменшилася кількість рейдерських атак — Опендатабот

В Україні з початку війни зменшилася кількість рейдерських атак — Опендатабот
Фото: Pexels

Кількість порушених проваджень щодо рейдерства у 2022 році в цілому й, зокрема, під час воєнного стану, суттєво знизилась. У порівнянні з відповідним періодом торік, кількість облікованих кримінальних проваджень по рейдерству в Україні за 10 місяців зменшилась у більш ніж 5 разів.

Про це повідомляє платформа для роботи з відкритими даними Опендатабот, базуючись на аналізі даних Генеральної прокуратури України.

Так, за 10 місяців минулого року було зафіксовано 614 проваджень, цьогоріч — 120 справ. Більшість цих справ було зареєстровано за літо та початок осені 2022 року. Ці та інші дані фіксуємо на сторінці про рейдерство в Україні.

Більш ніж половина проваджень — 66 з 120 — зареєстровано за через підробку документів для проведення державної реєстрації бізнесу та фопів (стаття 205-1 ККУ). Удвічі менше справ зареєстровано за протидію господарської діяльності (стаття 206 ККУ) та лише 19 проваджень — за протиправне заволодіння майном (стаття 206-2 ККУ).

Утричі зменшився відсоток справ, які доходять до суду. Якщо торік це було 36% від загальної кількості облікованих проваджень, то цьогоріч — всього 12% або 14 проваджень зі 120.

Переважно до суду доходять провадження за статтею 205-1 — підробка документів (13 проваджень з 14). За статтею про протиправне заволодіння майном жодної справи у 2022 році до суду не дійшло.

Директор департаменту Офісу протидії рейдерству Віктор Дубовик вважає, що зменшення кількості справ щодо рейдерства в 2022 році пов'язано із переліком швидких технічних та юридичних заходів, прийнятих державою 24 лютого. Зокрема, мова про закриття реєстрів, реєстр державних реєстраторів та обмеження проведення реєстраційних дій на підставі довіреності.

Він розповів, що Міністерство юстиції у день початку повномасштабного вторгнення повністю вимкнуло доступ до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРП) і на Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР).

"Крім того, доступ до системи державної реєстрації надалі був лише у тих державних реєстраторів, яких раніше не блокували на строк більше 3-х місяців чи не анулювали доступу до відповідного реєстру. Це стало додатковим запобіжником від незаконних атак на власність та бізнес", — додав Дубовик.

За його словами, уряд ввів певні обмеження та заборони щодо проведення нотаріальних дій та державної реєстрації на період воєнного стану — зокрема, йдеться про реєстраційні дії, пов’язані з відчуженням часток у статутних капіталах на підставі довіреностей, зокрема й іноземних.

"Варто зазначити, що наразі юридична особа не може змінити місцезнаходження на адресу, як належить до території ведення активних бойових дій або тимчасово окуповані ворогом", — коментує Дубовик.

Керівник Офісу протидії рейдерству зазначає, що на першому етапі після вторгнення відповідні заборони та обмеження були доволі жорсткі та дозволявся лише доволі малий перелік реєстраційних дій. На сьогодні більшість реєстраційних дій дозволено, але для певних встановлені нові особливості роботи, аби запобігти незаконним реєстраційним діям.

Що відомо

  • За 10 місяців 2021 року зафіксовано на 18% менше рейдерських атак ніж у 2020 році. При цьому кількість справ, які доходять до суду також зменшилася.
На початок