Двісті вісімдесят перший день війни. Хроніка подій в Одеській області

Двісті вісімдесят перший день війни. Хроніка подій в Одеській області

Двісті вісімдесят перший день війни. Хроніка подій в Одеській області
Робота українських військових, фото ілюстративне. Джерело: Генеральний штаб ЗСУ

Ніч з 30 листопада на 1 грудня в Одесі та області минула без сигналів повітряної тривоги. Про події на Одещині під час війни читайте у хроніці Суспільного.

Олімпійський чемпіон з Одеси виставив свої нагороди на благодійний аукціон

Дворазовий олімпійський чемпіон з Одеси Юрій Чебан виставив всі свої медалі на аукціон. Вилучені кошти він планує передати людям, які зазнали збитків через війну в Україні. Про це повідомили у відділенні Національного олімпійського комітету України в Одеській області.

На аукціон спортсмен виставив три олімпійські медалі: золото Лондона-2012 і Ріо-2016 та бронзу Пекіну-2008. Їх отримав Юрій за змагання з веслування.

Аукціон стартував 23 листопада і завершиться 10 грудня. Стартова ціна золотих медалей складає 10 тисяч доларів, а бронзи — п'ять тисяч.

Аукціон проходить на платформі "SCP Auctions". Вона заснована в 1979-му році, туди зазвичай виставляють спортивні медалі, форму, інвентар та картки, які мають високу історичну цінність.

В Одесі поліцейські сповіщатимуть жителів про повітряну тривогу

Інспектори патрульної поліції сповіщатимуть населення про повітряну тривогу в районах, де не працюють сирени або їх погано чути. Про це повідомили в патрульній поліції Одеської області.

Оголошувати повітряну тривогу поліцейські будуть через гучномовці у службових автомобілях. Це відбуватиметься в місцях, де відсутнє електропостачання, не працюють гучномовці або у віддалених районах, де сигнал сирени чути гірше.

Терапія попри відключення світла та невроз від нестабільності: як люди з аутизмом в Одесі переживають війну

Інклюзивний центр для людей з аутизмом “Важливий кожен” в Одесі, який виживає та оплачує оренду коштом продажу виробів своїх студентів, через відключення електроенергії опинився в ситуації, коли можливості виготовляти кераміку не стало. Проте постійні зустрічі, соціалізація та творчість необхідні для них, особливо в умовах війни. Як люди з аутизмом працюють у майстерні, чому творчість для них – це вид терапії та як вони живуть в умовах вибухів, сирен та нестабільність дізнавалися журналісти Суспільного.

Терапія та соціалізація через творчість

Кожен ранок у майстерні починається з проведення кола. Студенти передають один одному м’яч та розповідають про свої емоції: на чому вони доїхали, чим снідали та який у них настрій. Співзасновниця інклюзивних майстерень Наталія Шрамко каже: це необхідно для того, щоб студенти перестали соромитися і соціалізувалися.

“Це перш за все, щоб вони навчилися спілкуватися. Для когось це дуже дивно звучить, але ми вчимо їх спілкуватися, щоб вони намагалися між собою взаємодіяти, дружити…Для людей з аутизмом є сталі речі і ми в них намагаємося вставити для них незручне. Це змушує їх мозок напружуватися і це їх розвиває”, – розповіла Наталія.

Зараз майстерню відвідують 12 людей, але кількість студентів періодично змінюється. Наразі сюди ходять люди віком від 14 до 39 років.

Емоційна близькість та контакт з іншими людей дуже важливий для тих, у кого діагностований аутизм. Їм потрібно відчувати стабільність та спокій, вони відчувають та реагують на зміни настрою інших людей, каже Наталія. У майстерні люди з аутизмом займаються ліпленням посуду із глини, графікою й живописом. Раніше тут працювала швачка. Зараз через відключення світла у майстерні планують робити свічки ручної роботи, використовуючи газові пальники.

“Це розвиває і моторику, змушує напружувати обидві півкулі, і це деяких студентів заспокоює, зосереджує. Навпаки концентрує всю їхню увагу на виробах. Шиття заставляє студентів бути більш уважними, бо коли одного разу він об голочку уколеться, він вже буде знати”, – розповіла Наталія про необхідність творчих занять для людей з аутизмом.

Відключення світла для інклюзивного центру стало критичним – печі, в яких потрібно запікати кераміку, працювати протягом восьми годин не можуть; майстерня для створення графіки не працює, а в самому приміщенні відсутнє опалення. Без електроенергії студенти не можуть завершити роботу над 40 чашками, які у них замовила місцева кав’ярня.

Як люди з аутизмом реагують на відключення світла та нестабільність

Загалом хаотичні відключення води й світла, ракетні удари та голосні сирени дуже впливають на моральний стан людей з аутизмом, для яких важлива стабільність та звичний ритм життя. Тато дитини з аутизмом Веніамін Миколайович каже, його син на незвичні дії реагує дуже чутливо. Андрій не може говорити, тож будь-які реакції на гучні звуки передає через емоції:

“У них дуже стереотипні дії. Найменша зміна обстановки: піти не тим маршрутом або не виконати певний ритуал, наприклад, не помити руки з милом, бо води немає, доводиться з ковшика поливати, світла нема, з ліхтариком. Дуже хворобливо реагує. Іноді буває до неврозів”.

За його словами, вночі під час повітряних тривог зібрати дитину з аутизмом до бомбосховища та пояснити чому це потрібно, неможливо. Відвідування центру для Андрія — можливість почуватися щасливим:

“Мій син сюди біжить бігом. Тривога, не тривога. Іде звідси – теж усміхається. Через певні причини була невелика пауза. Печаль в очах була. Коли сину, наприклад, в понеділок зранку прокидатися, розпорядок дня. Він вже знає, що треба йти до майстерні, де його чекають друзі, навчать. Дуже цікаво йому тут, себе може показати”, – ділиться Веніамін Миколайович.

"Я знаю, що я аутист, але я подолаю себе"

21-річний студент інклюзивного центру Володя плете гобелени у Свято-Архангело-Михайлівському жіночому монастирі, ліпить із глини, вчиться на художньо-графічному факультеті та створює власні картини.

“Чому мені подобається мистецтво ? Це заспокоює душу. Всі ми удосконалюємося. Всі ми маємо розвиватися, без цього ніяк не можна жити. Такий закон природи. … Я знаю, що я аутист, але я подолаю себе. Я буду старатися себе стримувати. Кожна людина особлива, але не дивлячись на це, треба жити якось”.

Хлопець каже, що в майбутньому хоче поїхати в Давос зі своїми картинами, щоб показати їх людям, які будуть захоплюватися його творчістю: “Коли я малюю, я поглинаю все хороше, що є на Землі, все найкраще”, – розповідає Володя.

Резніков запропонував займатися дайвінгом до потопленого крейсера "Москва"

Міністр оборони України Олексій Резніков запропонував після перемоги відправлятися на дайвінг до потопленого крейсера "Москва". Про це він заявив 1 грудня під час брифінгу в Ukraine Media Center Odesa.

"Сьогодні ми маємо чудовий, популярний дайв-сайт на Чорному морі. Я запрошую на занурення. Після перемоги відвідувати крейсер "Москва", — сказав він.

Міністр також наголосив на тому, що забезпечувати роботу "зернової угоди" потрібно шляхом відправлення російських кораблів на дно за крейсером "Москва":

"Там є місце, де їх складати. І саме для цієї мети нам потрібні надводні та підводні дрони, які дуже вдало будуть продовжувати виконувати це завдання", — додав Резніков.

З порту Одещини у складі каравану вийшло судно з продовольством для Алжиру

З порту Одеської області 1 грудня вийшов балкер GOLDEN ARSENAL з 27 тисячами тонн пшениці до Алжиру, в якому продовольча криза. Про це повідомили в Міністерстві інфраструктури України.

Загалом 1 грудня з портів Одещини вийшов караван з трьох суден. Вони доставлять 126 тисяч тонн агропродукції до країн Африки, Азії та Європи.

Наразі в портах області на 22 судна завантажують 767 тисяч тонн агропродукції. "Зерновим коридором" рухаються чотири судна під завантаження 205 тисячами тонн продовольства.

З 1 серпня з портів Одещини вийшли 508 суден, якими експортовано понад 12 мільйонів тонн продовольства до країн Азії, Європи та Африки.

ЗСУ продовжують завдавати ударів по російській армії — Генштаб

Авіація Сил оборони протягом минулої доби завдала 17 ударів по особовому складу, озброєнню та військовій техніці армії РФ, а також чотири удари по позиціях її зенітно-ракетних комплексів. Про це у зведенні від 1 грудня повідомили у Генеральному штабі ЗСУ.

Також українські підрозділи збили безпілотник, ймовірно типу “Орлан-10”. Підрозділи українських ракетних військ і артилерії за минулу добу уразили сім районів зосередження особового складу, склад пально-мастильних матеріалів, а також п'ять інших важливих об’єктів росіян.

На початок