Де та як навчитися військової справи цивільним, пройти додаткові курси військовослужбовцям, отримати знання по такмеду, веденню піхотного бою, правилам зачистки міських кварталів, поводженням з мінами, керуванням БПЛА — Суспільне відвідало декілька курсів військового вишколу та поговорило з їх керівниками та інструкторами.
Піхотні бої, мінна безпека, маскування
Для цивільних пропонують різні види реалістичної симуляції умов бойових дій, наприклад, страйкбол. Це вид командної гри з використанням пневматичної зброї. Страйкбол придумали на початку 1970-х в Японії, для того, щоб навчати майбутніх військових працювати зі зброєю, яка копіює справжню.
Колись цей вид дозвілля був більше розважальним, ніж навчальним, розповідає Денис, колишній військовослужбовець з позивним "Морпіх", засновник школи страйкболу "Корсар". Проте з квітня цього року його команда змінила формат ігор.

"До повномасштабного вторгнення було важко культивувати усім займатися військовою підготовкою. Зараз ми повернулись до ідеї, що клуб — це майданчик для підготовки. У нас є ліс, окопи, будівлі як в місті, різні полігони типу заводів, ферм. У нас є база для піхотної підготовки. Можна відпрацьовувати різні сценарії. Воєнні беруть спорядження й відпрацьовують свої задачі, — каже Денис. — Ми даємо багато базових знань. Знаємо, що таке мінна безпека, окопи, бліндажі. Яке має бути спорядження і якою має бути робота в малих групах. Вчимо маскуватись, стріляти й володіти навичками самооборони. Це все треба для того, аби розуміти, що доведеться давати спротив або координувати артилерію, проводити розвідку, мати знання топографії".


Денис каже, ще під час служби хотів відкрити страйкбол школу на базі полігону навчального центру військової частини. Інструкторів до його школи набирають також виключно з людей з бойовим досвідом. Один із них — Микола, колишній військовий з позивним "Вовк", курсант Академії сухопутних військ ім. Сагайдачного. Інструктором в школі він почав працювати з лютого 2022 року.
"До нас приходять як цивільні, так і військові, цілими підрозділами чи індивідуально. Для гри залучаються 6-8 інструкторів, а для спеціального тренування два інструктори. Ми стараємось максимально наблизити процес до справжніх бойових дій. Люди не просто бігають, а працюють в групах, вчаться прикривати один одного. У військових є такий вислів: "м’ясо". Людина на грі не може отримати необхідних знань, щоб йти на війну. Люди, які грають, знають, що у них є ще одне життя. Вони більш азартні, менш рухливі, менше працюють як група. Військова підготовка — це робота не одинаків, а групою, від малого підрозділу і до самого великого", — розповідає Микола.


Ми приїхали на гру, що триває близько п’яти годин, у вихідний день. За сценарієм група має звільнити заручника. Для гри використовують приміщення старої ферми й зону навколо неї, що перетворюється у поле бою. Тут беруть участь і цивільні, й військові.

"Гра допомагає зрозуміти, де не так ховаєшся, не так поводишся. Потрапляння легкої кулі підтверджує, що ти робиш щось не так. Все так, як на війні, але тут тебе не вб’ють. Бігти також важко — спорядження я одягнув все те, що й на бойові виходи. Ми придбали іграшкову зброю та вона така сама за розміром і вагою, як бойова. Можна зрозуміти де можеш за гілку зачепитись, де не пролазиш через двері, щоб це все підкоригувати та наблизити до реальних дій", — каже один із відвідувачів школи страйкболу, військовослужбовець ЗСУ Денис.


Гравець із позивним "Нікс" розповідає, що страйкбол для нього й друзів — це хобі, яке дає багато практичних і корисних навичок: "З реальними бойовими діями ми це не можемо порівняти, але якщо сюди приїжджають люди зі збройних сил, нам змінюють правила під більш реалістичний сценарій. Люди, які працюють зі страйкболом понад рік, краще підготовлені за інших. Наразі мені треба підтягнути тактику. Тим паче ми ще й такмед вчимо, захоплюємо всі сфери підготовки до бойових дій".

Бліндажі, тактична медицина, бойове патрулювання
Ще один напрям підготовки від засновників "Корсару" — мілітарі школа. Її відкрили влітку 2022 року. Тут учасники можуть обирати базовий курс тактичної підготовки, тактичної медицини, мінної безпеки, маскування.
"Якщо людина хоче набратися досвіду перед тим як піти в армію чи пов'язати життя з військом, їй потрібно давати більше інформації: як поводитися на полі бою, як себе вести на територіях, контрольованих противником, — каже інструктор Микола. — Для цивільних, що хочуть отримати певні знання, ми розповідаємо алгоритми їхніх дій саме в цивільному житті. Наприклад, якщо ви знаходите боєприпас чи міну, краще за все зупинитись і позначити місце де він знаходиться, зупинити людей навколо, повідомити в служби й відійти по своїм слідам. Для військових такі алгоритми не проходять. Є декілька варіантів дій: один із них — повідомити командиру, зняти той боєприпас, аби рухатись далі по тій території".


Одна з програм передбачає дводенний курс підготовки й ночівлю в бліндажах. Керівниця школи Аліна розповідає, що він розроблений для більшого занурення в атмосферу польових умов.
"Кожен курсант отримує не заряджену зброю. Це робиться для того, щоб розуміти: коли ти на полі бою, зброя має бути завжди з тобою незалежно від того чи ти йдеш спати, в туалет, чи в інше місце. Кожного з курсантів ми попереджаємо, що треба мати спальний мішок і термобілизну, щоб ночувати у бліндажі. Також вони по черзі мають чергувати вночі, а зранку з усіма речами йдуть певну дистанцію по лісу. Далі їх вчать орієнтуванню на місцевості та маскуванню. Після чого одна команда маскується у лісі, а інша має визначити їхні позиції", — говорить Аліна.

Зараз, через сніг, учасників не змушують ночувати в бліндажі, проте заночувати на місці навчання вони можуть в будинку з пічкою. Вже другий день в навчальному центрі разом з дівчиною і другом перебуває 21-річний курсант з позивним "Самурай".
"Прийшов сюди, щоб вивчити трохи військову справу. У мене батько на війні, він отримав поранення. Для себе я зрозумів, що можливо мені це колись знадобиться, краще нехай в мене буде цей досвід. Вчора ми вчили мінну безпеку, тактичну медицину, як правильно рухатись одному, в групі, і мали маленький тест наших можливостей — на ньому непідготовленим було важко. Хоча б тримати рівно автомат у цілі — руки втомлюються йти тихо і в одній стійці. Сьогодні у нас зачистка будівель — першого поверху, другого поверху, підйом по сходах, окопи, штурм, бойове патрулювання. Зараз ще про снаряди будуть розповідати", — каже "Самурай".


Керування БПЛА, радіоелектронна боротьба
Школа підготовки військових спеціалістів "Боривітер" працює з березня 2022 року. В ній підвищують навички військовослужбовців з управління цивільними БПЛА. Ігор Федірко, співзасновник школи, спочатку прийшов сюди як інструктор з основ військового зв’язку. Згодом школа почала розростатись і впроваджувати курси з іншими спеціальностями.
"Ще з початку ми визначили, що це школа для військовослужбовців і спрямували свої зусилля на ТрО, команди сухопутних та морських військ. Курси розроблені як базова підготовка з багатьох напрямів. Ми намагалися дати новоствореним підрозділам, які ще вчора були цивільними, можливість отримати навички та вміння в таких базових військових напрямках як БПЛА, зв'язок. Зараз ми розширилися і додали навчання з засобів радіоелектронної боротьби, у нас є топографія, орієнтування", — розповідає Ігор Федірко.

Школа має й курси з основ радіозв’язку, радіоелектронної розвідки, лідерських курсів сержантів управління за стандартами НАТО "Військовий процес прийняття рішень (MDMP)", "Управління діями малих підрозділів (TLP)". Також, є можливість розробити план занять для цілих підрозділів і організувати комплекс занять на базі військової частини. Для цього залучають 10-15 інструкторів, відповідно до обраних напрямків навчання.
Інструктори школи — ветерани російсько-української війни, діючі військовослужбовці та цивільні спеціалісти, які працюють на волонтерських засадах.
"Ми не є замінниками державних вишів. Лише намагаємось допомогти. Коли військовослужбовець потрапляє на тримісячні курси, він вже не ставить банальних питань, бо має певну базу знань. Тобто, ми намагаємось допомогти війську. Це в жодному разі не перетягування каната", — говорить Ігор Федірко.

Читайте також
Буржуйки, газові балони, тушонка. Волонтери з Борисполя гріють та годують українських військових
Як зігрітися, що їсти, де знайти питну воду та як лишитися на зв'язку: поради на випадок блекауту
Військовий облік жінок: що каже закон та як стати за власним бажанням
Як рятуватися від "брудної бомби", ядерної зброї чи аварії на АЕС. Інструкція