Кіноспільнота втретє вимагає відставки керівництва Держкіно — про що говорили на брифінгу

Кіноспільнота втретє вимагає відставки керівництва Держкіно — про що говорили на брифінгу

Кіноспільнота втретє вимагає відставки керівництва Держкіно — про що говорили на брифінгу
Фото: Олеся Котубей / Суспільне Культура

Національна спілка кінематографістів і спілка кінокритиків України оприлюднили відкритий лист до української влади, в якому закликали звільнити голову Державного агентства України з питань кіно Марину Кудерчук та її заступників "за недоброчесні та незаконні дії, які призвели до поглиблення кризи в українському кінематографі". Про це представники спільнот повідомили на пресбрифінгу 25 листопада.

Підписанти вимагають:

 1. Відправити у відставку керівництво Держкіно – голову і її заступників.
 2. Скасувати Наказ Держкіно №100 про "реорганізацію" "Довженко-Центру".
 3. Призначити на посаду генеральної директорки "Довженко-Центру" Олену Гончарук, яка перемогла у конкурсі, результати якого ніхто не відміняв.
 4. Надати "Довженко-Центру" статус Національного фонду фільмів.
 5. Зібрати погоджувальний круглий стіл з представниками влади і українських кіноорганізацій з персональним членством щодо призначення компетентного і доброчесного керівництва Держкіно.

Кіноспільнота звинувачує керівництво Держкіно у неефективному використанні коштів державного бюджету, перешкоджанні участі національних фільмів на міжнародних кінофестивалях, порушенні прав і законних інтересів іноземних виробників, залучених місцевими суб’єктами кінематографії до зйомок в Україні. Також у систематичних порушеннях своїх обов’язків при виконанні договорів про надання державної підтримки на виробництво фільмів та в намаганні знищити "Довженко-Центр" шляхом "реорганізації".

Листа адресовано президенту Володимиру Зеленському, прем’єр-міністру України Денису Шмигалю, голові Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Микиті Потураєву, міністру культури та інформаційної політики Олександру Ткаченку та голові Національного агентства з питань державної служби Наталії Алюшиній.

"Гра в наперстки триває": як відреагувала культурна спільнота на призначення Андрія Алферова очільником Довженко-Центру

У брифінгу взяли участь Олесь Янчук, голова Національної спілки кінематографістів, директор Національної кіностудії художніх фільмів імені Олександра Довженка, Сергій Тримбач, член Наглядової ради Української кіноакадемії, Жанна Максименко-Довгич, режисерка, голова Української гільдії режисерів, членкиня Громадської Ради Держкіно, Денис Іванов, продюсер, член Правління Української кіноакадемії та Володимир Войтенко, голова Спілки кінокритиків України.

За словами Олеся Янчука, це вже третій лист, у якому кіноспільнота закликає звільнити керівництво Держкіно.

На попередні два автори отримали відповідь не від адресатів (Офісу Президента, прем'єра, міністра чи інших), її надала власне голова Держкіно Марина Кудерчук, а наступного разу її заступниця Юлія Шевчук.

"На жаль, відповідали на два попередні саме керівники Держкіно, про неправочинну і непрофесійну діяльність яких і йшлося у зверненнях, що виглядає одвертим знущанням над кіноспільнотою. Сподіваємось, цього разу відповідь буде від керівництва держави, предметною і по суті справи", — йдеться в опублікованому листі.

За словами Дениса Іванова, Держкіно після призначення Кудерчук не спромоглося розробити жодної стратегії розвитку українського кінематографу та не розробило жодної програми підтримки кіноспільноти під час війни.

Що відомо

 • 16 серпня стало відомо про наказ Держкіно реорганізувати "Довженко-Центр" у декілька нових юридичних осіб. У Центрі заявили, що це рішення означає ліквідацію національного кіноархіву. Мінкульт зазначає, що не знали про це рішення.
 • 26 серпня Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики одноголосно ухвалив рішення про звернення до Кабінету Міністрів України та Держкіно щодо скасування наказу про реорганізацію.
 • 14 вересня петиція про скасування реорганізації "Довженко-Центру" набрала понад 25 тисяч підписів. 10 жовтня Кабмін надав відповідь – правонаступником "Довженко-Центру" стане "Українська анімаційна студія".
 • 17 жовтня Фонд державного майна розпочав процес приватизації двох корпусів "Довженко-Центру".
 • 28 жовтня "Довженко-Центр" повідомив, що вони подали в суд на Держкіно з вимогою визнати незаконним та скасувати наказ про "реорганізацію"
 • 2 листопада Держкіно опублікувало наказ про усунення Олени Гончарук від виконання обовʼязків, призначивши нового виконуючого обов’язки генерального директора. Нею стала Юлія Каждан, яка за інформацією з відкритих джерел є керівницею та засновницею двох юридичних фірм, а також засновницею та керівницею Кінологічного Центру.
 • 8 листопада представники "Довженко-Центру" та ЗМІ зустрілись із призначеною Держкіно в.о. генеральної директорки Юлією Каждан та заступником голови Держкіно Максимом Александровим на сходах до закладу. Усередину співробітники Центру їх не пустили.
 • 10 та 11 листопада працівники СБУ, поліції та прокуратури проводили обшуки в Центрі. За словами співробітників, шукали документи, повʼязані із колишнім директором та забудовником. Залишаючи будівлю, силовики не надали працівникам установи копії протоколу, а також забрали печатку ДЦ.
 • 15 листопада міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко ініціював зустріч з керівництвом Держкіно, "Довженко-Центру", представниками Офісу Президента та депутатами стосовно врегулювання ситуації. За результатами зустрічі, Держкіно оголосило, що наказ про реорганізацію призупиняється.
 • 17 листопада Юлія Каждан написала заяву про звільнення з посади в.о. директора ДП "Національний центр Олександра Довженка" у зв'язку з розчаруванням у "культурній спільноті". Держкіно призначило нового тимчасового в.о гендиректора. Ним став Андрій Алферов.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected] Ваші історії важливі для нас!

На початок