У центральній частині Лозової поблизу дитячого майданчика утворилося провалля: в ямі знайшли кладку з червоної цегли.
Провалля вже оглянули спеціалісти музею, розказав Суспільне Харків науковий співробітник Лозівського краєзнавчого музею В'ячеслав Труш.
"Частину цеглин нам вдалося витягти, на жаль, там немає клейм — тавра, яке ставилося виробниками на цегли, за яким можна було б визначити час, коли вона була зроблена. Цегла відрізняється від сучасної, вона важча, довгої форми, нетипова для сучасності", — пояснив Труш.

"Ми, історики, вважаємо, що це залишки погреба чи підвалу саме початку минулого століття, бо саме ця місцевість, так звана Заруднівка, мала купецькі погреби, купецькі крамниці. Це можуть бути залишки однієї з них. Видно, що є підземний хід, його можна обстежити. Саме купці, ремісники складали значну частку населення Лозової, зокрема цієї частини міста", — говорить лозівський історик.

За словами Труша, про залишки підземних ходів, кладовищ тощо, не йдеться: "Не треба шукати містику".
"Такі погреби зустрічаються в старій частині міста: неподалік від вокзалу, Будинку побуту. Тобто це досить типові будівлі. Видно, що погріб має округлу форму, кладка червона. Видно, що в цій місцевості трохи в бік є теж провалля, тому місцина небезпечна", — пояснює В'ячеслав Труш.
За його словами, провалля могло утворитися, бо могла з плином часу зруйнуватися одна з конструкцій.

"Є фотографія там, де показана місцевість поряд із проваллям. Тут розташовувався один великий будинок, далі другий — одноповерховий, типові "Сталінки", тут починалася вулиця Радянська. Ці знахідки можуть бути небезпечні, бо ця місцевість під час другої світової війни досить сильно бомбардувалася, можуть бути в підвалах бути залишки нерозірваних боєприпасів. Потрібно ставитися обережно", — говорить краєзнавець.

Провалля планують законсервувати. Щоб його обстежити, пояснює Труш, треба робочі руки, сприятлива погода та спеціальні підпорки для безпеки та бажання дослідити.
"Глибина під кладкою — метра два може бути. Цілком можливо, що це просто пустий підвал, але ми це зможемо чітко сказати, коли розкопаємо", — каже В'ячеслав Труш.