Прокуратура Польщі юридично не може залучити Україну до свого розслідування вибуху ракети — ЗМІ

Прокуратура Польщі юридично не може залучити Україну до свого розслідування вибуху ракети — ЗМІ

ЗМІ
Прокуратура Польщі юридично не може залучити Україну до свого розслідування вибуху ракети — ЗМІ
Фото: Polska Policja / Twitter

Прокуратура Польщі юридично не може залучити українську сторону до офіційного розслідування вибуху ракети в Пшеводуві, внаслідок якого загинули двоє людей. Про це повідомляє Rzeczpospolita з посиланням на свої джерела. Тож поки офіційно Україна не може брати участь у розслідуванні, і зараз її представники перебувають у ролі “пасивних спостерігачів”. Водночас можна створити міжнародну слідчу комісію, де буде представлена й Україна. Крім того, ведуться переговори про напрацювання принципів співпраці, пише видання.

“Такої юридичної можливості немає і це суперечило б процедурам, не кажучи вже про інтерес слідства, в якому розглядаються всі можливі версії, включно з тим, що могла впасти зенітна ракета України”, — розповіли виданню поінформовані джерела.

“За спинами польської прокуратури політики заявляють про участь українців у розслідуванні вибуху ракети. Але дозволу на це не отримають”, — пише видання.

У п’ятницю, 18 листопада, ЗМІ поширили інформацію, що українські служби прибули в Пшеводув. Увечері змістовний допис про це опублікував міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у Twitter.

“Українські експерти вже працюють на місці трагедії, причиною якої став російський ракетний терор проти України. Я вдячний польській стороні за надання їм доступу. Ми будемо продовжувати нашу співпрацю у відкритому та конструктивному ключі, як це роблять наші найближчі друзі”, – написав він.

Як пише видання, українські слідчі приїхали наприкінці перевірки, яку проводили польські слідчі, і могли побачити місце – залишки ракети та воронку, але не виконали жодних процесуальних дій, оскільки згідно із законом це неможливо (аналогічно польські слідчі не можуть проводити процесуальні дії на території іноземних держав, а можуть бути щонайбільше “пасивними спостерігачами”).

Rzeczpospolita вказує й на серйозніші неточності. Так, міністр канцелярії президента Польщі Якуб Кумох, заявив у четвер, 17 листопада, в ефірі TVN 24, що в президентському комітеті працює польсько-американська слідча група, українці також попросили доступу до розслідування.

“Якщо обидві сторони погодяться, і, наскільки мені відомо, немає заперечень з американської сторони, такий доступ може бути незабаром наданий. Якщо у слідчої групи не буде жодних зауважень щодо технічного рівня, напевно, не буде причин відмовляти українцям у доступі”, — сказав він.

Тільки американських експертів на місці не було — їх роль полягає в тому, щоб надати секретні матеріали з системи AWACS, наголошується в матеріалі.

Як пише видання, рішення про розслідування та його напрямки приймає лише польська прокуратура. Голова Бюро національної безпеки визнав, що хоча участь українських спостерігачів можлива, це не означає, що вони братимуть участь у провадженні, пояснивши, що “це вимагає дотримання процедур судочинства та суміжних процедур”.

Участь української сторони була би можливою у рамках міжнародної слідчої комісії, але її ще не створено, зазначає Rzeczpospolita.

“Загинули громадяни Польщі. Розслідування веде польська прокуратура та польські служби, які з нею співпрацюють. Ведуться переговори про напрацювання принципів співпраці, в тому числі, в питаннях, пов'язаних, наприклад, з передачею матеріалів або обміном доказами”, — відзначають джерела видання, близькі до слідства.

Суспільне звернулося за коментарем до МЗС України, щоб з'ясувати процедурні моменти.

Нпередодні стало відомо, що у польському селі Пшеводув фахівці завершили обстеження місця вибуху ракети, внаслідок якого загинули дві людини. Про це повідомляє Польське агентство преси (РАР). Станом на ранок 20 листопада поліцейські припинили охорону місця вибуху. Слідчих та експертів також немає.

Що відомо

  • Увечері 15 листопада після масованої атаки РФ по Україні польські ЗМІ повідомили, що у Пшеводуві за 5 кілометрів від кордону з Україною, стався вибух. Згодом МЗС Польщі підтвердило, що ракета російського виробництва впала на території країни, убивши двох людей. Посла РФ викликали до міністерства. Згодом президент Польщі Дуда заявив, що немає доказів, що це була ракета, випущена російською стороною.
  • Президент Володимир Зеленський заявив, що до завершення розслідування трагедії у Польщі, неможливо на 100% сказати чия ракета впала у польському селі. Того дня Росія випустила в бік України близько 100 ракет.

Читайте також

У Польщі на кордоні з Україною впала російська ракета, є загиблі. Росія заявляє про "провокацію". Що відомо

Якщо перестати підтримувати Україну, війна прийде до Польщі — Моравецький

У Польщі зібрали докази щодо падіння ракети на території країни

Після падіння ракети в Польщі Україна має підстави вимагати більше зброї та ППО — експерт

На початок