135 років тому в Тернополі відкрили першу етнографічну виставку

135 років тому в Тернополі відкрили першу етнографічну виставку

135 років тому в Тернополі відкрили першу етнографічну виставку
Фото: Краєзнавчий музей

У Тернополі 135 років тому відбулася перша етнографічна виставка. На території України це був перший досвід експонування архітектурно-етнографічних комплексів просто неба. Про це повідомив на сторінці Тернопільського обласного краєзнавчого музею у соцмережі завідувач сектора відділу науково-просвітницької роботи Сергій Куницький.

За його словами, тодішній захід організували з нагоди приїзду до міста спадкоємця австро-угорського престолу ерцгерцога Рудольфа Габсбурга. Таким чином хотіли зацікавити його самобутньою культурою краю. У фондах Тернопільського краєзнавчого музею зберігають копії з двадцяти фотографій тієї події.

135 років тому в Тернополі відкрили першу етнографічну виставку
На виставці демонстрували стрій українців з різних регіонів. Фото: Краєзнавчий музей

Найбільшою увагою користувалася збірка виробів домашнього промислу відомих майстрів з Гуцульщини братів Шкрібляків – Василя, Миколи і Федора. Вони презентували понад 20 виробів з дерева у різьбі та інкрустації: барильця, баклаги, ракви, пляшки, шкатулки, табакерки, цукорниці, булаву, чарки. Популярними також були вироби з глини косівських майстрів Олекси Бахматюка та Петра Баранюка. На виставці також експонували вироби з приватних колекцій етнографа, дослідника Гуцульщини Володимира Шухевича, культурно-просвітницького діяча Володислава Федоровича та інших. Подія мала комплексний краєзнавчий характер, тут, крім етнографічних пам’яток, були представлені й археологічні експонати.

"Етнографічна вистава мала дати наглядний образ населеня східної Галичини, єго ноші, звичаїв, способу життя. Окрім того, з 45 повітів східної Галичини мали прибути на виставу живі групи селян і міщан в народних одягах. Для красшого зображеня народних звичаїв постановлено ще перед архікнязем вивести картину обжинок сїльского люду з обрядовими співами і танцями при народній оригінальній сїльскій музицї", – писав у книзі "Спомини з мого життя" Олександр Барвінський.

135 років тому в Тернополі відкрили першу етнографічну виставку
Світлина кінця 19 століття. Фото: Краєзнавчий музей

Іван Франко, який тоді перебував у Тернополі як журналіст газети "Кур’єр Львівський", опублікував статтю "Етнографічна виставка у Тернополі". У ній високо оцінив її значення, особливо у розвитку народного мистецтва. "Комітет зробив дуже багато, можна сміливо сказати, що на виставці буде відображена і достатньою повнотою і різнобічністю широка окраїнна смуга Східної Галичини, починаючи від гуцульського етнографічного острова і, рухаючись на північний захід, отже Покуття, великий кут поміж Дністром і Збручем, Поділля і дальша частина краю аж до Бугу".

Етнографічну виставку влаштували у міському парку, який тоді ще називали "Новий Город" (сучасний "Старий парк"), закладений з ініціативи бургомістра Тернополя Володимира Мандля у 1861 році. А облаштував його відомий ботанік, садівник Львівського ботанічного саду Кароль Бавер (Бауєр). "Новий город" став улюбленим місцем відпочинку містян, у ньому часто проводили недільні фестини, йдеться у дописі.

Читайте також

На початок